· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
Parerea mea despre scaunul de masina ...
Este un moft. Nu am si nu intentionez sa cumpar...
0%
 0%  [ 1 ]
Inca nu m-am decis daca iau sau nu ... ma mai gandesc...
1%
 1%  [ 4 ]
Avem un scaun pe care il folosim doar la drum lung, nu pe distante mici...
5%
 5%  [ 11 ]
Il folosesc doar cand sunt singur/a mica e distanta.
87%
 87%  [ 181 ]
Nu am masina...
3%
 3%  [ 7 ]
voturi totale : 207

autor Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?     
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 7 luni

22.08.2006 10:45     citat 

pana la ce varsta e indicata utilizarea scaunului?

sus

Denunta
angelix

Copii
Angelica: 17 ani, 7 luni

22.08.2006 11:08     citat 

drept sa spun eu nu stiu care e varsta recomandata. cred ca depinde de masina. unele masini au centurile si locurile din spate adaptate pentru si pentru copii. eu am ochit un scaun recomandat de la 3 la 12 ani... masina noastra nu e asa desteapta cool .

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

22.08.2006 11:59     citat 

----------
Loreena a") 1,50 m inaltimea copilului. In Romania nu stiu cum e. Dar dupa o anumita varsta nu mai este de fapt obligatoriu scaunul in sine, ci ajunge un inaltator de genul astuia:

sus

Denunta
cricket

Copii
Codrin: 17 ani, 2 luni

29.08.2006 6:00     citat 

si noi il folosim de la 6 luni cu succes as zice. doar ca pe distante mai lungi, mai ales in afara localitatilor nu mai vrea sa stea cu nici un chip, am incercat sa-l mai pacalesc dar nu merge mult timp. se pune pe plans si incep sa ma enervez si eu ca nu vreau sa-l iau in brate. de aceea am si evitat sa mergem in concediu anul asta, am zis ca e prea mic, de fapt e unul din motive. in oras nu avem probleme, se uita pe geam, mai papa un biscuite, mai bea apa etc.

sus

Denunta
Uricios

14.10.2006 12:25     citat 

Mi se pare inacceptabil sa tii copilul in brate, in masina. Bratele noastre nu pot proteja copilul in cazul unui accident, dimpotriva ii pun viata si mai mult in pericol, ca sa nu mai vorbim de confortul calatoriei. Eu sunt din Galati si am nascut in Bucuresti, asa ca primul drum al copilei mele a aproape 300km la doar 4 zile. Am tinut-o in portbebe atunci, prinsa cu centura pana cand am ajuns acasa si am luat un landou. Inca o mai tin in landou acum la 3 luni si jumatate dar de la 6 luni vom cumpara un scaun. As vrea sa fie unul cu sistem isofix, chiar daca e mai scump. il vom monta in spate, in mijloc, asta e cea mai sigura pozitie, nu in spatele soferului, nici pe diagonala.

sus

Denunta
ramonikade

Copii
Timeea: 18 ani

14.10.2006 12:56     citat 

----------
Uricios a vad cocotata in masina pe jumatate sa asamblez centura cosului sau cele 2 centuri ale scaunului...o operatiune destul de dificila,pe masura ce copilul creste...
Din cate stiu eu ,pozitia ideala pt cosul/scaunul de masina (asta la primul copil),este spate dreapta,pt ca atunci cand urcam/coborim copilul din masina, sa ne aflam pe trotuar.La fel mai tarziu,cand se va opta pt urmatorul scaun de masina,de la 3-4 ani incolo,sa nu fie pus in pericol daca va cobori singur din masina(bine,siguranta la portiera masinii va ramane multa vreme blocata,dar ma gandesc ca pe la 5-6 ani,va urca/cobori singur din masina).
Situatia se va schimba atunci cand apare al doilea copil,probabil ca ideal ar fi ca locurile sa fie astfel dispuse :cel mare in partea dreapta spate,iar cel mai mic in partea stanga,chiar daca va fi incomod la centurat,din cauza ca ne-am afla pe carosabil.
Sunt chiar curioasa cum procedeaza mamicile cu doi copii!

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 7 luni
Marcus: 15 ani
Milo: 11 ani, 5 luni

14.10.2006 9:14     citat 

Locul ideal in masina pentru copil e cel din mijloc, asa cum spune Uricios. Asta pentru ca in cazul unul accident, daca intra de exemplu cineva cu masina in masina ta din lateral, si ai "norocul" sa se intample asta pe partea pe care e copilul, e foarte posibil ca acesta sa fie atins. Pe mijloc e cel mai ferit din punctul asta de vedere. Eu drept sa spun pe mijloc l-am pus tot timpul, si n-am avut probleme, nu e chiar asa de complicat.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani
Hanna: 17 ani, 8 luni

15.10.2006 2:00     citat 

----------
ramonikade a de aici. pe urma am zis gata, eric e baiat mare, sa faca schimb de locuri. a se tot certau. asa ca am revenit la stanga hanna, dreapta eric. vom mai incerca hanna pe mijloc, nu, nu e asa de greu de pus copilul acolo... mai ales daca eric o inchide zambet

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 18 ani, 7 luni

15.10.2006 10:15     citat 

Tot timpul am crezut ca o sa schimbam scaunul doar din motivul va Alex este prea mare pentru model...Acuma, ma vad pusa intr-o situatie mai ciudata. Scaunul lui Alex are, la centuri, doua cleme care se unesc si se introduc impreuna in dispoizitivul ala de prindere. Clemele alea sunt din plastic pe suport de metal....ieri s-a sigur mai e acuma?...Adica, trebuie sa ma gandesc sa ii iau alt scaun acuma sau mai putem astepta un pic?....
http://www2.avertisment pentru reclama/product/details/2068

Ceva in genul asta avem noi....Acuma ma gandeam ca oricum o sa trebuiasca sa cumparam alt scaun....Ca Alex are deja 16,7 kg....si asta e pana la 18 kg.

sus

Denunta
ioanalex

Copii

15.10.2006 10:49     citat 

Oare de ce nu pot sa pun link-ul cu poza?

sus

Denunta
Christa

Copii

15.10.2006 11:17     citat 

Pentru ca, dupa cum se vede la adresa afisata, e vorba de adresa unei pagini care se considera reclama. zambet

sus

Denunta
ioanalex

Copii

15.10.2006 11:43     citat 

Era de la un magazin virtual....altfel cum pot arata poza produsului?

sus

Denunta
Christa

Copii

15.10.2006 1:05     citat 

Incearca sa cauti cu google imagini, vezi la adresa asta:
http://www.google.com/imghp?hl=en&tab=wi&q=
(acolo cauta doar imagini, nu si pagini web). Cu siguranta gasesti poze si de prin alta parte, nu doar de la magazinul ala virtual.

Referitor la intrebarea ta in legatura cu scaunul: cred ca stiu la ce te referi, dar nu iti pot spune exact daca il mai poti folosi sau nu. ma gandesc totusi ca ar fi mai "sanatos" sa cumparati altul, mai ales ca oricum aveati de gand asta, pentru ca totusi cel vechi nu mai este intact.

sus

Denunta
capricoarna

Copii
LUCA-VLAD: 17 ani, 4 luni

05.01.2007 10:29     citat 

Mamicilor, am si eu o intrebare legata de scaunul de masina.
Voi cum procedati cu scaunul, il montati si il demontati din masina de cate ori aveti nevoie de el, sau il lasati in masina tot timpul?
Mie imi este frica sa nu mi-l fure din masina.
Nu stau intr-o zona cu probleme de genul asta, dar nu se stie niciodata.
Parca mi-ar pare rau sa raman fara el ca nu e tocmai ieftin, doar ca mi-e mie incomod sa-l tot montez si demontez.

sus

Denunta
cricket

Copii
Codrin: 17 ani, 2 luni

05.01.2007 10:34     citat 

noi l-am scos din masina vreo cateva luni dar la un momen dat n-am mai rezistat psihic si l-am lasat. de atunci, vreun an, nu s-a sper sa fie asa pana om schimba scaunul!
acum nu te pot sfatui nimic, depinde de noroc, soarta, mai stiu eu ce!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: