· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
Parerea mea despre scaunul de masina ...
Este un moft. Nu am si nu intentionez sa cumpar...
0%
 0%  [ 1 ]
Inca nu m-am decis daca iau sau nu ... ma mai gandesc...
1%
 1%  [ 4 ]
Avem un scaun pe care il folosim doar la drum lung, nu pe distante mici...
5%
 5%  [ 11 ]
Il folosesc doar cand sunt singur/a mica e distanta.
87%
 87%  [ 181 ]
Nu am masina...
3%
 3%  [ 7 ]
voturi totale : 207

autor Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?     
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

31.01.2009 3:25     citat 

----------
brishtara a concord ultimax stie cineva daca se da voie pe scaunul din fata? scot limba ca nu mai am manualul trist
----------

/fileadmin/pics/driving/produkte/ultimax/bedienungsanleitung/ultimax.pdf" target="_blank">http://www.concord.de/fileadmin/pics/dr...ltimax.pdf

pagina 30: The seat may be used on all seats on your car fitted with a tot pe aici se recomanda ca totusi cel mai bun loc este pozitionarea in spatele scaunului soferului.

Deci din punct de vedere al scaunului, se poate, insa in toate cazurile trebuie dezactivat airbagul. Daca mai cauti pe net cu privire la pozitionarea scaunului in fata pentru copii mai mari, se mai specifica ca si regula generala sa culisezi scaunul din fata cat mai in spate; in caz de accident sa fie cat mai mult loc in fata.

sus

Denunta
adelia

Copii

31.01.2009 3:30     citat 

si ca sa-mi faca reaba pana la capat (parca citisem ca stii germana):

/Tests/Kindersicherung/Kindersitze/kindersitze_2005/CONCORDUltimax.asp?ComponentID=116353&SourcePageID=148555" target="_blank">http://www.adac.de/Tests/Kindersicherun...eID=148555

Testele de siguranta ala ADAC (ACR nemtesc) spun ca scaunul are valori medii in caz de accidente frontale si laterale. Personal as avea totusi o retinere vizavi de pozitionarea in fata stiind ca valorile de siguranata la accidentele frontale sunt mai scazute. E parerea mea, m-am simtit doar datoare s-o spun zambet

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 15 ani, 10 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 13 ani, 8 luni

31.01.2009 3:34     citat 

ahhh, nu stiu germana, dar informatile care mi le-ai oferit sunt foarte utile pentru mine. Pot merge cu sufletul linistit. Crezi ca ar trebui sa imi descarc informatiile astea si sa le tin in masina?

Adelia, ne vedem si la minunile verii 2006 foarte fericit am vazut ca si tu esti acolo foarte fericit yupi!

sus

Denunta
adelia

Copii

31.01.2009 3:45     citat 

Daca nu stii germana, e vorba de propozitia asta din rezultatele testelor: "Sitzschale beim Frontcrash einseitig ausgerissen."

Scaunul (de fapt nu scaunul ci doar partea cu sezultul) s-a accident frontal. Practic din cate am inteles s-a baza scaunului si s-a butoane, din picioare, are destula forta sa traga frina de mina daca soferul nu este atent...iar soferul trebuie sa fie atent la trafic, nu la copilul cu chef de joaca din dreapta lui...asta e parerea mea
plus ca airbeg-ul, in caz de coliziune, numai bine nu-i face

thea sta in spate, asta-i clar...si, daca e nevoie de ceva, tragem pe dreapta, fara discutie, fie ca suntem pe autostrada, fie ca suntem in oras
am niste amintiri minunate cu oala pusa linga masina in centrul ploiestiului trag cu ochiul rad sau cu masina de politie oprita in spatele nostru pe autostrada si fata politistului cind a urgenta (a
vera_g

Copii
Mircea-Mihai - superb
16 ani, 10 luni

02.02.2009 11:43     citat 

ma bag si eu! trag cu ochiul
noi il "transportam" pe mircea numai in scaunul de masina. ma rog, am facut o exceptie cand am plecat cu el la Timisoara, bolnav fiind, in stare grava, si l-am mai tinut putin in brate.
Eu am masina mea, cu care merg si il duc pe Mircea la gradi. El stie ca trebuie sa stea in scaunul lui. Acum cand a trecut printr-un accident cu el in masina, nu grav o tamponare, dar daca nu era in scaun cam sarea prin masina) .
Eu sustin ca scaunul de masina este strict necesar pt siguranta copilului.
Am cunostinte care au copii de 2ani sau de 3-4 ani, care spun: Vaaai, nu pot sa-l pun in scaun ca nu sta, plange. Problema e asa: daca este pus copilul de mic(de la nastere) in scaun(adaptat varstei, evident) cand creste nu face mofturi, pt ca este obisnuit.
Mircea chiar ne verifica daca punem centurile de siguranta. Toti " patageii" trebuie sa aiba centura de siguranta.

zuzalina, chestia cu olita e nimic. In 2007 veneam de la mare. Pe centura Bucurestiului era coloana. Fusese accident si se circula bara la bara. Daca ieseai din coloana erai mancat, nu mai intrai. Mircea in scaunul de masina, ma anunta foarte fericit ca a sa ma descurc cum pot. Scaunul era pus pe locul din mijloc. Eu m-am asezat cu fundul intre scaunele din fata, am lasat scaunul copilului la maxim pe spate, si l-am schimbat acolo pe pozitie. Toti care veneau din fata (mergandu-se cu 15-20 km/h se vedea f bine in masina), se uitau ca la circ cand vedeau fundul meu langa capul sotului.dar ce sa faci, nevoia te invata.

sus

Denunta
brishtara

Copii

02.02.2009 11:52     citat 

----------
citat:
Eu m-am asezat cu fundul intre scaunele din fata, am lasat scaunul copilului la maxim pe spate, si l-am schimbat acolo pe pozitie. Toti care veneau din fata (mergandu-se cu 15-20 km/h se vedea f bine in masina), se uitau ca la circ cand vedeau fundul meu langa capul sotului.dar ce sa faci, nevoia te invata.
----------

rad rad rad rad incerc sa-mi imaginez si nu ma pot abtine rad rad rad rad

Thea a la 4 luni...si pana atunci am refuzat sa o urc i masina altfel( desi sotul insista ca : Cee are!!) nervos nervos AHHH! Deci de la 4 luni. Acum daca face figuri ii spun clar...nu vrei in scaun...? Atunci JOS si ramane in scaun nervos ochi peste cap si nu mai comenteaza.

E de obicei cuminte, dar daca sta in fata si nu e cuminte...e simplu...mut scaunul in spate si la revedere. Dar cred ca v-a in plus scaunul fiind pe izofix si mai ridicat...nu ajunge la frana de mana trag cu ochiul

zuzalina..perfect..mi-ai raspuns si la intrebare...deci iau olita foarte fericit ca nu stiam cum sa fac....ca ea nu face stand in brate la mine zambet

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 16 ani, 5 luni

02.02.2009 12:05     citat 

vad ca am mincat un NU in postarea trecuta, vroiam sa spun ca eu cred ca NU are ce cauta in fata copilul pina nu sta singur in scaunul masinii

eu olita am pus-o si pe bancheta din spate, cind eram intr-un sir de sensuri giratorii si era chiar imposibil sa tragem pe dreapta....e drept ca am stat ca pe ace sa n-o rastoarne, dar am reusit pina la urma scot limba

brishtara...asa am zis si eu, ca nu ajunge, dar am descoperit ca se descurca foarte bine, daca isi pun ceva in cap zambet mai bine nu experimentati trag cu ochiul asta e parerea mea, sa te nu superi ca insist

vera...super scena, intr-adevar rad rad rad rad rad rad

sus

Denunta
brishtara

Copii

02.02.2009 12:56     citat 

am dedus ca ar trebui sa fie un NU acolo foarte fericit

sus

Denunta
david_ionela2000

Copii
DAVID-ANDREI - UN INGERAS
14 ani, 7 luni

24.07.2009 3:36     citat 

nu am scaun insa i-am luat la botez unul sara-mi si i-a acasa o mai punea pe micuta in el

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 8 luni

24.07.2009 4:38     citat 

si tu cum circuli cu copilul in masina deci? intrebare

sus

Denunta
dana2008

Copii
Andreea: 13 ani, 10 luni

24.07.2009 5:08     citat 

----------
Teodora29 a tu cum circuli cu copilul in masina deci? intrebare
----------

poate nu circula cu masina.......... confuz confuz

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 17 ani, 1 luna
Maria: 13 ani, 8 luni

24.07.2009 5:09     citat 

rad relax,Teo.... a mesaje,s-a multe altele inaintea ei

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 8 luni

24.07.2009 5:10     citat 

rad mamistef, poate ai dreptate

sus

Denunta
brishtara

Copii

24.07.2009 9:36     citat 

Am ras eu mai sus , dar acum imi vine sa plang. Nu stiu ce sa ma fac cu Lucas. Nu vrea sa stea in scaun mai mult de 20 de minute sub nici un chip. Poate un drum dus doarme, dar inapoi urla groaznic. Nu stiu ce sa ma fac.

In brate nu vreau sa il tin. Imi vin in minte o gramada de filmulete prin care zburau prin geam copiii: deci nu incape vorba. Daca conduc doar eu cu el si urla nu ma pot concentra deloc. CE SA FAC?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: