· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > trucuri pentru o adaptare mai usoara la gradinita
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor trucuri pentru o adaptare mai usoara la gradinita     
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
15 ani, 4 luni

14.05.2008 3:30   trucuri pentru o adaptare mai usoara la gradinita  citat 

la noi se apropie cu pasi repezi momentul de intrare la gradinita si am inceput sa culeg informatii despre cum pot sa fac pentru raissa adaptarea mai usoara.
ea a o singura data pana acum , o jumatate de ora cu nasii ei.
m-am gandit ca pot incerca sa o las mai mult cu altcineva, iar ca plan, ori sa o lase tati dimineata, iar eu, pentru o saptamana sau doua sa ma duc dupa ei sa vad cum e si sa o iau dupa cate va ore, ori sa ma duc eu cu ea si sa stau intai mai mult acolo, plecat, lasat sa planga, intors ... si tot asa. iar pentru o saptamana, doua , la fel sa o las la inceput cateva ore si apoi din ce in ce mai mult.
mai stiti alte trucuri, mai aveti alte sfaturi sau experiente?

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 16 ani, 3 luni

14.05.2008 3:55     citat 

la noi,adaptarea se face cam asa: mama si copilul merg impreuna la cresa, mama il introduce in acest mediu nou
stau impreuna la inceput putin, o jumatate de ora-o ora, apoi din ce in ce mai mult
progresiv, mama incearca sa iasa, sa lase copilul singur, putin la inceput , din ce in ce mai mult apoi...;asta cam doua saptamini

sa o trimiti cu tatal de la inceput, cind de fapt pina acum ea a Elouan in primele zile la nounou, era foarte suparat pe mine, desi adaptarea acolo s-a bine...erau dimineti in care sotul il ducea, iar dupa-amiaza recuperam un copil suparat pe mine, care imi facea crize de revolta si se refugia in bratele tatalui....si asa am decis ca pentru o vreme doar eu sa il duc in zilele in care eu il recuperam, pentru a ca revin mereu, ca nu il abandonez)
cu lasatul sa plinga nu sint deloc de acord, pentru ca deja aceasta ruptura e foarte puternic resimtita de un copil asa mic...lasatul sa plinga pentru mine echivaleaza un abandon in mintea lui, asa ca...mai bine nu (bun, eu nu sint de acord cu lasatul sa plinga in general, nici pentru alte chestii, mai...marunte sa zicem trag cu ochiul )

sus

Denunta
sheeba

Copii
15 ani, 4 luni

14.05.2008 5:32     citat 

multumesc teodora ...
m-am gandit sa o duca tati ca poate daca spunem bye-bye acasa si de fapt despartirea e de el ... cred ca ai dreptate e mai logic sa ma duc eu direct, fara alte complicatii si muncim acolo cumva.
imi este groaza de plans ca nici noi nu am lasat-o sa planga deloc si ma gandesc ca nu stiu cum sa reactionez daca ea plange cum plec eu ... artrebui sa ma calmez putin cred ca si anxietatea mea poate ingreuna situatia trist

sus

Denunta
Teodora29

Copii

14.05.2008 5:35     citat 

cu siguranta
cu cit esti tu mai stresata, cu atit copilul o va resimti si va retransmite aceasta anxietate...incearca sa fii calma, sa privesti cu seninatate, ca si cum a simplu intr-un spatiu de joc pina in momentul in care se va desprinde de tine
da-ti tie timp (nu e usor), da-i si ei timp (are nevoie)

sus

Denunta
Awa

Copii
Maia: 16 ani, 2 luni

16.05.2008 12:57     citat 

Cu riscul sa starnesc controverse....
Copiii, in general, dupa ce sunt lasati singuri la gradinita, plang. Chiar daca se petrece perioada de acomodare de ~ 2 saptamani. Cred ca se numeste anxietate de separare. Dar plansul asta in general tine de la cateva secunde pana la max. 2-3 minute, ca apoi copilul sa mearga la activitatile de acolo.

Succes!
si Maia merge la gradinita si chiar daca la inceput a
Violletta

Copii
Sofia Clara: 16 ani, 3 luni

16.05.2008 1:46   Re: trucuri pentru o adaptare mai usoara la gradinita  citat 

----------
sheeba a apoi din ce in ce mai mult.
----------

Intr-adevar, in primele 2 saptamani am lasat-o si eu pe Sofia mai putin la gradinita. Avea doar 10 luni si in perioada de alaptare la san (perioada care inca nu am reusit sa o inchei zambet dar macar nu e atat de dependenta ca atunci). Apoi, am mers de cateva ori in pauza de masa sa o alaptez si sa o adorm.
O alta metoda pe care o adopt acum cand o las la gradinita, ca sa nu aiba timp sa se agate de mine si sa-mi fie imposibil sa plec este sa o "predau" ingrijitoarei, sa ne spunem 'pa pa' si sa plec imediat.

sus

Denunta
kmn

Copii
alexandra iulia: 17 ani, 6 luni

16.05.2008 8:45     citat 

la o varsta asa de mica la care copilul mai are nevoie de mama lui e greu sa dai sfaturi sau sugestii.....
pe de alta parte sunt perfect constienta ca nu toate mamicile si-au putut permite luxul pe care l-am avut eu de a gradinita trebuie sa vine si ea....

eu am incercat sa o pregatesc prima data cu sufletul si abia apoi cu fapta
i-am dat ragazul necesar sa se acomodeze cu ideea ca gradinita nu este un loc in care o abandonez cateva ore pe zi ci este un loc in care se poate intalni cu alti copii, in care poate crea, in care se poate juca si in care toti reprezinta o mare familie...

i-am povestit despre gradinita si cam ce se va face acolo cu vreo 6 luni inainte sa o duc...si pana la urma a a tati se duc in fiecare zi la lucru asa si copii se duc in fiecare zi la gradi iar apoi vin doua zile libere in care toata familia se reuneste.....

mult succes in aceasta noua etapa din viata voastra!!!

sus

Denunta
sheeba

Copii
15 ani, 4 luni

16.05.2008 10:04     citat 

multumesc, noi suntem mici. aici concediul parental e de 8 luni sau un an. eu am ales un an, dar s-ar putea sa trebuiasca sa ma intorc intr-o luna. deci raissa e prea mica de explicatii, dar intr-adevar pot sa incep sa merg cu ea in parc si sa o las sa stea cu copilasii care se joaca acolo. este o idee care mi-a plans ma astept sa planga si faptul ca nu am lasat-o pana acum sa planga din nici un motiv nu stiu cum o sa reactioneze, cat o sa planga ... si oricum una e sa o las sa planga la ea in pat singura si pemine sa ma stie prin camera si alta e sa fie la gradinita ,cu o educatoare pregatita si cu alti copii si jucarele care sa o distraga.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

17.05.2008 7:24     citat 

nu, nu e prea mica pentru explicatii, chiar si la virsta aceasta ei inteleg foarte foarte multe
totul sta in intonatie si in starea ta de spirit
(si Elouan a a tot cu multe explicatii si gesturi am reusit sa il facem sa accepte aceasta despartire)
in timpul care iti ramine, ii poti multiplica contactele cu alte persoane, explicindu-i mereu la ce serveste aceasta "socializare", dar raminindu-i mereu aproape
insa vad ca ea are 8 luni....fii atenta la cele mai mici semne de angoasa de separare pe care le poate manifesta

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 17 ani, 4 luni
V mic: 12 ani, 2 luni

21.05.2008 8:44     citat 

Nu mai deschid alt subiect, postez si eu tot aici. Puiul meu merge la cresa de un an, iar la toamna va merge la gradinita. La cresa s-a bine, iar acum a de doamnele ingrijitoare, si ele de el.
Ei bine, imi inchipui ca mersul la gradinita va fi resimtit si ca o despartire de prietenii si doamnele de la cresa. As vrea sa indulcesc putin situatia, insa nu prea stiu cum. Nu as vrea ca la toamna sa se confrunte cu doua probleme, pe de o parte despartirea de vechii colegi, pe de alta adaptarea la gradi, alti copii, alte doamne...
Ca si idee, as vrea sa-l tin acasa luna august, o sa avem si noi concediu, vom merge la mare, la munte, va fi un timp placut petrecut cu familia. ma gandesc ca in aceasta luna sa-i explic cumva despartirea de vechii colegi, iar in septembrie sa lucram doar la adaptarea la gradi si noii colegi. Mai aveti alte idei, alte sfaturi?

sus

Denunta
Teodora29

Copii

21.05.2008 8:50     citat 

ce virsta are puiul tau?
in afara de explicatii multe, profita de timpul din vara pentru a cresa e deja o pregatire "serioasa" pentru integrarea la gradinita, cu atit mai mult cu cit spui ca la cresa totul decurge foarte bine pentru el
daca a in gradinita (desigur, primele zile vor fi poate putin dificile totusi)

sus

Denunta
Cayia

Copii

21.05.2008 8:59     citat 

Acum are 2 ani si 8 luni...
Cu alti copii interactioneaza oricum, zilnic, pentru ca dupa ora 4 cand il iau de la cresa stam in parc pana seara. Interactioneaza bine, este prietenos, se integreaza repede. Mi-e teama insa ca va vrea inapoi la cresa cand va incepe gradinita. de fapt asta nu stiu, cum sa-i explic ca in viata facem parte din mai multe grupuri.
ma gandesc sa pastrez legatura cu prietenii lui de la cresa si cumva sa fac sa-i mai vada un timp si dupa inceperea gradinitei, macar pana isi face alti prieteni la fel de buni.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

21.05.2008 9:02     citat 

buna idee
dar nu sint printre coleggi lui actuali de la cresa copii care vor frecventa aceeasi gradinita ca si el?

sus

Denunta
Cayia

Copii

21.05.2008 9:44     citat 

Uite ca asta nu stiu, dar e buna intrebarea, o sa ma interesez chiar incepand de azi. Ar trebui sa fie, fiind in aceasi zona. Daca gasesc macar unul o sa fac in asa fel sa fie in aceeasi grupa, atunci gradinita ar parea o continuare. Multumesc pentru idee! sarut

sus

Denunta
dale112

Copii
Amalia: 17 ani, 6 luni

21.05.2008 2:03     citat 

normal copii de la cresa si care implinesc, pana la data de 15 septembrie, varsta de 3 ani merg la camin, obligatoriu....si noi suntem in aceeasi situatie

la noi e mai complicat, fiind nascuta in luna iulie, a la grupa mica, la cresa si in toamna mergem la camin, incerc sa ii explic ca nu va avea aceleasi doamne, dar nu vrea nici in ruptul capul sa inteleaga, va fi un pic mai greu, dar..... de..... trebuie sa crestem, nu s astagnam

cineva imi spunea sa o mai tin la cresa un an, dar asta insemna sa o opresc din evolutie, poate la camin nu va invata mare lucru, dar trebuie sa fie langa cei de varsta ei

succes

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: