· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > musca, zgarie si trage de par
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor musca, zgarie si trage de par     
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 9 luni
V mic: 9 ani, 8 luni

31.05.2011 8:13     citat 

A spune cu fermitate ca nu e acceptabil sa loveasca, nu e nici pedeapsa si nici cearta. Copilul nu are de unde sa stie ca e un comportament inacceptabil decat daca ii spune cineva sau daca e lasata in pace, sa devina empatica candva, fara sa fie invatata niste reguli, atunci va afla ca are un comportament inacceptabil atunci cand toata lumea o va evita.
Eu, ca parinte, daca as fi pusa in situatia asta, as prefera sa-i comunic eu ca e inacceptabil ce face, decat sa ajunga sa fuga copiii din calea ei. Parerea mea.

sus

Denunta
adana_

Copii
Delia: 14 ani, 11 luni

31.05.2011 8:17     citat 

Cayia, cu mine vorbesti? Nici eu nu consider ca a spune cu fermitate nu este nici pedeapsa nici cearta.

Eu mi-am spus parerea despre asta.
Am spus ce as face eu in situatia data.
I-as spune ca oamenii nu se lovesc. De cate ori va fi necesar.
As sta foarte aproape de ea, sa previn.
Si cred ca daca chiar esti aproape multe din situatiile astea se evita.
As merge in parcuri cand sunt putini copii sau deloc, as asigura siguranta copiilor.
As consola copilul lovit, mai inainte de orice. Si as vorbi cu mama, as asigura-o cat de rau imi pare.

Da, nici eu nu as simti blandete cand copilul meu ar agresa un altul. De-aia, alexxya, cred ca intelectualizezi si-ti scurt-circuitezi modul firesc de reactie. Insa cred ca blandetea poate fi foarte fain investita in momentele initiale. Cele in care intrati in parc, in care poti sa o pregatesti, intram in parc, parcul este pentru toti copiii, sa se joace impreuna. Ia sa vedem, cati copii intra in casuta? Ia sa vedem, este vreun loc liber in casuta? Uite, langa aragaz e liber, ai putea gati ceva....In fine, nu stiu cat de inspirata sunt acum, dar ideea unei pregatiri de interactiuni pasnice cred ca ar fi mult mai profitabila.

Ultima modificare efectuata de catre adana_ la 31.05.2011 8:21, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 11 luni

31.05.2011 8:20     citat 

----------
Cayia a scris:
Intentia ta e laudabila, aceea ce a creea un copil empatic, dar, parerea mea este ca o prima si importanta lectie de empatie pentru ea, ar fi ca tu sa arati intr-un mod autentic ca-ti pasa si de copiii agresati, pentru ca totusi, in situatia descrisa de tine, ei, copiii agresati sunt victimele, nu fetita ta.
----------

Asta am vrut sa scriu si eu inca odata in urma mesajului adanei, care in principiu scrisese si asta, dar dupa parerea mea prea pe scurt, printre celelalte. zambet

Adica ii spui scurt copilului tau ca nu e in ordine ce a facut, dar apoi te ocupi de celalalt, si daca ala fuge la maica-sa sa fie consolat, atunci macar atat sa faci sa iti ceri scuze IN NUMELE copilului tau (vorbesc strict la varsta de acum, mai incolo normal ca isi va cere ea scuze DACA se va mai intampla ceva atunci).

Later edit: intre timp a mai zis-o si adana de cateva ori, acum cre' ca e clar. rad

sus

Denunta
adana_

Copii

31.05.2011 8:26     citat 

da christa, in urma "criticilor" tale am facut sinteza de mai sus foarte fericit.

care e cam seaca, deoarece e greu pentru mine sa fiu sintetica (ceea ce arata cat de naturala sunt scot limba )

sus

Denunta
Christa

Copii

31.05.2011 8:27     citat 

Eu am vazut-o ca pe o completare, nu sinteza. trag cu ochiul

sus

Denunta
adana_

Copii

31.05.2011 8:30     citat 

pentru christa, in special, ca sa vada ca am scris si mai sus despre asta, chiar daca nu asa accentuat cum ar fi crezut ea necesar scot limba

----------
adana_ a scris:
mie imi pare ca intelectualizezi mult. pentru ca, presupun, daca te-ai lasa in pace, probabil ca vazand un copil lovit (mai ales de copilul tau) ai fi tentata mai curand sa te asiguri ca e copilul ok, sa ii oferi tu cat confort poti (ceea ce e un mod foarte bun, desi asta e secundar, de a-i arata fetei cum avem grija de sentimentele altora). si sa-i spui fetei tale, care inca nu poate fi empatica, ce lucruri nu se fac in lumea asta a noastra.
----------
scot limba

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 10 luni
Paul: 7 ani, 10 luni

31.05.2011 8:54     citat 

----------
citat:
un prim lucru este acela ca un copil lovit (indiferent daca din greseala sau nu) nu se uita aproape niciodata la cel care l-a lovit. si nici cel care loveste nu se uita la cel lovit care plange, daca a terminat de lovit. in america era cel mai natural lucru din lume ca copilul ce a lovit din greseala, sau chiar copilul care il vede pe altul impiedicandu-se, sa intrebe pe cel in pericol daca este ok.
de ce nu se intampla aici?
pentru ca aici totul se raporteaza la autoritatea care imparte dreptatea, care stie ce intentii au copiii dintr-o ochire. la adult, intr-o prima faza, parinte sau educator, profesor...probabil din cauza ca inca de cand sunt foarte mici si nu e clar de ce fac un lucru sau altul, multor copii li se spune ca sunt rai, deoarce cam toate incidentele se pun pe seama intentiilor rele ale copiilor in cauza sau a celor din jur, care si ei sunt etichetati asa.
----------

din tot ceea ce ai scris, si te-am sorbit, ca tare sunt de acord zambet, citatul mi-a atras atentia. In locurile pe care le frecventez eu, copilul care loveste precum si copilul care este lovit, este LUAT PE SUS si indepartat.... Nu ii este lasata nici o secunda sa proceseze ce s-a intamplat. Cred ca am mai scris si cu alta ocazie despre situatia absurda in care daca baiatul meu se impiedica (de un alt copil sa zicem) si cade, sau cad amandoi, primul lucru e sa icnerci sa faci copilul sa se opreasca din plans. Daca vezi ca nu inceteaza, pac, l-ai luat pe sus si ai fugit ca un dement de la locul faptuei. Suna de parca ar fi lumea nebuna, dar chiar asa e. Eu incerc sa ii explic lui Vlad care plange ca l-a intepat o musculita, incerc sa o caut in iarba, o alta persoana ii vara in ochi o zornaitoare si scutura energic din ea ca sa-i distraga atentia. Ca sa dovedeasca ca "he's in control" , ca eu daca eram langa el linistita eram probabil depasita de situatie... Tare ma frustreza si pe mine chestiile astea...

Alexxya, nu stiu ce planuri ai pt. Dia, dar o gradinita cu o educatoare care sa fie pe gustul vostru, cred ca ar schimba brusc situatia. Gradinita la care merge Vlad e departe de a fi 100% pe placul meu insa de cand merge acolo Vlad accepta sa fie luat in brate, atins, iubit de alti copii. Pana acum nu tolera asa ceva. trag cu ochiul

sus

Denunta
adana_

Copii

31.05.2011 9:01     citat 

e-alice, ca tot ai amintit de gradinita.
asta e iar o chestie care mi-a atras atentia in subiectul asta.
alexxya spusese ca se gandeste la varianta de a-si da fata la gradinita, si asta ca solutie la problema curenta.
inteleg ca la voi a fost si este atat de bine, ca ai avut noroc si ma bucur pentru voi.

pe de alta parte eu nu vad nimic pozitiv in situatia data in a o da alexxya acum pe fata ei la gradintia.
e ca si cum ai lasa alt adult sa gestioneze situatia asta dificila. un adult care are in grija multi alti copii.
si care probabil nu va avea atata empatie fata de copila care "creaza probleme". scriu asa pentru ca e foarte posibil ca asa sa fie perceputa trist.

in loc sa stai tu, ca mama, si sa incerci sa gasesti solutii ocupandu-te doar de copilul tau, lasi asta altui adult.
nu stiu zau....

sus

Denunta
Christa

Copii

31.05.2011 9:21     citat 

----------
adana_ a scris:
pe de alta parte eu nu vad nimic pozitiv in situatia data in a o da alexxya acum pe fata ei la gradintia.
e ca si cum ai lasa alt adult sa gestioneze situatia asta dificila. un adult care are in grija multi alti copii.
si care probabil nu va avea atata empatie fata de copila care "creaza probleme". scriu asa pentru ca e foarte posibil ca asa sa fie perceputa trist.

in loc sa stai tu, ca mama, si sa incerci sa gasesti solutii ocupandu-te doar de copilul tau, lasi asta altui adult.
----------

Eu am fost practic nevoita sa o dau pe Mona la cresa la un an, gurile rele ar spune din motive de cariera (a mea), eu spun ca din motivul de a ne asigura un viitor financiar "cat de cat" sigur (eram in perioada de proba de 3 ani cand am ramas insarcinata, oricum a trebuit sa prelungesc perioada de proba, dar daca as fi prelungit-o si mai mult ar fi fost si mai nasol decat oricum a fost).

Desi am lucrat nr. minim de ore necesar, la cresa a trebuit totusi sa o duc zilnic, deoarece "copilului ii trebuie continuitate blabla". Am spus ca daca vom avea inca un copil, voi face insa TOT posibilul sa raman acasa in primii 3 ani, cel putin la cresa unde a fost Mona SIGUR nu l-as duce, dar mi-e in acelasi timp clar si ca nicio cresa, oricat ar fi de buna, nu inlocuieste parintii.

Si pe undeva are dreptate adana ca mai mult e dorinta alexxyei de a aduce fata in contact cu alti copii, Mona (si ceilalti copii din grupa) abia pe la sfarsitul perioadei de cresa, deci inspre 3 ani, au inceput sa se joace unii CU altii, pana atunci in mare se jucau unii LANGA altii.

sus

Denunta
e-alice

Copii

31.05.2011 9:36     citat 

----------
citat:
adana_
si care probabil nu va avea atata empatie fata de copila care "creaza probleme". scriu asa pentru ca e foarte posibil ca asa sa fie perceputa .

----------

poate ca tocmai posibila empatie exagerata a Alexyei sa o conduca pe cea mica inspre a brusca alti copii, poate o atentie usor scazuta asupra sa ca individ, plus compania naturala a copiilor, fiecare cu personalitatea nealterata, sa zic, de adultul parinte .... ar putea schimba usor perceptia fetei despre mediul cu ceilalti copii. Sunt doar supozitii, e drept...

Va dau iarasi dreptate cu jucatul copiilor mici unul langa celalalt. Fiecare cu treaba lui... zambet N-am vazut copii sub 4-5 ani jucandu-se impreuna, creand situatii, jocuri..

sus

Denunta
adana_

Copii

31.05.2011 9:40     citat 

eu deja am un sentiment aiurea cu subiectul asta.
cred ca nu mai scriu pana nu vine alexxya.
mi se pare cumva ca tre sa o asteptam zambet.
deja parca "o discutam" si asta trebuie ca e un pic lipsit de ...empatie zambet.

sus

Denunta
e-alice

Copii

31.05.2011 9:42     citat 

da, asa e, mi-am dat seama recitind postul meu jenat

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 14 ani, 9 luni
V mic: 9 ani, 8 luni

31.05.2011 9:43     citat 

----------
e-alice a scris:

din tot ceea ce ai scris, si te-am sorbit, ca tare sunt de acord zambet, citatul mi-a atras atentia. In locurile pe care le frecventez eu, copilul care loveste precum si copilul care este lovit, este LUAT PE SUS si indepartat.... Nu ii este lasata nici o secunda sa proceseze ce s-a intamplat. Cred ca am mai scris si cu alta ocazie despre situatia absurda in care daca baiatul meu se impiedica (de un alt copil sa zicem) si cade, sau cad amandoi, primul lucru e sa icnerci sa faci copilul sa se opreasca din plans. Daca vezi ca nu inceteaza, pac, l-ai luat pe sus si ai fugit ca un dement de la locul faptuei. Suna de parca ar fi lumea nebuna, dar chiar asa e. Eu incerc sa ii explic lui Vlad care plange ca l-a intepat o musculita, incerc sa o caut in iarba, o alta persoana ii vara in ochi o zornaitoare si scutura energic din ea ca sa-i distraga atentia. Ca sa dovedeasca ca "he's in control" , ca eu daca eram langa el linistita eram probabil depasita de situatie... Tare ma frustreza si pe mine chestiile astea...

----------

Hai ca v-am inebunit cu povestea baietelului prietenilor...dar scriu acum si finalul. Evident ca dupa ce l-a zgariat pe fi-miu a fost luat pe sus si izolat "ca sa se linisteasca" apoi fortat sa-si ceara scuze, dupa ce prima reactie a mamei, fata de mine, nicidecum fata de v, a fost "eu n-am ce-i face, el nu intelege daca-i spun."
Mamica asta nu a venit nici o secunda langa V sa vada cat de rau a fost zgariat, sa vada daca are nevoie de ajutor, nu a venit nici alaturi de mine sa se asigure ca nu m-am suparat, ca sunt ok, ca nu am nevoie de nimic....si dupa aceasta reactie a ei, care mie mi se pare una plina de egoism, ii cerea copilului sa fie empatic si sa-si ceara scuze prostit prostit prostit Copil care probabil ca nici nu s-a prins ca a facut ceva rau pentru ca imediat a fost luat pe sus socat

sus

Denunta
mihiab

Copii

31.05.2011 10:52     citat 

confuz
Copiii sub 3 ani se joaca impreuna pentru cei cu frati mai mari garantez eu foarte fericit ! Ca nu-i jocul corect sau nu-l inteleg eu e alta treaba.Din NE JUCAM!!!!!!!!! nu-i mai tace gurita de la vreo 2 anisori la fii-mea si zau ca n-o intereseaza partenerul ca-i bebelus sau ca-i adult..........si nu cred ca e o exceptie .
alexxya rabdare multa ! O sa gasiti voi solutia , una universal valabila nu exista.

sus

Denunta
Christa

Copii

31.05.2011 12:36     citat 

----------
mihiab a scris:
Copiii sub 3 ani se joaca impreuna pentru cei cu frati mai mari garantez eu foarte fericit ! Ca nu-i jocul corect sau nu-l inteleg eu e alta treaba.Din NE JUCAM!!!!!!!!! nu-i mai tace gurita de la vreo 2 anisori la fii-mea si zau ca n-o intereseaza partenerul ca-i bebelus sau ca-i adult..........si nu cred ca e o exceptie .
----------

Uite de aia am scris mai sus "pe undeva are dreptate adana" si nu i-am dat nelimitat dreptate. Eram absolut sigura ca va veni cel putin o afirmatie ca cea de mai sus. Si nu am cum sa iti dovedesc, dar iti garantez si eu ca exemplul tau nu e regula. Doar pentru ca la voi e asa, nu inseamna ca la toti (sau la majoritatea, ca sa nu fiu radicala scot limba) este asisderea. Pentru ca in grupa Monei au fost si copii cu frati/surori mai mari, si aia se jucau fix ca ceilalti, unii LANGA altii. Si vorbesc de faptul cand toti copiii sunt mici, nu cand "se joaca" cu un frate/o sora mai mare si sunt angrenati de ace(a)sta intr-un "joc".

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: