· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Insomnie ... de primavara!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Insomnie ... de primavara!     
Julie

11.03.2003 4:15     citat 

Anda, daca ai detectat si admis problema, esti pe drumul cel bun... Rabdare multa cu tine insati...si vointa.... io de vointa multa am nevoie in lupta mea cu ale mele, asa ca urati-mi!

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani

11.03.2003 11:27     citat 

E nasol asa... am si eu o prietena... la ea mananci de pe jos... ai are si doi copii mici... nici nu iese afara cu copii, ca are de facut curat prostit ... si sincer... nu-mi place sa merg la ea in vizita... ca daca te serveste cu o prajitura si cade o frimitura pe jos ea se apleaca sa o ia surprins si nici sa o invit la mine nu-mi face placere... ca se uita prin toate colturile...

sus

Denunta
eapopescu

12.03.2003 5:03     citat 

Sa stii ca asa sunt si eu, cum cade o firimitura cum sunt cu matura si farasul pe urmele ei! Dar nu ma intereseaza deloc cat de curat e la altcineva. Ba chiar le invidiez pe fetele care pot ignora scamele, firimiturile. De exemplu, sotul meu zice: "ce sa stergem firimiturile astea de fiecare data ca se fac iara imediat". I-am spus ca o sa tin farfuria lui murdara si-o sa-i dau din aceeasi farfurie murdara si la pranz si la cina, ca tot se murdareste, ce rost are s-o mai spal. Nici asa nu merge, nu-i asa?! Oricum, eu sunt exagerata, recunosc. Nu pot sa mananc daca chiuveta e plina de vase si-mi sta in okii (mancam in living dar se vede chiuveta! din pacate!), asa ca inainte sa ma asez la masa spal vasele murdare, nu astept sa mananc sa le spal pe toate; mi se raceste ciorbica pana termin, si ceilalti termina primul fel; cam exagerat dar altfel nu pot; deocamdata!

sus

Denunta
Cora

12.03.2003 7:43     citat 

Anda, eu ti-as da un sfat. Du-te si te uita in oglinda si intreaba-te: merita sa fiu atit de obsedata de curatenie? merita sa-mi macin nervii si sa fac viata amara si celor din jur din cauza firimiturilor sau a vaselor murdare din chiuveta? merita sa traiesc sub atita stres daca doar o viata am?

Si iti mai spun inca ceva, chiar daca te va supara, tu chiar nu ai dat de greu: sa ai o casa de ingrijit singura, sa cresti si sa veghezi doar tu asupra copilului caci sotul este la universitate, tu sa speli rufe, sa faci mincare, sa faci curatenie, sa faci cumparaturile, sa duci copilul afara la joaca, sa-i faci baita, sa-i dai sa manince, sa-l legeni, etc. Cind le vei face singura pe toate astea, fara ajutorul mamei, crede-ma ca-ti va trece si obsesia pt. curatenie. Iar daca nu, sfatul meu este sa apelezi la ajutorul unui psiholog. Macar de dragul copilului si al sotului tau, care trebuie sa te suporte. trag cu ochiul

sus

Denunta
eapopescu

12.03.2003 8:26     citat 

Am ramas vreo cateva saptamani singura si tot asa a fost. Cum dormea Doruts un pic, cum alergam sa mai fac cate ceva, desi eram terminata de oboseala s-as fi putut bine mersi sa ma odihnesc sau sa mananc (ca si asta neglijam!). Stiu insa ca 'daca vreau cu-adevarat pot' sa ma controlez! De cand mi-am reluat activitatea profesionala m-am mai calmat!

Ultima modificare efectuata de catre eapopescu la 08.05.2003 4:01, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Carmella

12.03.2003 7:38     citat 

Mai ! Subiectul e despre defecte ... si eu vreau sa ma pling ca-s prea lenesa si dezordonata, dar cum sa o fac intr-o adunare de-asta de "obsedate", ca altfel nu pot sa va spun. Nici mie nu-mi place mizeria dar niste dezordine pe-acolo nu strica. Eu am gura foarte mare cind ii vad pe-ai mei baieti ca-si lasa lucrurile aruncate, dar de citeva ori au facut "cercetari" si-am iesit net cistigatoare la lucruri lasate aruncate zambet Farduri, creme, pijamale, ciorapi, carti, prosoape ... pe-astea le adun cam la o saptamina, de obicei cind incep sa nu mai gasesc nimic. Nu mai vorbesc de sifonierul meu ... dupa ce rascolesc dimineata tot sifonierul ca sa vad cu ce ma imbrac sfirsesc prin a le scoate pe toate si a le arunca pe pat. Seara imi aduc aminte de ele de-abia cind ma culc, si-atunci sint asa de obosita incit le iau din pat si le arunc in sifonier. Cind ne-am decis sa luam o femeie care sa ne ajute cu menajul am facut eu curatenie cu o zi inainte de a veni ea, ca sa nu se sperie prea tare de cite are de facut socat
Ei ... daca voi considerati ca obsesia pentru curatenie e un defect, atunci eu trebuie sa consider ca nepasarea mea e o calitate confuz
Hai sa-mi recunosc si defectele "pe bune" ...... vorba Denisei, daca imi gasesc vreunul. Cred ca un defect major de-al meu e ca sint cu "toane" ... cind prea vorbareata cind sint bine dispusa, cind prea tacuta (tacuta la extrem, pina la a nu scoate un cuvint intr-o zi) cind sint suparata. Adica nu sint niciodata la un nivel de mijloc ... in sfirsit, nu stiu cit m-am facut inteleasa. Si un alt defect major e ca ma cred cam prea desteapta jenat , mi se pare ca nimeni nu poate sa faca un lucru mai bine decit il fac eu. De-aia am tendinta sa preiau foaaarte multe sarcini, care imi maninca o gramada de timp, doar pentru ca vreau eu sa iasa perfecta (din punctul meu de vedere) chestia respectiva.

sus

Denunta
SMOKY

13.03.2003 12:01     citat 

..cred ca sinteti mici copii fetelor..io si taka taka...si tuku tuku...you can go nuts...asa sint io cu gura mare si bogata..si cu 100 intrebari pe secunda si nici un raspuns....si ma apuca damblageala..cum io te intreb si tu nu raspunzi.....(adica sotul are tupeul sa nu raspunda..se multumeste cu un da)..el zice:pina sa raspund la prima intrebare tu ai pus-o pe a suta intrebare ..cind vrei sa raspund? si io:cum cind? intre timp..si iar taka taka si tuku tuku...asta e problema mea majora ca fac big deal din toate ca o sa ajung la agitati...iar cu strinsul e alta poveste....ma irita tot ce nu e la locul lui...si vorba lui cora...apar piticutii pe creier si mai pleaca dupa ce incep logoreea...care ma tine ore......si tropaie pe creier mama mama!...noroc ca am de cine sa ma iau....

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

13.03.2003 12:12     citat 

eapopescu, parca esti o fosta colega de camera din facultate. Cand a venit prima data la facultate ne zicea ca ea nu spala pe jos si sa platim femeia de serviciu sa vina sa ne faca curat in camera.surprins Dupa jumate de an era obsedata de curatenie. Facea curat tot timpul si spala de cate zece ori pe jos, tot timpul era cu carpa de spalat dupa tine. ochi peste cap
Vorba lui barbate-miu "ba, mai rau ca la spital la voi in camera".
Dar noi am fost tare mandre de ea ca de la fata nepriceputa ajunsese ceva de speriat cu curatenia.
Mumu, daca citesti mesajul cred ca stii al cine ma refer, nu?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: