· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.     
Michandro

Copii
Mara Ruxandra: 14 ani, 1 luna

05.08.2005 4:24   DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.  citat 

Poate este utila informatia pe care am primit-o de la un dr. pediatru. Va atasez un model de a incepe diversificarea la copiii de 6 luni. In text sunt cateva explicatii date de dr. si care nu erau scrise in material. Le-am scris diferit.

"DIVERSIFICAREA

Se incepe dupa 6 luni (la cei foarte grasi de la 4-5 luni).

Masa a II-a din zi este prima care se inlocuieste (de la ora 10). Se incepe cu suc de morcov + suc de mar; separat sau impreuna:
- o lingurita in prima zi
- 2 lingurite in a doua zi
- 4 lingurite in a treia zi (aproxim. 20 ml), apoi 40 ml, 60 ml, ..., 100 ml cand se adauga si pulpa de fruct (mar, banana):
- 1/4 mar in prima zi
- 1/2 mar in a doua zi
- 3/4 mar in a treia zi
- 1 mar in a patra zi.
Se sta 1-2 zile pe loc pentru a vedea cum reactioneaza copilul, apoi se introduce banana mixata cate o lingurita, doua, pala la jumatate de banana (banana trebuie sa fie coapta si fara pete negre).

Piureul de fructe (suc si fructe) trebuie sa fie semifluid, sa curga.
(explicatie: altfel, daca este prea gros se lipeste de cerul gurii; la varsta asta copilul nu stie inca sa mestece, el are reflexul de a suge).

In amestecul de mar si banana se pot introduce oricare alte sucuri sau fructe in cantitati progresive.

Trebuie adaugate proteine sub forma de branza de vaci cate 1-2 pana la 4-6 lingurite sau pulbere de biscuit pana la aceeasi cantitate. Biscuitii trebuie rumeniti in cuptor (dextrinizati) si umflati cu ceai fierbinte, dupa care se amesteca in piureul de fructe.
(Explicatie: altfel, daca se da biscuitele �crud�, el se va umfla in stomac, provocand dureri).

Se adauga orice fruct autohton (fara coaja si samburi), progresiv, incepand cu doze mici si crescand doza progresiv: piersici, caise, cirese, visine, capsuni, pere, prune, struguri...

Amestecurile se alterneaza; nu se da mai mult de doua zile aceeasi compozitie pentru ca sugarii se plictisesc si refuza.

Masa a III-a
1. Supa de legume
2. Piureul de legume
1. Supa de legume Se ia o cana de ceai de 300 ml si se umple cu legume date prin razatoare sau taiate marunt astfel:
- 1/3 din cana morcov
- 1/3 din cana cartof
- 1/3 din cana dovlecel, telina, pastarnac, ceapa, ardei gras, frunzele verzi de telina pentru fierul pe care-l contin, (important pentru copiii anemici) salata, patrunjel, o rosie mica (la copil mai mare, conopida, brocoli, fasole verde - peste 7-8 luni).
Toate se fierb cu un litru de apa intre 30-45 min. sau 1/2 ora la oala sub presiune cu o cantitate de apa de 300 ml.

Se ia la inceput numai zeama (100 ml) in care se adauga 1/2 lingurita ulei de masline sau de floarea soarelui, putina sare si 1-2 masuri sau lingurite cu varf de orez instant.

Se va administra inainte de masa a treia:
- 300 ml in prima zi
- 60 ml in a doua zi
- 90 - 100 ml in a treia zi
- apoi se creste pana la 200 ml.
Copilul poate sa o ia cu placere sau sa o refuze. Daca o refuza se poate adauga lapte sau putin zahar sau miere, o lingurita la 100 ml, sau zeama de lamaie. Fiecare copil are preferintele lui.

Dupa ce s-a obisnuit cu supa, se va administra piureul de legume.

2. Piureul de legume
Se mixeaza toate legumele fierte cu exceptia frunzelor verzi, cepei, rosiei.
Se adauga lapte praf sau lapte de vaca 2-3 lingurite, unt 1/2 - 1 lingurita, putina sare.
Se mixeaza pana devine semifluida. Se administreaza progresiv crescand zilnic doza 20 - 40 - 60 - 100 - 150 gr.

a. In piureul de legume se adauga galbenusul de ou de gaina, fiert tare
- 1/4 in prima zi
- 1/2 in a doua zi
- 3/4 - 1 galbenus in a treia zi
Se vor da trei galbenusuri pe saptamana. Albusul se va introduce in alimentatie dupa varsta de 1 an.

b. Tot in piureul de legume se adauga carnea de pasare � piept de pui. Se fierbe carnea separat in supa adultilor, se mixeaza si se amesteca bine in piure:
- o lingurita in prima zi
- 2 lingurite in a doua zi
- 3-4 pana la 6 lingurite pe zi.

c. Branza de vaci, in zilele cand nu se primeste branza la fruct.

d. Ficat de pasare
1/4, 1/2, 3/4 pana la 1 ficat fiert sau fript la gratar si mixat in piure + unt.

e. Peste alb fiert sau fript la gratar 1 - 2 - 4 - 6 lingurite.

Dupa fiecare aliment nou introdus se asteapta 2-3 zile, pentru a vedea cum se adapteaza si tolereaza copilul si apoi se introduce un nou aliment.

(Completare: nu se da carne in fiecare zi. Se alterneaza: o zi carne, o zi galbenus ...)

Masa a IV-a din zi - masa de la ora 18.
Se inlocuieste dupa 7 luni cu:
- iaurt cu sau fara fructe
(completare: 30 - 50 - 60 - 100 - 150g pana la 200 g eventual. Daca e un copil slabut, se pune fainos).
- mamaliga pripita (subtire) cu unt, branza sau/si smantana.
- Papanasi cu branza de vaci, fierti.
Pana la 2 ani si 1/2 si peste, copilul trebuie sa primeasca 2 mese de lapte / zi.
(completare: echivalentul a 500 ml lapte in lapte, iaurt, branza etc.) "

Alte sfaturi:
- sucul de fructe se mai poate da si cu cereale mixte. Pentru cei cu scaune multiple se pun cereale de orez. Mereu se va pune putina sare si dupa preferinte lamaie sau lapte...
- nu se pune fainos in lapte de mama!!! (gen gris cu lapte de mama).

sus

Denunta
arond

05.08.2005 8:52     citat 

Am vazut ca la supa recomanda sare. Nu cred ca e indicata pentru rinichi. In rest...mneam, mneam. zambet

sus

Denunta
Michandro

Copii

05.08.2005 8:58     citat 

Chiar s-a pus problema sarii. Dr. a zis ca toata lumea are nevoie de putina sare. Chiar lipsa sarii poate provoca.... (nu mai stiu exact ce anume, scuze). Evident, nu trebuie exagerat.

sus

Denunta
Onush

05.08.2005 9:32     citat 

----------
citat:
Se incepe dupa 6 luni (la cei foarte grasi de la 4-5 luni).
----------

Tratatul de pediatrie spune ca diversificarea va fi inceputa mai devreme in cazul copiilor mai slabi

----------
citat:
Se adauga orice fruct autohton (fara coaja si samburi), progresiv, incepand cu doze mici si crescand doza progresiv: piersici, caise, cirese, visine, capsuni, pere, prune, struguri...
----------

De la ce varsta? care este ordinea ? capsuni inainte de pere sau struguri si mai ales inainte de un an?

----------
citat:
Daca o refuza se poate adauga lapte sau putin zahar sau miere
----------

Zahar? Miere confuz

----------
citat:
Masa a IV-a din zi - masa de la ora 18.
Se inlocuieste dupa 7 luni cu
----------

Sa inteleg ca in interval de o luna se inlocuiesc 3 mese confuz Genial trag cu ochiul

Michandro, nu o lua personal dar ar fi incorect pentru alte mamici sa nu remarcam unele aspecte jenat

sus

Denunta
ddadriana

05.08.2005 9:56     citat 

Mie mie important sa remarc, ca gusturile se invata ca bebelus. Daca inveti un bebe sa manince supa cu zahar, cum vrei mai incolo sa-l desobisnuiesti sa o manince altfel. Un bebelus trebuie sa guste pina la 30 de ori un aliment ca sa-l accepte.

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 14 ani, 7 luni

05.08.2005 10:06     citat 

Nici eu nu sunt de acord cu indulcirea alimentelor gen supa,crema de legume etc.Eu si acum plec de la masa cand il vad pe sotzul meu ca isi pune zahar in branza cu smantana sau lapte.Mi se intoarce stomacul pe dos si nu sunt o gretzoasa de felul meu. trist Teo nici in ceai nu primeste zahar.

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 13 ani, 8 luni
Irina: 26 ani

05.08.2005 10:55     citat 

desi am copil mare pot sa ma bag si eu in discutie
intr-adevar , diversificarea devreme se recomnada copiilor slabuti si alaptati artificial
asa a fost Irina mea , si ea a primit exact ca in schema , intai fructe (amestecate cu lapte , si tine-va bine ...ii dadeam cu biberonul )

in plus , am inceput curand si cu supa , tot in biberon (NU faceti ca mine !!!! ) , amestecata cu cereale
si apoi si galbenusul , si carnita de pui dar fiarta in supa ei nu a noastra (??)
si la sfarsitul saptamanii , socoteam cu sotul ca nu numai ca nu am respectat regula "un singur aliment nou pe saptamana " ci de-a dreptul era unul nou pe zi !!!
Irina manca orice atat timp cat era sanatoasa , cum se imbolnavea , cum nu mai tinea nimic

nu subliniez degeaba ca asa am facut ACUM 12 ANI . ci si pt ca unele din regulile din lista , sunt chiar asa de vechi

de ex, aici am aflat ca nu se da la bebelusi banana , pana la un an , pericol de alergie
nu se da miere la bebelusi , pericol de botulism
etc
asa ca , vezi draga mea , ce a "functionat " acum 12 ani , nu mai e valabil acum
ne gandim semiamuzati , ca acum vom face altfel , la urmatoarea fetita , pt ca peste 12 ani o sa aflam ca si ce am facut acum e gresit
trebujie sa ai un pediatru in care sa ai incredere si sa asculti de el , restul tine si de toleranta copilului si de calmul mamei si asa mai departe
sper sa nus upar pe nimeni

sus

Denunta
ddadriana

05.08.2005 11:16     citat 

ruxipops, e interesant ce spui tu, se pare ca ai dreptate. Probabil era mai inportant pe vremea aia sa fie copilul gras, si nu sa fie hranit sanatos.

sus

Denunta
Michandro

Copii

06.08.2005 8:21     citat 

Fetelor, nici o problema, nu o iau personal. Este doar un material primit de la o dr. pe care o admir, totusi. Si m-am gandit ca poate e folositor. Eu sunt la primul copil, asa ca n-am experienta.

Incerc sa-mi mai aduc aminte din ce a zis. dna dr.:
- in primul rand este o inflacarata a alaptarii pana la 6 luni, alaptare exclusiva, fara ceai, fara apa, fara tetina, fara suzeta (care a zis ca daca nu este spalata-sterilizata la 3 ore e o sursa de diaree). Si este pentru continuarea alaptarii, 2 mese pe zi, pana la varsta de 2-2,5 ani (a zis ca si la acea varsta copilul ia din laptele matern 1/3 din anticorpii necesari);
- ideea cu zaharul in supe este numai pentru copii care nu accepta supa asa cum este. De asta a zis fie zahar, fie lamaie... deci acru/dulce...
- a recomandat ca orice mancare pe care o facem copiilor s-o gustam si noi inainte si daca noua nu ne place, sa nu le-o dam;
- nu ne-a dat o ordine a fructelor; cat despre fructele care provoaca alergii, a zis ca trebuie testat copilul daca le accepta sau nu;
- de miere n-a zis nimic, asa ca nu stiu ce sa raspuns;
- cat despre inceperea diversificarii inainte de 6 luni, nu stiu daca este o greseala de tipar sau nu (daca in loc de cei grasi trebuia pus cei slabi); in timpul discutiilor, dr. a mers numai pe ideea de 6 luni. Ceea ce v-am scris este un material, batut la calculator, si banuiesc ca nu de insasi dna dr. Asa ca... Eu am fetitza grasuna si mi-a zis sa merg pana la 6 luni.
- "meniul" dat este orientativ; fiecare copil are ritmul lui, preferintele lui. Nu trebuie fortat un copil sa manance ca la carte.

Ei, cam asta imi aduc aminte. Va amintesc ca ceea ce am scris nu este parearea mea personala, pentru ca - sincer - n-am nici una. Sunt la primul copil si nici de meserie nu sunt. Insa in aceasta dr. am destul de mare incredere. Nu 100%, ca nici in mine n-am incredere 100% scot limba .

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 14 ani, 2 luni
Carina-Patricia: 11 ani, 3 luni

06.08.2005 9:08     citat 

De ce ne place, oare, sa facem tot felul de analize sintactice, morfologice si mai stiu eu ce fel de analize asupra unui text?
Ce a scris Michandro, de la dr, reprezinta niste reguli orientative si cred ca sunt foarte interesante. Nu vedeti ca, de fapt, nu exista niste reguli stricte ci doar niste modele din care fiecare adapteaza asa cum tolereaza copilul, cum crede fiecare mama ca e mai bine pentru puiul ei. Exista doar cateva NU-uri mai categorice si, in rest, sugestii. Faptul ca diversele scheme de diversificare se contrazic confirma faptul ca nimic nu e batut in cuie. Exista tendinta actuala de a alapta copilul cat mai mult si de a incepe diversificarea mai tarziu, fata de varianta mai veche unde se recomanda diversificarea la 4 luni. Si cred ca e bine sa-i dai copilului laptic atata timp cat ai. Totul este sa nu cadem nici intr-o extrema, nici in cealalta.

sus

Denunta
ddadriana

06.08.2005 9:41     citat 

Problema reducerii virstei de alaptare provine de la producatorii de lapte praf si de la cei care produc hrana ptr bebe.

Am tradus din germana, ptr niste mamici disperate, al caror bebelusi refuza mincarea, nu indraznesc sa-l afisez la articole, din cauza problemelor mele de exprimare. Dar consider ca se dezbate puncte f inportant pentru a evita stresul mamelor, la hranirea bebelusilor.
Daca i-am dorii unei gravidute sa ramina grasa dupa nastere, ar fi desastros, dar sa nasca un bebelus gras e ceva f inportant. Aicea se vede ce inportanta are grasimea inca in cultura romaneasc.

Articol:

Exista perioade in care copii pur si simplu nu vor sa manince. Expertii sfatuiesc: ramineti linistiti, si nu siliti copii sa manice.Cunoasteti comportamentul? Bebelusul intoarce capul cind vreti sa-i dati mincare, copilul mic sede fara chef si se joaca cu lingura in mincare.La majoritatea copiilor se intimpla comportamentul acesta, din cind in cind, dar unii copii au des lipsa de pofta de mincare.
Parintii se ingrijoreaza f repede, ca copilul lor s-ar putea sa nu se dezvolte cum trebuie. Mai vine si presiunea de la bunici si alte persoane care cred ca numai copii grasi sint copii sanatosi, asta aduce parintii la disperare. Copii observa ce inportanta are mincarea ptr parinti, dar nu pot sa inteleaga, de ce trebuie sa manince daca nu le e foame? Uni copii simt presiunea parintilor si se incapatineaza pur si simplu sa manice.
*Lasati copilul sa manince ce doreste el.
Ca sa nu se ajunga la conflict, sfatul Dr Mathilde Kersing de la Institulul de cercetare, ptr Hranirea copiilor: sa se lase copii sa manice ce vor ei, afare de dulciuri, cips&co.
Chiar copii mici au un mechanism natural prt foame sau satul. Daca se obliga copilul sa manince, se poate supraalimenta(dat mai mult decit i trebuie). Se intimpla des acea supraalimetare, se distruge acel mechanism. Rezultatul este obezitate sau subalimentare.
Ca si adultii au si copii mici, mincari preferate si cele care nu le plac. Copii bolnavi maninca putin sau deloc, aceasta este inportant ptr insanatosirea lor. Copii cu multa energie maninca mai mult, decit cei linistiti. Atita timp cit copilul e vesel si activ si se dezvolta bine nu exista motiv de ingrijorare. Consultatiile pediatrice periodici pot sa urmareasca dezvoltarea copiilor.
*Refuzul mincarii e o normalitate in dezvoltarea copiilor.
*Pentru a evita conflicte, Wilden sfatuieste, sa se inparta responsabilitatea: Parintii se obliga sa
gateasca, iar copilul sa decida daca maninca sau nu. Refuza mincarea, nu i se da nimica pina la masa urmatoare,chiar daca ii e foame, parintii sa ramina linistiti si consecventi.
Aveti incredere, ca copilul va minca daca corpul ii va cere. Prin studii sa dovedit ca cresterea, numai in cazuri extreme de subalimentare va fi afectata. Noi nu crestem din cauza ca mincam,ci mincam din cauza ca crestem. Cooperarea in a alege meniul face pofta de mincare.
Probleme care duc uneori la reducerea poftei de mincare sint: mutatul, venirea pe lume a unui fratior,
sau alte probleme familiare, . Daca dupa mai multe saptamini copilul refuza mincarea, inghititul, sau mestecatul mincarii sa se faca un consult la pediatru. Daca gustul copilului mic inca nu sa obisnuit cu mincare variata, si copilului accepta ca leguma numai morcovul, sa i se deie morcovul un timp. Dupa un timp o sa se sature de morcov si de la sine o sa ceare altceva de mincare. Se poate lucra si cu tricuri, ptr a servi un aliment ne acceptat de copil, dar nu la toti copii tine folosirea tricurilor. Sa dovedit ca copii accepta dupa un timp un aliment, care l-i sa servit des si fara presiune de-al minca, si care vede ca i-l maninca si parintii. Laptele este sursa principala de calciu, dar multi copii nu-l accepta pur. Incerca-ti la-l serviti, cu muesli(cereale), fructe. Fructele, se pot servi in iaurd, in cereale, gris, sau pireu de fructe ingetat, servita ca ingetata, astfel fructele i-si pierd din dominanta gustului lor.
Ginditi-va ca mincare este mai mult decit hranirea sanatoasa a organizmului. Mincatul e o placere si o bucurie. Pofta de mincare nu provine din stomac asa cum dragostea nu provine din inima, totul se naste in creier. Ceea ce ne face placuta, vor fi inregistrate de creier ca o activitate placuta:
-lasati copii sa coopereze la planificrea, si cit e posibil, la gatitul mincarii, sa pregateasca masa.
-copii sa aibe locul lor stabil la masa, un scaun care le da posibilitatea sa steie la acelas nivel cu parintii, locul in care maninca copilul sa se poata usor curata ( in caz de aveti covoare, acoperitii-le cu un prosop),atuncia parintii ramin mai linistiti
-lasati copii sa manince singuri chiar daca nu ajunge totul in gura, trebuie sa exerceze
-puneti numai portie minca in farfuria copiilor, si nu i obligati sa manince,
-invitati copii la masa, mareste pofta de mincare
-invatati copii, ca mincarea nu e numai hranire sanatoasa, asceasta se poate simtii cu toate simturile, cu ochi cu degetele si cu nasul.

traducere. original de Christiane Krth, http://www.rund-ums-baby.de/ernaehrung/...gerung.htm

sus

Denunta
mxshk

Copii
Mariuk: 14 ani, 2 luni
VladOne: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

06.08.2005 9:41     citat 

Am si eu aceeasi schema, a circulat si prin parcul nostru. Am inteles ca e o schema mai veche recomandata de drita Culcer. DAr se spune ca nici dumneaei nu o mai recomanda acum in aceeasi varianta: de ex la inceperea diversificarii nu se mai da cate o lingurita, crescand progresiv, ci se da atat cat iti accepta copilul. La fel si cu marul, daca el vrea 1/2 mar sau chiar 1 mar intreg din prima zi i se va da cat doreste.
si foarte bine a zis ruxi
----------
ruxipops a scris:
trebujie sa ai un pediatru in care sa ai incredere si sa asculti de el , restul tine si de toleranta copilului si de calmul mamei si asa mai departe

----------

sus

Denunta
Michandro

Copii

06.08.2005 11:32     citat 

Aceasta schema am primit-o chiar de la dr. Culcer, joi (recent, deci) si in discutiile cu dansa inca mai este de parere ca introducerea unui aliment sa se faca treptat. Dupa ce s-a introdus alimentul, se lasa copilul sa manance cat doreste. Cel putin eu asa am inteles...

sus

Denunta
marypoppins_2

06.08.2005 9:27     citat 

Referitor la zahar, in cartea Mama si copilul, cea veche, la toate retetele se mentioneaza zaharul.. chiar si in lapte, daca-mi aduc bine aminte.
Stiu si eu ca miere nu se da pana la un an si nici albus de ou. Dar nu m-am gandit ca nu e bine sa-i dai doua zile la rand carne. De ce, oare confuz
Si alte shmecherie pe care eu am aflat-o tarziu, e aceea ca biscuitii se inmoaie inainte in ceai. Chiar e logica treaba, zau. zambet

sus

Denunta
Cora

06.08.2005 10:34     citat 

----------
ruxipops a scris:
...
de ex, aici am aflat ca nu se da la bebelusi banana , pana la un an , pericol de alergie...
----------

Pai aici banana face parte din grupul fructelor ce se introduc prima data la bebe de la 4-6 luni... alergena sa fie nu am auzit, sau poate tot aici pe forum, dar nu prea cred ca-i reala chestia tinind seama ca-i papa de-nceput. Stiu insa ca de portocala zic astia sa nu o dai pina la 1 an ca da alergii... asa cum romanii credeau ca pruna, para sau strugurele nu-s bune la bebe... iaca si astea-s tot in grupa primelor fructe. rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: