· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.     
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 3 luni

07.08.2005 8:47     citat 

----------
marypoppins_2 a scris:
Referitor la zahar, in cartea Mama si copilul, cea veche, la toate retetele se mentioneaza zaharul.. chiar si in lapte, daca-mi aduc bine aminte
----------

asa e...in toate retele din Mama si copilul apare zaharul.i-am facut sapt trecuta lui Alex mucilagiu de orez si am uitat sa-i pun si zaharul ochi peste cap care mi s-a parut destul de multicel.oricum bebe a baut chestia aia asa neindulcita ca eu mi-am adus aminte abia dupa ce i l-am dat rad rad .
in alta ordine de idei, cam tot ce sa da la bebe este dulce.ma refer la debridat de exemplu care este inecacios de dulce, baby drink etc.poate s-or hotari si dr astia o data sa se puna cu totii de acord.e voie cu zahar, miere, sare sau nu?

sus

Denunta
Cora

07.08.2005 10:07     citat 

----------
Marinutza a scris:
[...poate s-or hotari si dr astia o data sa se puna cu totii de acord.e voie cu zahar, miere, sare sau nu?
----------

Decit sa astepti clipa asta mai bine decizi tu, dupa ceea ce-ti spune instinctul tau de mama. trag cu ochiul Al meu spune fara zahar si sare foarte putina, dar mai incolo, nu de la inceperea diversificarii. trag cu ochiul Iar decit zahar in ceai, mai bine miere fiarta odata cu apa. zambet

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 14 ani, 10 luni
Irina: 27 ani, 2 luni

07.08.2005 10:25     citat 

intr-adevar esenta asta ar fi :
mama decide "din burta " cum se spune , adica din instinct ceea ce e mai bine pt puiul ei
si in plus , daca ai un pediatru in care crezi ...problema e pe 3/4 rezolvata
mai trebuie sa vrea si copilul sa colaboreze

eu mai vreau sa mai atrag atentia o data ca EU AM GRESIT !
nu faceti ca mine , i-am dat fetitei sa bea cu biberonul pana la varste inaintate ...pana la 1 an jumate supa si pireul (cu tetina gaurita tare )
si laptele de dimineata pana la ...4 ani jumate

nu mi-a spus nimeni atunci (clar si raspicat ) ca n-ar fi bine ....de-abia la 4 ani jumate mi-a zis o doctorita ca bautul din biberon (din cauza vidului format cand suge ) favorizeaza trecerea secretiilor din nas in urcehe si deci otitele ....din care fata mea a avut 14 !!!!!

nu stiu cum ar fi fost daca manca de la inceput cu lingurita , dar acu daca sunt mai "desteapta" sa impartasesc si altora
si sa imi fac si autocritica , ca prea ma dau matusa isteata

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 3 luni

07.08.2005 2:48     citat 

mai Cora eu nu astept sa-mi zica ei ce si cum sa-i dau puiului. cum zici si tu, ma bazez pe instinctele mele care sunt convinsa ca n-au cum sa ma insele.zic de chestia asta cu pusul de acord pt ca ma enerveaza sa vad ca fiecare dr are alta parere.din 3 dr nici unul nu are o parere asemanatoare cu altul rad rad .
din fericire am noroc de o dr pt Alex care se potriveste cu mine in gandire foarte fericit

sus

Denunta
arond

07.08.2005 7:48     citat 

Spuneti-mi si mie, glutenul se gaseste in zahar? Am inteles ca ala e periculos. Bebe poate sa manance dulce, dar nu zahar.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 17 ani, 10 luni
horia: 15 ani, 7 luni

07.08.2005 7:59     citat 

Arond , din cite stiu glutenul se gaseste mai ales in produsele pe baza de griu, in zahar deci nu prea ar avea de ce sa fie
Zaharul nu e recomandat bebeilor din alte considerente, de care nu sint sigura, asa ca mai bine nu le scriu pe aici, sa creez confuzii

sus

Denunta
Cora

07.08.2005 10:16     citat 

----------
alinatent a scris:
Arond , din cite stiu glutenul se gaseste mai ales in produsele pe baza de griu, in zahar deci nu prea ar avea de ce sa fie
Zaharul nu e recomandat bebeilor din alte considerente, de care nu sint sigura, asa ca mai bine nu le scriu pe aici, sa creez confuzii
----------

Da, glutenul este in griu.
Zaharul nu se recomanda la bebei din mai multe motive: provoaca diaree, influenteaza metabolismul - copii obezi mai tirziu sau diabetici, favorizeaza aparitia cariilor dentare... nu-s deajuns aceste efecte negative? zambet

sus

Denunta
alinatent

Copii

08.08.2005 7:10     citat 

Da, Cora, ai dreptate cu zaharul, provoaca carii la copii cu nemiluita trist

Si au am avut mai demult lista aceasta de diversificare, mi-a trimis-o cineva prin mail, imi placea tare mult de Dr. Culcer cind o vedeam la tv
Nu pot sa spun ca am respectat-o zambet

sus

Denunta
arond

08.08.2005 9:19     citat 

Multumesc, mamici. Noroc cu voi, ca nu mi-am mai bagat nasul prin carti sa caut.

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 15 ani, 5 luni
ALBERT: 11 ani

25.09.2005 10:20     citat 

eu nu i-am dat sare pana acum, daca ar fi sa-i dau, pun un apa in care fierb legumele ? sau cand le pasez ? cam cat ?

zahar nu i-am dat, dar, ca sa mai renunt la portocala, i-am luat ceai de la Hipp si am vazut ca la ingrediente e trecut si zaharul prostit

nu am urmat nici o schema, am citit pe aici, prin carti si am facut schema mea. Maya e ok........nu a refuzat pana acum nici un aliment.

Nu m-am chinuit cu 2 ml azi, 3 maine sau o lingurita azi, 2 maine.......am luat-o mai de-a dreptul cu 50 g, 100 g

daca nu ii dau des branza are ceva ? ea papa iaurtul f bine

nici cu galbenusul de ou nu m-am omorat.....dar analizele au iesit ok ( facute pe 15 sept : i-au luat din gat, nas......am dus urina, am facut si coprocultura + sange )

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 9 luni
D: 10 ani, 4 luni

31.10.2005 6:57     citat 

Nu credeam ca e asa complicat cu diversificarea asta prostit Of.
Legat de zahar, eu ii dau Maiei Sab Simplex si mai ales Debridat, care cica contine zahar...de la o luna sau chiar de mai devreme...dar ce sa fac, astea sunt medicamente. In ceai nu-i pun zahar ca a inceput sa pape si fara.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 11 luni
Denis Costin: 8 ani, 3 luni

01.11.2005 9:38     citat 

Eu sunt adepta diversificarii inainte de 6 luni asa ca fata mea bea suc de la 2 luni jumate. Pana acum am introdus suc de morcov, para, portocala, mar - nu in ordinea asta - si combinate intre ele. Portocala este preferata ei dar pentru ca vrea sa bea mult suc de portocala si acesta este prea "acid" il combin cu baby calm si este ok.
Zahar sau miere nu folosesc si nici nu doresc sa folosesc - a baut de la inceput ceai neindulcit si asa vreau sa ii dau (daca nu stie ce e ala ceai dulce nici nu va cere
prostit )
Mai este cineva care a inceput asa devreme? Vreau sa incep sa ii bag banana dar nu stiu cum, supa si mucilagiu de orez dar........nu stiu cu ce sa incep.
Apropo eu nu am scos masa de lapte ci ii dau suc completare la masa. La o masa dau supliment lapte praf si la alta suc cam asa....
Inca nu elimin mese de lapte.

sus

Denunta
alinatent

Copii

02.11.2005 7:04     citat 

lord_lesy, vad ca aveti doar 3 luni
poate ca ar fi bine sa ramineti deocamdata la sucuri numai, daca le-ati introdus deja
mincarica solida ar fi mai indicata dupa 4 luni
eu asa am procedat cu baietii, care nu mai erau alaptati de la 2 luni
la sfatul medicului, bineinteles, care a spus ca nici nu se pune problema hranei solide inainte de 4 luni

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 9 luni
D: 10 ani, 4 luni

02.11.2005 11:42     citat 

Lord_lesy eu nu ma pricep sa iti raspund la intrebari, sunt la primul copil si tot ce stiu e din ce am citit pe ici pe colo...nu stiu ce sa zic cu banana, sunt atatea pareri prostit
Insa am si eu o intrebare:
De ce daca alimentezi mixt (cazul meu) sau doar formula, se recomanda diversificarea dupa 4 luni, iar daca alimentezi san exclusiv se recomanda dupa 6 luni?
Eu imi alimentez fata mixt, dar as fi vrut sa incep diversificarea pe la 5 luni...nu mai devreme...
confuz confuz

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 11 luni
Denis Costin: 8 ani, 3 luni

03.11.2005 10:46     citat 

Ana in primul rand Debridatul nu contine Zahar ci zaharoza.
Zaharoza = Substanta solida, cristalizata, solubila in apa, cu gust dulce. Prin hidroliza acida sau enzimatica zaharoza formeaza un amestec echimolecular de glucoza si fructoza, numit zahar invertit.
Este folosita exclusiv in alimentatie, fiind total asimilabila de organismul uman.
Dintre oligozaharide, capul de afiş l deţine zaharoza. Se găseşte frecvent n Natură şi este constituit dintr-o moleculă de glucoză n formă piranozică şi o moleculă de fructoză n formă furanozică (zaharoza se mai numeşte şi alfa-D-glucopiranozido-beta-D-fructofuranozid).
Despre inceperea de la 4 luni nu stiu ce sa zic. Personal cred ca e bine deoarece daca laptele meu nu este suficient atunci trebuie neaparat sa aduc supliment. Cum laptele praf are mereu acelasi gust prefer sa ii mai combin si sa ii dau fetei lucruri "naturale", nu stiu daca sunt explicita. Daca tot trebuie sa ii dau supliment de ce sa nu ii dau mancare si lapte praf mai rar

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: