· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.     
nane

Copii
Sorana Maria: 14 ani, 9 luni

10.02.2006 9:18     citat 

Orice i-am dat nou a facut gaze , dar nu a plans decat la portocala , mandarina , clementina ... intelegi tu , familia portocalei.

sus

Denunta
michu

Copii
CATI: 14 ani, 11 luni
MARIA: 13 ani, 6 luni

11.02.2006 12:14     citat 

pai nane....noua ne-a dat ragaz de o luna cel putin pana la citrice! tubul digestiv de bebe nu e pregatit la inceput pentru citrice fiind atat de acide la stomacel... trist
la inceput mere, pere, piersica, gutui si mai la sfrasit banana, apoi legumele ,dupa, branzica de casa si ne-om mai vedea peste o luna...la medic... ochi peste cap cu restul.
am rezolvat-o cu gazele!!!!! foarte fericit

sus

Denunta
michu

Copii

11.02.2006 12:15     citat 

nane, dar cat are bebe tau?
sarut

sus

Denunta
madusca

Copii
Stefan Andrei: 14 ani, 8 luni
Catalina: 10 ani, 11 luni

21.02.2006 11:39     citat 

Si dr nostru pediatru ne-a recomandat alaptarea exclusiva pana la 6 luni, dar puiutul meu suge din ce in ce mai des si in plus acum se trezeste si noaptea sa suga.N-o facea la 1-2 luni si o face acum cand are aproape 4 luni?Ce sa facem, sa incepem diversificarea mai devreme?Sa mai asteptam?

sus

Denunta
nazdravan

Copii
Cosmin Alexandru: 14 ani, 10 luni
Nicoleta Mariana: 8 ani, 7 luni

23.02.2006 7:47     citat 

michu, sa inteleg ca tu ai inceput cu mar copt?
de maine asa incepe si eu, desi sambata am vrea sa plecam la tzara si nu stiu cum sa procedez cu mancarea confuz
of, de ce nu se pun dr astia de acord, sa nu ne innebuneasca pe noi? dr mea a zis supica la inceput... voi ce ziceti? am citit ca treptat cantitatea de lichide de are nevoie un copil scade. atunci, e bine sa le dam suc si supa, sau mai bine lichidele sa fie laptele si restul sa fie solid?

lord_lesy, de ce sa cureti de coaja fructul cand il pui la fiert pentru piure? eu l-as lasa in coaja, ca sa ramana vitaminele in el, ca nu ii dau zeama, nu? si apoi i-as scobi miezul.

a, dr mea a zis sa dau din nou in fiert piureul, ca nu e steril dupa ce il pasez :d voi ce ziceti? (nu ca ar fi sterile jucariile pe care le suge toata ziua).

sus

Denunta
Cisa

27.02.2006 4:47     citat 

Am si eu o dilema! confuz
M-am gindit sa incep si eu diversificarea (luna urmatoare) si as vrea sa incep cu cereale. Scenariul ar fi urmatorul:
Pentru ca noi papam la san nu as vrea sa introduc cerealele la biberon ci o sa le papam cu lingurita foarte fericit . Probabil ca o sa incepem experienta la masa de prinz (ora 13.00) si daca avem succes o sa mutam cerealele la cina (ora 21.00). Problema este ca dupa baita Alex e obosit si flamind si abia asteapta sa ajunga la titi. Dupa ce ajunge la ea, nu vrea sa ia nici o pauza! Credeti ca o sa-l conving (dupa prima portie de titi) sa pape cereale cu lingurita?
Ideea mea este ca o sa renunte la masa de la 3 noaptea cu suplimentul de cereale de la cina... daca o sa functioneze teoria! Mai face cineva chestia asta (cereale cu lingurita la cina)?
Pupici sarut

sus

Denunta
michu

Copii

05.03.2006 4:30     citat 

rad
cisa, Cati nici la 7 luni n-a renuntat la MESELEde noapte, dar tu poti sa visezi linistita! scot limba

sus

Denunta
titoto

Copii
Ioana-Cristina: 14 ani, 11 luni

05.03.2006 6:45     citat 

noi am inceput diversificarea la 4 luni jumatate, cu sucuri de mere, pere, morcov, CU LINGURITA, paralel cu alaptare.
dupa o luna am introdus supa crema de legume: morcov, cartof, ceapa, telina, dovlecel, fierte bine, date la blender cu f. putina sare si un strop de ulei. a papat-o foarte bine. treptat am inlocuit sucul de fructe, pe care i-l dadeam dimineata, cu mar sau para cu biscuite ca sa fie mai consistent.
dupa inca o luna, deci pe la 6 luni jumatate, am introdus si carnitza in supa de legume, la fel, data prin blender. daca plecam la plimbare si ne apuca ora mesei pe drum luam borcanelul cu mine. daca ii este foame mananca supica si rece. cam tot atunci am introdus si cerealele (faina de orez si amestec de cereale) pe care i le dau seara cu zeama de la supa.
de la 7 luni am inceput sa-i dau galbenus fiert bine, mai intai un sfert, apoi jumate, trei sferturi si intreg, amestecat cu un cartof fiert, putin morcov, unt si zeama de la supa. normal toate proaspat facute. dupa vreo saptamana am introdus si ficatelul de pui, asa ca acum papam de 2 ori pe saptamana ou, de 2 ori ficatel si de trei ori carnita.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 11 luni
Denis Costin: 8 ani, 3 luni

06.03.2006 9:34     citat 

nazdravan si eu pun si coaja la fiert (dar imi este mai usor sa pasez asa decat sa desprind coaja dupa cand se inmoaie e mai dificil) dar nu o pasez iar despre zeama ba da ii dau si zeama pentru ca e ca de compot doar ca nu are zahar.
Piureul il diluez cu zeama respectiva si il ingros cu cereale sau biscuite iar cojile firete le arunc sau le pap eu. si uneori ii dau sa bea zeama in loc de suc mai ales daca fac din mai multe fructe.

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 14 ani, 8 luni
Paul Ravan, zis Pika: 12 ani, 3 luni

06.03.2006 10:15     citat 

Azi fac prima supica foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit

Va povestesc maine reactii, impresii sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
nazdravan

Copii

06.03.2006 10:55     citat 

of, of, tot va citesc si va recitesc si desi e in romaneste parca nu inteleg nimic plang sau sunt foarte trist ma dispera diversificarea asta! chiar nu poate sa pape in continuare doar tzitzi? rad
probabil ca peste vreo luna o sa fim si noi experti foarte fericit .

cosmin papa supica bine doar daca e calda bine! se inrinde dupa lingurita, se supara daca nu ii mai dau. daca e rece o scuipa pe toata. insa se constipa ingrozitor! si evident din cauza asta este un super maraici foarte fericit
in supica ii pun un morcov (la inceput am pus 3, cum a zis dr, si nu a facut kk trei zile, si asta abia dupa supozitor), un pastarnac, o bucatica de telina la un litru de apa. azi o sa adaug si mar.

sus

Denunta
Cisa

06.03.2006 3:23     citat 

Multumesc michu pentru raspuns si pentru incurajari plang sau sunt foarte trist foarte fericit
pupici sarut

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 14 ani, 8 luni
Paul Ravan, zis Pika: 12 ani, 3 luni

07.03.2006 11:44     citat 

Totul a mers ok foarte fericit

Reteta:

Ingrediente: morcov (50%), albitura, telina si cartof (50%)

In oala sub presiune am pus toate ingredientele in 750 ml de apa.

Am pasat doar morcovul in blander si am pus o cantitate mica in zeama.

Rezultatul doua portii de supa pt copil ochi peste cap una de 20 ml si una de 50 ml din care nu ii voi da decat 5, respectiv 10. zambet

Odorul a fost incantat foarte fericit

Nazdravane, mai detaliat de atat nu stiu cum sa-ti povestesc jenat socat

sus

Denunta
nazdravan

Copii

07.03.2006 3:59     citat 

Irinuca, ai fost de nota zece sarut cu ocazia asta mi-am dat seama cat sunt eu de stresanta jenat

sus

Denunta
mmilitaru

Copii
Dan Cristian: 15 ani, 6 luni
Catinca Ioana: 11 ani, 2 luni

09.03.2006 6:03     citat 

IrinucaR, mesajut tau ilustrat a fost de nota 10!!! Am intrat intamplator pe subiectul asta,pantru ca noi am depasit de mult etapa supicilor de morcov, dar mi-ai placut!!! Iti doresc ca puiul tau sa fie la fel de entuziasmat de mancaricile tale precum ai fost si tu cand le-ai pregatit!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: