· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.     
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 14 ani, 9 luni
Paul Ravan, zis Pika: 12 ani, 4 luni

09.03.2006 6:36     citat 

Mama mea spune ca mancarile ies bune pt ca sunt facute cu dragoste.

Fetele care au probleme cu papica si copilutii, va rog sa nu fiti ofensate de ce am zis eu, nu am vrut sa spun ca nu va iubiti copii jenat dar incercati cand gatiti data viitoare sa amestecati in mancare fredonand melodia preferata a copilului si gandtiti-va la zambetul cel mai frumos al puilor zambet zambet sunt sigura ca papica va iesi cu gust de dragoste sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 14 ani, 11 luni
am nascut deja!

09.03.2006 7:50     citat 

Fetelor am si io o intrebare: fac rau daca ii dau puiului meu-6 luni si o saptamana- branza Fagaras? Zilele trecute mancam branza si el tot se intindea cu manutele catre cutie si deschidea gurita, asa ca i-am dat cateva lingurite. Desi i-am facut branzica in casa (din lapte fiert in care am picurat zeama de lamaie) nu i-a placut. Voi ce parere aveti? Sa continui sa-i mai dau Fagaras sau nu? Am uitat sa intreb ieri pediatru' despre asta ochi peste cap

sus

Denunta
titoto

Copii
Ioana-Cristina: 15 ani

09.03.2006 7:57     citat 

ilinka, noi tot branza cumparata papam, nu fagaras, ci mili, dar degresata 1,8%.

sus

Denunta
Geranium

Copii
Sabina: 21 ani, 10 luni
Radu: 15 ani, 5 luni

09.03.2006 8:00     citat 

vezi intai cum se comporta bebe . daca e ok, adica nu a facut alergie poti sa ii mai dai . Cate putin .
Sunt , insa medici care nu recomanda altceva decat alaptare pana la 6 luni

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 15 ani
Denis Costin: 8 ani, 4 luni

10.03.2006 8:52     citat 

atentie sa nu aibe smantana si incearca sa ii dai, asa cum a zis tito, cea mai slaba branza pe care o gasesti si mereu acelasi coeficient de grasime si la laptele cu care faci tu branza.
Daca ai inceput cu 1.8 % asa sa ii faci mereu sa nu schimbi procentul ca poate avea repercursiuni mai tarziu. sora mea nu mai poate manca nimic din lapte de vaca ... si are 35 ani..... deoarece mama ii dadea lapte de la doua vaci ... pe vremea aia nu avea lapte praf.

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 14 ani, 11 luni
am nascut deja!

10.03.2006 1:15     citat 

Fetelor, mersi pt. raspunsuri.
Lord_lesy ,Fagaras are smantana pasteurizata... trist Am incercat sa iau de deasupra smantana, astfel incat sa-i dau numa' branzica. Am sa incerc si io branza Milli sa vad daca-i place zambet

sus

Denunta
MihaelaStoiciuc

Copii
Ioana Camelia: 14 ani, 7 luni

02.06.2006 12:30     citat 

Eu sunt varza si total pierduta in spatiu cu diversificarea asta! Ma cam sperie perspectiva!
Am alaptat exclusiv pana la 5 luni si doua saptamani ( nu tu apa, nu tu ceai, nu tu suculet). Apoi am inceput cu suc de mar. Intai cu lingurita, apoi am luat biberon, ca dura 2 ore pana bea cateva lingurite de suc. Apoi l-am diluat cu putina apa fiarta cu un firut de zahar (tot fiert), ca nu mai vroia sa-l bea. A fost ok asa!
Acum doua zile am adaugat si supica strecurata de legume - ii place tare!
Deci vine asa: 7 - piept, 10 - suc+piept, 14.30 supica, si apoi numai piept.
E bine?!?! Care e urmatorul pas?

Vai ce bine era numai cu lapte de la piept! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

02.06.2006 9:16     citat 

----------
MihaelaStoiciuc a scris:
Vai ce bine era numai cu lapte de la piept! plang sau sunt foarte trist
----------

hmm, si daca era asa bine, de ce nu i l-ai dat in continuare? zambet

sus

Denunta
MihaelaStoiciuc

Copii

02.06.2006 11:22     citat 

Pai cat pot s-o tin NUMAI cu lapte de la piept?!?! Ea oricum primeste in continuare san, inca asta e baza.

sus

Denunta
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 14 ani, 7 luni

03.06.2006 9:06     citat 

Te cred ca era bine numai cu tztica eu am pierdut laptele de pe la 4 luni plang sau sunt foarte trist tot din aceeasi greseala pe care o faci tu acum {diversificarea} , daca ai lapte nu mai continua cu aceasta greseala , parerea mea , este de ajuns pentru bb de la tztica isi ia tot ce trebuie , dar daca tu vrei neaparat sa ii dai ceva , treaba ta, ai sa plangi asa cum am plans si eu si apoi ai sa apui : ''vai ce prostie am facut''

Fetelor va rog mult spuneti-mi si mie cum sa fac piureul de fructe{ cantitati si ce fructe} , eu pana acum i-am dat decat sucuri cu pulpita si merisor cu branzica, piureul nu stiu sa il fac prostit

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 10 luni
D: 10 ani, 4 luni

03.06.2006 9:28     citat 

Mihaela, eu stiu ca nu este chir foarte bine sa mentii alaptatul exclusiv dupa 6 luni.
Vad ca aveti aproape 6 luni, asa ca mie mi se pare ca ai procedat bine pana acum sarut sarut . Dupa ce ii mai dai vreo saptamana supica, poti sa introduci piureuri de fructe - mere, pere, banane, piersici...Poti sa ii dai si cereale seara sau/si dimineata...si treptat in supa sa introduci cat mai multe, dovlecei, pe la 7 luni carnita, apoi eu stiu, rosii ,cartofi etc.

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 16 ani, 4 luni
Natalia: 14 ani, 3 luni

04.06.2006 12:16     citat 

Mihaela, e bine cum ai procedat.La inceput e mai greu, dar o sa razbateti voi pana la urma. foarte fericit sarut

sus

Denunta
ddadriana

04.06.2006 7:46     citat 

MihaelaStoiciuc citat:
Apoi l-am diluat cu putina apa fiarta cu un firut de zahar (tot fiert), ca nu mai vroia sa-l bea.
Sucul de mere e f dulce, ptr ce ii pui zahar? In curind veti primii dintisori, si o sa se carieze, si ar fi pacat.

sus

Denunta
MihaelaStoiciuc

Copii

04.06.2006 10:58     citat 

multumim pentru sfaturi sarut
Am renuntat la zaharelul din suculet foarte fericit si merge

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

04.06.2006 11:39     citat 

Mihaela, vezi ce ti-a scris liviavetuta ... trag cu ochiul Stiu si de mame care au alaptat exclusiv pana la 8-9 luni, fara probleme. zambet Asta nu inseamna ca e musai sa alaptezi exclusiv chiar asa mult (ca totusi e destul de mult), insa pur si simplu nu inteleg de ce parintii (in special mamele, bineinteles, ca tatii nu prea scriu aici, din pacate) din Romania se simt obligati sa inceapa asa devreme cu diversificarea. Si acum nu ma refer la tine, deoarece tu, in comparatie cu altele, ai asteptat f. mult (!), ci la mamele care incep diversificarea la 1,5-2-2,5 luni, de parca ar veni sfarsitul lumii daca bebele ar bea lapte in continuare. ochi peste cap
Nu ma intelege gresit, si in Germania exista mame care incep DESTUL de devreme cu diversificarea (dupa parerea mea, si nu doar a mea, prea devreme), dar in Romania mi se pare cam extrema situatia. In general se recomanda sa incepi abia atunci diversificarea cand bebele da (singur!) semn ca vrea si altceva, de ex. daca se uita la tine in timp ce mananci si intinde mana dupa mancarea ta. zambet Acum la tine e totuna, ca ai inceput deja, dar poate mai citeste si vreo mama care inca nu a inceput cu diversificarea. trag cu ochiul

Ah, si inca ceva ce nu am inteles: mai multe fete au recomandat aici produsele degresate, cel putin cu 1,8% grasime, si nu am inteles de ce? Cel putin pana la 2 ani grasimea e foarte importanta, undeva scrisese Onush si de ce, dar de cand nu mai functioneaza cautarea in forum ... plang sau sunt foarte trist In orice caz are de a face cu mielinizarea!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: