· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor DIVERSIFICAREA - un model dat de dr.     
ayryny

Copii
ianis: 13 ani, 3 luni

23.06.2006 12:02     citat 

buna....am un bb de 3 luni si 3 sapt si poate ma puteti ajuta cu diversificarea....e o mare dilema pt mine...am inceput sa0i dau suc de fructe(mar ,port si piersica-fara morcov -constipa....si am inlocuit masa de la ora 10 cu acest suculet...care il adoara puiutul..am crescut de la o ling la 2...etc pana la 20...acum 100 ml pe zi)..in rest ii dau doar san si ceiut ...baby calm..am avut mari probleme cu colicile pana nu demult..
--vreau sa-i bag supita de la 4 luni......asa am inteles de la 4 luni...cum trebuie sa-i introduc legumele..toate odata..sau pe rand la inceput 2- 3 si sa cresc pe sapt cate unul in plus,,?ma gandesc ca apuc 6 luni sa le introduc pe toate....le pot pune pe toate de inceput la fiert?si tot asa trebuie facut ?sa cresc progresiv pana la 100 ml pe zi si sa fie masa de la ora 14?
--cand pot sa-i fac piure de fructe?de la ce varsta?
--dar piure de legume?cat ii dau supica si dupa cat timp inlocuiesc supica su piureul de legume?
--cerealele care sunt recomandate pentru 4 luni ..le pot da....????sa inlociasca masa de seara?
---tin sa mentionez ca si dupa suc tot mai papa san.....deci si dupa cereale tot o sa mai pape san...(cred)e foate hranace....)
si inca ceva.....pot inlocui masa de la ora 14 odata cu cea de seara cu cereale sau sa las o pauza de o sapt 2???ca habar nu am.....cred ca e prea mult pt el 2 lucruri noi odata.....si cat trebuie lasat intre ele???

sus

Denunta
ayryny

Copii
ianis: 13 ani, 3 luni

23.06.2006 12:06     citat 

am uitat sa mentionez ca bbl meu a luat f bine in greutate ..la 3 luni si o sapt avea 7200 gr..si am nascut la 3400gr

sus

Denunta
laurakopp

Copii
Adam: 16 ani, 8 luni
David: 13 ani, 11 luni

01.02.2009 11:10   Sfaturi  citat 

Buna

Cred ca pentru toate mamicile e o dilema mare, si eu tot citesc si incerc, si mi-am facut si un plan pe zile. zambet
Am gasit un articol pe un site pe tema asta, poate va intereseaza:
http://www.ifamilia.ro/categorii/sarcin...-de-4-luni

Sper sa va ajute.
Noapte buna

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

02.02.2009 10:16   Re: Sfaturi  citat 

----------
laurakopp a scris:

http://www.ifamilia.ro/categorii/sarcin...-de-4-luni

----------

pot sa comentez un pic articolul? foarte fericit

"Pina in acest moment bebeluşul a mincat doar lapte şi zeama de fructe şi legume."(adica pana la 4 luni?)

Diversificarea se recomanda de catrea forurile OMS, UNICEF a se incepe in jur de 6 luni, idiferent de modul de alimentatie: natural, mixt, artificial si in functie de copil (sunt anumite indicatii pe care copilul le transmite).
Orice suc, zeama etc introdusa pe langa lapte se considera diversificarea alimentatiei.

"Primele alimente introduse sunt fructele, legumele si cerealele pentru copii."

e subiectiva.Unii recomanda inceperea cu cereale, altii cu legume, fructe mai rar se recomanda inceperea cu ele pentru ca sunt dulci si exista riscul ca bebeul sa prinda gustul de dulce si sa refuze alte alimente. (depinde si asta de copil).

"De ce seara? Cerealele (de preferinta fara gluten pana la 6 luni) sunt mai consistente si ii vor tine de foame peste noapte."

Depinde de copil. D. manca seara cereale si tot se trezea noaptea.

"La pranz ii poti pune in biberon supa de legume strecurata sau ii poti"

Biberonul nu se recomanda a se utiliza in diversificare.Se prefera linguritza.

"Fructele le poti prepara si sub forma de compot. Toate acestea ii vor aduce un plus de vitamine, calciu, potasiu si fier"

Prin fierbere se pierd multe din vitamine si minerale.

"Masa de pranz va fi constituita din: piure de legu-me la care s-a adaugat un pic de unt sau branza dulce de vaci (intre 1/2 si 3 lingurite);"
Legumele si fructele care contin Fe (atat de necesar bebeului in primii ani!) nu se amesteca cu lactate, pentru ca impiedica absorbtia acestuia.

"Nu uita! Foloseste sarea si zaharul in cantitati mici. "

Inainte de 1 nu se recomanda sarea si zaharul (nici chiar in cantitati mici!). Sarea suprasolicita rinichii (legumele si fructele contin saruri, laptele matern la fel!deci o DZ exista!!).

Articolul recomanda introducerea carnii, albusului de ou incepand cu 6 luni.Personal, mi se pare prea devreme. scot limba

Diversificare in functie de individ, de instinctul mamei, de puterea de discernamant a mamei si mici cunostinte de nutritie care se gasesc pe net la tot pasul, conteaza siteul si cine scrie.

rox

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 11 ani

02.02.2009 3:38     citat 

pana la urma incepi diversificarea cu ce crezi tu ca e ok dintre toate posibilitatile care sunt amintite pe forumuri si in diverse carti...
Acum depinde si de copil, ce va prefere...

oricum in majoritatea cazurilor, mamelor au nevoie de multaaaa rabdare. Pana la urma, reusim

sus

Denunta
laurakopp

Copii
Adam: 16 ani, 8 luni
David: 13 ani, 11 luni

02.02.2009 10:15     citat 

In mare parte ai dreptate, dar cred aici e si vorba de experientele fiecaruia, de exemplu am o prietena care a alaptat pana dupa un an si a inceput diversificare pe la 7 luni, a avut probleme destul de mari, bebe nu accepta nici un fel de gust nou, si nu vroia sa manace nimic in afara de laptele de mama, s-a chinuit foarte mult.
Apoi, diversificarea incepe normal cu sucuri de legume dar si de fructe bineinteles, eu de exemplu combinam sucul de morcovi cu diferite fructe.
Banane am inceput sa le dau baietilor mei pe la 5 luni, le placea la nebunie la amandoi.
Deci, intr-adevar depinde de copil.
Articolul vi l-am recomandat pentru ca am bagat de seama ca mai degraba este scris din experinta proprie, nu totdeauna trebuie sa facem tot ca la carte, cateodata si sfaturile bunicii sunt la fel de bune. zambet

PS: Poti sa comentezi articolul si pe site-ul sursa. scot limba
Oricum ma bucur ca l-ai citit cu interes. zambet

sus

Denunta
denisutz

03.02.2009 1:05   diversificarea  citat 

Buna ziua!

Si eu am un bebe de numai 5 luni, dar noi la recomandarile dr. pediatru am inceput diversificarea. Mai intai cu suc de fructe, iar in aceeasi zi cand am baut pentru prima data suc de fructe a baut si supa strecurata.
Apoi usors, usor am ajuns la pulpa si chiar ne place, ne descurcam destul de bine.
seara si dimineata, papam cereale cu lapte.

Multa sanatate si noroc!

sus

Denunta
CrazyMommy

03.02.2009 1:37     citat 

Noi am inceput diversificarea la 4 luni cu cerealele pt ca fetita mea mananca numai formula.Intai in biberon.
Apoi marul copt si apoi legumele dar pe rand,o leguma noua la 2 3 zile.Deocamdata am introdus dovlecel,pastarnac,telina,cartof si morcov.Se spune ca sucurile din fructe prospete in cantitati mai mari de 2 3 lingurite ar fi de evitat la inceput pt ca sunt foarte acide,dar fiecare pana la urma face cum stie si crede mai bine cum zicea cineva mai sus.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

03.02.2009 2:31     citat 

----------
CrazyMommy a scris:
Noi am inceput diversificarea la 4 luni cu cerealele pt ca fetita mea mananca numai formula.Intai in biberon.

----------

OMS-ul, UNICEF-ul, IOMC-ul samd recomanda (si nu de 1 -2 ani!) inceperea diversificarii la 6 luni si pentru copii alimentati artificial sau mixt.
Cu unele adaugiri: daca copilul da semne de incepere a diversificarii pe care mama trebuie sa stie sa le interpreteze samd.

Denisutz se recomanda a se introduce fiecare aliment pe rand, nu in aceeasi zi, pentru a vedea ce reactii are bebeul.Daca facea alergie tu de unde ai fi stiut de la ce e?

Laurakopp eu sfaturile bunicii (din pacate nu mai am!) le-as verifica inainte.Lumea evolueaza, medicina la fel.

Saint
eu nu cred ca ideea e sa reusim noi mamele. Ideea e ca copilul sa inteleaga in timp ce inseamna un regim de viata sanatos, sa manance atunci cand ii este foame, sa nu fie fortat, sa fie respectat.

rox

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 11 ani

03.02.2009 4:45     citat 

Eu cred ca e important si cum actionam noi, mamele.
Trebuie sa ne ghidam dupa semnalele date de copil in parte si sa il modelam spre un stil de viata sanatoasa.

sus

Denunta
Dacara

21.02.2009 5:20     citat 

Mie ideal mi se pare sa incepi diversificarea intre 4-6 luni cu cereale, cu avocado sau cu cartof dulce (yam). Astea sunt lucruri care sunt si satioase si nu prezinta practic nici un risc.

Sucul de fructe l-am evitat mereu din singurul motiv ca nu vroiam s-ajung printre mamiciile care aveau copii de 1 an care nu beau apa ci doar suc sau lapte. Fructele se pot da si sub alta forma deci fara suc e mai bine.

sus

Denunta
cricricri

Copii
Matei: 10 ani, 10 luni
Raluca: 10 ani, 10 luni

02.04.2009 8:56     citat 

Dacara ajuta-ma te rog si spune-mi cum ii pregatesti avocado? Simplu, mixat? As vrea si eu sa incerc sa le dau, dar nu stiu cum? Combinat cu cereale? L-a acceptat rapid? Sau ai incercat de mai multe ori?

sus

Denunta
bdelmari

Copii
Eric Joel: 12 ani, 8 luni
Joshua Christian: 10 ani, 1 luna
Emma Blanca: 7 ani, 7 luni

28.10.2009 12:06     citat 

wow v-am citit...pe toate

diversificarea vine cu multe reguli, sugestii sis cheme ochi peste cap
cel mai important, lucru peste care nu s epoate trece, este dorinta copilului. el este capabil si la 4-6 luni s ane transmita anumite lucruri, refelxul de a impinge un obiect strain in gura e un semn ca nu e pregatit, alti copii mesteca in timp ce simt miros de mancare sua vad pe cineva mancand, intotdeauan trebuie interpretate semnele oferite de copil
cu primul copil am facut totul ca la carte , adica, nu l-am citit pe el, ce si-ar dori, ci cartea, am inceput diversificarea la 6 luni, si progresiv am introdus totul, ca la carte.
ca sa am acum un copil care uraste mancarea, uraste sa stea la amsa, si ma intraba tot timpul de ce trebuie sa mancam....

cu joshua l-am citit pe el, am urmarit refexul de a impinge hrana sau de a o accepta, si am introdus treptat cereale, sucuri, legume, fructe, nu cate o ligurita pe zi, ci a mancat cat a dorit, cand nu mai doreste intoarce capul, si eu inteleg.
el deschide gura, si el hotaraste cand o inchide si se intinde in sens ca e pregatit sa plece din scaunul de masa.

da, spunea rox ca nu trebuie sa reusim noi, pentru ca in final nu reusim, trebuie sa reuseasca ei, copii, sa inteleaga gusturile, sa accepte, sa le placa.

orientati-va dupa scheme, dar copilul vostru este cel mai indicat sa va ofere o idee despre ce doreste.
joshua nu e gras, dar manaca normal, as putea spune cu multa palcere, stie cand e timpul de masa, se pregateste, comunica, si ii merge foarte bine

cu Eric inca mai luptam....acum am incput sa-l intrebam si pe el ce ar dori, sa-l lasam sa-si aleaga meniul, sa simta placere pentru a manca, gata cu bunicile care ma incurajau sa-l oblig sa manance ca e slab plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
narcisafixe

Copii
Raul Constantin Ieremie Crespi

02.11.2009 6:04     citat 

Nu stiu ce sa zic...dar capsunile si mai sunt cateva fructe care copii pana la un an nu le pot manca pt ca provoaca foarte multe alergii.......eu nu am sa dau bebelusului meu asa ceva....si nici miere sau zahar......acuma sare doar un pic nu cred ca ar face vreun rau....bineinteles ca nu am s a pun la fel cum mancam noi adulti....inainte sa dati orice aliment chiar si legume e bine sa ne imformam foarte bine sa nu ii imbolnavim cu ceva sau sa apara alergii care ar putea suferii toata viata.......

sus

Denunta
cristinadanielarizea

Copii
FILIP

18.11.2009 1:46   inceputul diversificarii  citat 

[color=indigo]buna mamicilor
sunt noua pe forum, am un bebe de 6luni si jumatate, un baietel foarte alintat< Filip.acum 3 saptamani am inceput diversificarea,(pana atunci exclusiv san).la recomandarea pediatrei , in care am cea mai mare incredere, cu mar si para coapte. la inceput cu 5 lingurite si completare san si in fiecare zi cresteam in lingurite zambet .a acceptat foarte bine.acum am trecut la legume si ne-am cam impotmolit...nu mai e dulce nu mai vrea nici bebe. asa ca in piureul de legume de dimineata i-am bagat si cereale care sunt putin dulci si ii schimba o idee gustul piureului...si asa bebe le accepta mult mai bine....si inainte cu 2 ore de culcare, seara, avem o masa de cereale, in rest san.deocamdata suntem multumiti de progrese.sa vedem mai incolo....am citit aici de zahar si sare in mancarica piticotului...exclus...nu cred ca e recomandat pina la varsta de 1 an, dar fiecare mamica face cum crede ca e mai bine pt bebe al ei scot limba [/color]

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: