· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > morfologia fetala
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
Ati facut (ati face) morfologie fetala?
DA
97%
 97%  [ 38 ]
NU
2%
 2%  [ 1 ]
voturi totale : 39

autor morfologia fetala     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 7 luni
Cristiana: 16 ani, 5 luni

06.08.2005 8:29   morfologia fetala  citat 

Gravida fiind l-am intrebat pe doctorul meu ginecolog despre morfologia fetala; acesta mi-a spus ca aceasta se face intre 22-24 saptamani si ca poate sa imi recomande unde pot face astfel ca aceasta sa fie facuta corect, si in acelasi timp mi-a subliniat ca pretul este destul de ridicat, acesta ajungand la 100 EU.
Intrebarea pe care ne-o punem, eu si sotul meu, data fiind varsta sarcinii cand se face aceasta morfologie fetala, in cazul in care se constata unele anomalii care ar fi rezolvarea?
Oare sa fac morfologia fetala?

sus

Denunta
Onush

06.08.2005 9:05     citat 

Este imperativ sa faci morfologia fetala!

Este utila din foarte multe motive...
In primul rand iti va spune daca sarcina are varsta pe care o banuiesti tu, iti va da toate informatiile despre copil si despre evolutia lichidului amniotic si ale placentei.
Morfologia fetala poate releva probleme fatale pentru sarcina putand-se ajunge pana la recomandarea de avort terapeutic. ( nu vreau sa te sperii) insa la fel de bine sunt problema ale fatului ce pot fi cunoscute inainte de nastere ce pot ajuta la pregatirile de intampinare a copilului de catre medicul neonatolog. Nu cred ca se poate vorbi inca in Romania de interventii chirurgicale intrauterine dar sunt situatii in care copilul este scos din sala de nasterii si mutat direct in sala de operatii.

In privinta pretului ... fetele au mai vorbit ... la Medlife este in jur de 2mil iar Dr Pop ceva mai scumpa ... cred ca singura care poate ajunge la 100 de Euro este cea 4D ... in timp real ...

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 17 ani, 1 luna

06.08.2005 9:40     citat 

De acord cu Onush.
este musai sa o faci pt a depista din timp vreo anomalie si pe undeva este si pt linistea ta sufleteasca.imi aduc aminte ca pana la morfologie am stat cu inima cat un purice pt ca lucram in mediu toxic si madam dir de productie imi tot spunea ca o sa-mi iasa copilul cu malformatii.din fericire totul a fost bine si m-am linistit complet.

sus

Denunta
Beatrix

Copii
Mihai Alexandru: 16 ani, 9 luni
Stefan Daniel: 15 ani

06.08.2005 10:47     citat 

De acord cu fetele! Trebuie neaparat sa o faci! La aceasta ecografie bebe va fi masurat pentru a depista varsta lui, dezvoltarea lui, fluxurile ombilicale, ritmul cardiac, daca a dezvoltat stomac, vezica si rinichi, cum se prezinta pacenta, lichidul amniotic, colul.. etc. Toate acestea sunt pt linistea ta si pentru urmarirea evolutiei sarcinii in continuare. Nu vreau sa sune pesimist, dar in ceea ce priveste varsta gestationala se poate face avort terapeutic (in cazul in care este necesar)... un dr. bun radiolog va putea face masuratori corecte si iti va intocmi o fisa de observatie cu care vei merge la dr. ginecolog pt. interpretare. Eu am fost la Centrul Medical Unirea (Bucuresti) la dr. Iosup si m-a costat 2.8mil parca (cu posibilitatea de a inregistra pe caseta video ecografia). Un alt dr. bun este dr. Herghelegiu (Sanador) dar la el trebuie sa-ti faci programare din timp.

O sarcina usoara si multa sanatate!

sus

Denunta
raluci

Copii
Teodora Maria: 16 ani, 6 luni

06.08.2005 1:52     citat 

Eu am facut morfologia fetala din propria initiativa, as putea spune ca doctorita mea s-a aratat chiar deranjata de faptul ca am facut-o fara ca ea sa imi recomande (ceea ce mie mi se parea foarte normal avand Rh negativ, sotul pozitiv si fiind la a 2-a sarcina).
Aceasta ecografie este intr-adevar menita sa te linisteasca ... vazand ca bebe este bine dezvoltat, ca are toate organele, ca e sanatos, ascultandu-i inimioara cum bate.... dar ce te faci in cazul in care exista o problema?...esti deja in saptamana 22, l-ai simtit pe bebe cum misca... ai mai putea sa iei o decizie drastica cum e avortul??? Si asta mai ales in situatia in care nimeni nu poate spune ca exista in mod sigur o problema dar nici nu inlatura posibilitatea de a exista. In aceste conditii nu ar fi fost oare mai bine sa nu fi stiut? Nu ar fi fost mai bine sa fi trecut toata perioada sarcinii fericita si linistita, asa cum ar trebui sa fie orisice gravidutza, in loc de neliniste, lacrimi si spaima?

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 16 ani, 9 luni

06.08.2005 3:12     citat 

eu am facut una dintre morfologiile fetale la 16 saptamani. am avut probleme cu sarcina primele luni, asa ca am facut eco mai des.eu zic ca nu e musai sa astepti pana la 22 de saptamani. poti sa o faci si acum, nu neaparat cea de 100 euro. eu am facut doar 2d.asa ca poti face mai repede un 2d, iar apoi , la virsta necesara unul 3d sau 4d.
nu ai mai facut eco pana acum?

sus

Denunta
stelutzza

Copii
Radu: 14 ani, 9 luni
Alexandra-Elena

06.08.2005 3:54     citat 

FACETI MORFOLOGIE FETALA
eu sunt cel mai bun ex de cat de importanta e morfologia fetala.am facut-o din proprie initiativa chiar daca dr mea sustinea ca nu e necesar ba chiar am mers in bucuresti special pt asta chiar daca se face si in brasov.vroiam ce e mai bun pt puiutul nostru.am facut-o la o clinica considerata destul de scumpa si pretul a fost 1.510.000 rol.rezultatul a fost ingrozitor,bebita noastra avea malformatii f.grave(nu mai are rost sa le insirui acum)se face intre 18 si 24 sapt.eu am facut la 19 si 3 zile.si se mai poate face ceva daca nu e rez bun:intrerupere de sarcina chiar daca e avansata cum aveam eu 20 de sapt.se provoaca nasterea prin administrarea unor medicamente.se poate face si o mini-cezariana dar prima varianta mi s-a parut mai buna chiar daca "travaliul"a durat mai mult de treizeci de ore.e dureros dar...e mult mai bine asa.

sus

Denunta
inaf

Copii
Andrei: 16 ani, 8 luni
am nascut deja!

06.08.2005 5:03     citat 

Subscriu la sfaturile date de fete .
Eu am facut morfologia fetala la Spitalul Panait Sarbu-Maternitatea din Giulesti, la dr. Albu si m-a costat 1 700 000 si cu caseta video inregistrata .Am fost f. multumita mai ales ca mi-a si interpretat ecografia.Pot spune ca oricat ar costa acest eco trebuie facut pt. ca nimic nu este mai important decat sanatatea copilului .Nu vreau sa te sperii , dar iti spun ca am vazut cupluri care au iesit plangand din cabinet , fapt care mi-a creat si mie o stare de panica .
Daca vrei sa te programezi spune-mi si iti dau nr. de tel. prin mesaj privat .

sus

Denunta
inaf

Copii
Andrei: 16 ani, 8 luni
am nascut deja!

06.08.2005 5:07     citat 

Steluzza imi pare f.rau ca ai trecut prin asemenea experienta .
Te inteleg perfect si te apreciez pentru curajul tau.
Sa nu-ti pierzi speranta si sa nu uiti ca in tot raul este si un bine .
Sunt alaturi de tine.
Multa sanatate.

sus

Denunta
Piscoto

Copii
Andrei Alexandru: 17 ani, 7 luni
Matei Cristian: 16 ani, 5 luni

07.08.2005 7:51     citat 

----------
citat:
SARCINA – MORFOLOGIE FETALA SI DOPPLER
Ecografia de sarcina (2D, 3D, mod M, Doppler spectral si color) a devenit in ultimele decenii un mijloc indispensabil in urmarirea evolutiei sarcinii, detectarea prenatala a eventualelor malformatii, a deficitului de crestere intrauterina etc. Din acest motiv se recomanda investigarea ecografica in dinamica, cu un anumit ritm. In plus, investigatia ecografica mediaza apropierea viitorului nou nascut de familie, acest lucru fiind facilitat si de imaginile sugestive obtinute prin ecografia tridimensionala.

----------

Si eu iti recomand sa faci morfologia fetala.
Sunt de parere ca este foarte utila si iti spune exact cum este bb.

sus

Denunta
seb

Copii
EUSEBIU MARIUS: 21 ani, 4 luni
BRIANA GABRIELA: 17 ani, 6 luni
DELIA MIHAELA: 17 ani, 6 luni
am nascut deja!

07.08.2005 12:03     citat 

FA MORFOLOGIA FETALA.Eu am fost la Bucuresti la 22 sapt de sarcina.Am avut noroc ca rezultatul era bun, dar daca nu era si nu aflam din timp?

sus

Denunta
megg

Copii
Alexandra - Jennifer: 24 ani, 1 luna
AMALIA LORENA: 16 ani, 5 luni
am nascut deja!

07.08.2005 8:10     citat 

Buna fetelor !
Eu pe 2 august am facut morfologia fetala, la Medlife, la d-na dr. Chitescu Rodica. Am platit 1.950.000 lei, dar nu mi s-a parut a fi 4D, asa cum mi se spusese cand am facut programarea pe net, era o eco normala, sau poate 2D, dar sub nici-o forma nu era 4D. Sunt multumita ca rezultatul a fost bun, adica bebe are organele foarte bine dezvoltate, in limita normala, ceea ce m-a linistit, caci eram tare agitata din cauza asta, ma tot gandeam la faptul ca tot ce ma intereseaza este ca bebe sa fie sanatos. Am aflat ca este fetita, ceea ce in secunda aia m-a intristat putin, deoarece ne doream si un baietel. M-am acuzat foarte tare, pentru ceea ce-am gandit, pana atunci i-mi spuneam ca nu ma intereseaza ce sex are bebe, important este sa fie sanatos, iar in momentul in care dr. s-a exprimat, ca este tot fetita, m-am intristat putin, apoi am auzit-o pe fiica mea spunand :" ce fericita sunt! e ceea ce-mi doream! O sa am o surioara!!!!!!" Atunci mi-am revenit si am zambit si eu fericita. Si acum ma intreb, cum am putut sa fiu trista, chiar si pentru cateva secunde?
Acum imi mangai burtica, si ii vorbesc fetitei mele, sunt fericita cand o simt cum misca. Jennifer zilnic i-mi mangaie burta si ma intreaba: ce face surioara mea scumpa?

sus

Denunta
Onush

07.08.2005 8:17     citat 

----------
megg a scris:
Buna fetelor !
Eu pe 2 august am facut morfologia fetala, la Medlife, la d-na dr. Chitescu Rodica. Am platit 1.950.000 lei, dar nu mi s-a parut a fi 4D, asa cum mi se spusese cand am facut programarea pe net, era o eco normala, sau poate 2D, dar sub nici-o forma nu era 4D.
----------

Nu stiu ce aparat mai au acum la Medlife dar cu certitudine acum 1an era 3D. Apreciind dupa pret tot 3D ai facut si tu desi stiu ca in primavara asta au facut noi investitii. Nici intr-un caz nu a fost 2D.
Eu am fost foarte multumita de Dr Chitescu si o recomand tuturor.

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 16 ani, 5 luni

07.08.2005 9:18     citat 

Eu am fost la Dna Chitescu pe 22 iulie si mi-a facut si 4D (am pus 2 poze si in profil). Biometrie fetala + Morfologie fetala + 4D au fost 2.050.000 lei.

Nu as fi putut sta linistita nici o clipa daca nu as fi facut morfologia fetala sa vad ca e totul in regula. Daca Doamne fereste nu ar fi fost in regula as fi luat masurile de rigoare fara sa stau pe ganduri. Vreau sa fac tot posibilul sa aduc pe lume un copil normal, nu unul cu probleme care sa depinda de altii, cu o viata asa cum n-as dori nici celui mai aprig dusman.

sus

Denunta
stelutzza

Copii
Radu: 14 ani, 9 luni
Alexandra-Elena

07.08.2005 9:37     citat 

si eu am facut tot la medlife la aceeasi dr si era 4D iar pretul a fost mai mic pt ca nu am mai facut analiza tuturor organelor pt ca oricum urma sa fac intrerupere si se facea autopsie.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: