· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > modalitati de adormit puii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor modalitati de adormit puii     
getuleana

Copii
Petean Sara: 17 ani, 9 luni

02.09.2005 11:31     citat 

Sara a mea are uan deja si eu tot asa o adorm la san altfel foarte rar la sotul in brate dar trebuie s o tina pe piept s o "scuture"putin si uite asa un an de oboseala ... trist

sus

Denunta
zsoka

am nascut deja!

03.09.2005 10:35     citat 

Toma al meu adoarme foarte greu ziua. Se trezeste pe la 7-8 vorbeste sta treaz pana la 10, mananca si i se face somn si nu poate sa adoarma si incepe un urlet..... trebuie sa ii cant, mai are si o chitara cu cantecele si o pun si pe asta. Ii ia vreo 15 min. sa adoarma.... plang sau sunt foarte trist foarte fericit . Seara la 21,30 deja doarme..... fara nici un cantat. Asta e. Adoarme numai daca o vede pe mami langa el.... zambet

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 26 ani, 11 luni
Denis-Ian: 17 ani, 2 luni

16.09.2005 9:10     citat 

Noi avem un ritual din momentul cand am venit de la maternitate. Dupa ce este hranit, spalat, schimbat il pun in patut pe burta,ii dau suzeta, aprind veioza il pup usor pe caput spunandu-i "Noapte buna" si ies. Adoarme aproape de fiecare data fara sa planga si fara alte scheme si ficguri. daca cumva incepe si plinge putin ma duc la margine patutului, il frec putin pe spatic vorbidu-i domol iar cand se linisteste plec, pupandu-l inainte si spunandu-i de fiecare data " Noapte Buna". cam asta fac eu si pana acum n-am avut nici cea mai mica problema. Acum e destul de marisor, la fel procedez dar el se rasuceste acu in pat mult mai mult dar nu plange niciodat. Pana la urma adoarme.
Bafta voua celor care o sa incercati si aceasta metoda! sarut

sus

Denunta
as

17.09.2005 9:49     citat 

Hai sa va povestesc cum o adormeam eu pe Bia cand era mica:

Pe la 7-8 luni aveam probleme cu adormitul. Nu dormea decat in brate. Si ma dureau bratele de acum! Asa ca de fiecare data cand vroiam sa adoarma o luam in brate si ii puneam o melodie lenta, aceeasi de fiecare data: Shakin Stevens, Because I love you. Dupa un timp nu mai era nevoie sa o iau in brate, i se inchideau ochisorii numai cand auzea melodia.
Si pe la 2 ani cand auzea melodia incepea: Nu nani, nu nani!

Pavlov sa traiasca!

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 26 ani, 2 luni
Josefine: 17 ani, 2 luni
Lucas: 11 ani

17.09.2005 10:47     citat 

as
-------------
Si pe la 2 ani cand auzea melodia incepea: Nu nani, nu nani!
-------------

Scumpa de ea ! Imi place ideea asta la nebunie. Noi folosim un iepurash care canta , dar aceeasi melodie o mai are la alte 3 jucarii de care trage si se joaca.

Ce melodii mai propuneti ?

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 17 ani, 3 luni
ALBERT: 12 ani, 10 luni

18.09.2005 2:10     citat 

Ne chinuiam sa o adormim..............pana am descoperit foehnul, dar, cum acesta consuma destul de mult si mai face si caldura, am luat un RADIO mic.........care merge cam 30 min, dupa care se opreste singur.

Nu e pe un program anume, ci fasaie intruna, ca foehnul, aspiratorul.

Nu o tinem pe Maya in brate, ci in patutul ei. INchidem usa, montam interfonul, iar dupa 30 min, RADIOUL se opreste singur.

sus

Denunta
elsycutza

Copii

19.09.2005 8:48     citat 

SSimo
---------
Ne chinuiam sa o adormim..............pana am descoperit foehnul
---------
Ce faci cu feonul ? confuz

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 4 luni
David: 8 ani, 5 luni

19.09.2005 11:44     citat 

Elsycutza, eu cred ca SSimo lasa foehnul sa mearga doar pentru zgomot.

sus

Denunta
elsycutza

Copii

20.09.2005 9:02     citat 

E oroginala tare Maya !! Dar poate au feon cu muzicutza speciala scot limba

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 4 luni
David: 8 ani, 5 luni

20.09.2005 10:04     citat 

----------
elsycutza a scris:
E oroginala tare Maya !! Dar poate au feon cu muzicutza speciala scot limba
----------

rad rad rad rad rad rad rad

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 17 ani, 3 luni
ALBERT: 12 ani, 10 luni

21.09.2005 9:20     citat 

Asadar, am inlocuit foehnul cu radioul. Da, Pentru zgomot. Maya se crede probabil in masina sau ma mosteneste. Mama mi-a spus ca nu putea sa ma adoarma decat cu aspiratorul.

Si acum adorm la aspirator, de aceea ii las pe altii sa faca treaba asta. rad

sus

Denunta
americanbaby

Copii
Ethan June: 16 ani, 10 luni

30.09.2005 1:37     citat 

Si cu acest subiect m-am decis sa postez si eu pe acest site, desi sunt membra de ceva timp si il vizitez destul de des....Noi nu am incercat niciodata feonul sau radioul (desi recunosc, cea cu radioul este o idee interesanta), in schimb noi adormim numai daca auzim cum curge apa la robinet. zambet Norocul nostru este ca aici nu sunt apometre, ca altfel am fi ajuns la sapa de lemn...Stiu ca toate metodele astea par putin cam ciudate, dar functioneaza, chiar daca nu imediat , in foarte scurt timp..Si exista si o explicatie:toate par sa semene cu ceea ce auzeau ei cand erau in burtica.Si cu apa, va spun eu, functioneaza...Toate sunt numite "zgomote albe" (White noise) si nu degeaba multe jucarii pentru copii au printre alte melodii si sunete generate de apa care curge.In State exista chiar CD-uri cu "zgomote albe", care , spun ei sunt relaxante si calmante,calmeaza simptomele colicilor si blocheaza zgomotele enervante pentru un somn linishtit.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 6 luni

30.09.2005 2:04     citat 

La inceput adormea la san si plimbata prin casa...asta in primele luni; apoi seara adormea la san in pat cu mine si o mutam; adoarme si pe muzica........poate fi de copii sau ceva ritmat si chiar tare.........cand ii vine somnul, doarme si daca se aude bormasina la vecini foarte fericit; a adormit si singura de agitatata ce era de la zbantuiala si joaca......pe burta si cu fundul in sus; in principiu nu prea am probleme; cand o vad ca se matzaie clar e de la somn..asa ca ii dau san si adoarme imediat, dar daca o las sa se agite in continuare, nu mai vrea nici san, e prea obosita sa mai adoarma si incepe sa urle......asa mi s-a intamplat intr-o noapte.......ca nu stiam cum sa o mai impac...........si intr-un sfarsit tot cu sanal a adormit.......aaa si uneori suge ea ce suge si ii bag suzeta, in ultimul timp mai rar, oricum o tine doar pana adoarme profund, apoi o scuipa scot limba

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 6 luni

30.09.2005 2:07     citat 

Apropo de sunetele cu apa..........ai dreptate americanbaby; am uitat sa mentionez ca adormea in primele luni si in balansoar pe melodii ale leaganului care imitau curgerea apei sau caderea ploii zambet

sus

Denunta
americanbaby

Copii
Ethan June: 16 ani, 10 luni

30.09.2005 2:33     citat 

La noi apa a functionat intotdeauna, si chiar daca plange, se linishteshte imediat trag cu ochiul Cand vreau sa fac dus, il pun in balansoar cu mine in baie si asa sunt sigura ca sta linishtit (pentru ca aude apa curgand) si pot sa-l si supraveghez...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: