· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > lovituri la cap
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor lovituri la cap     
razvik

Copii
Razvan Valeriu: 15 ani, 9 luni

01.09.2005 5:57   lovituri la cap  citat 

dragele mele, sunt tare stresata in ultima perioada pentru ca puiutul meu s-a cam lovit la capsor, si asta pentru ca alearga de colo colo, inceraca sa ajunga in diverse locuri si se tot loveste. pana acum nu i-au ramas urme (cucuie!!!), nici nu-mi doresc (doamne fereste de ele), dar sunt din ce in ce mai ingrijorata. voi cum treceti peste aceasta problema? eu sunt dupa el tot timpul, nu-l las nesupravegheat, dar se mai atinge cu capsorul de diverse mobile... sper sa nu fie probleme, dar mi-ar fi de folos parerile voastre
pupici

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 7 luni
VLAD DARIUS - voinicel
11 ani, 4 luni

01.09.2005 6:15     citat 

draga mea, eu am "noroc" de-o copila tare rezistenta la lovituri...a si cazut si si-a spart buza cu dintii si-a plans, dar la cele "cotidiene" se freaca in locul respectiv, vine la mine si zice : aaaaaaaaaaauuuuu!!, tre' sa pup si gata, a trecut.
si eu o supraveghez, dar stiu clar ca nu pot preveni totul...asa ca nici nu intru in panica sa sar s-o ridic cand cade, sau sa verific in urmatoarea secunda...o astept sa se ridice, daca o face repede...altfel ma duc la ea, o ajut sa se scoale de-acolo, ma uit calma, pup si gata...
noi avem bube la genunchi, cu mine de mana...nu stiu cum face, ca de cate ori venim din parc, o am marcata...se impiedica si pe poteci e pietris sau asafalt, ca pe iarba de ce nu s-o impiedica, nu stiu?!
eu zic, daca el nu plange rau, nu are semne, sa nu intri nici tu in panica...or sa urmeze mai incolo cazaturi si pozne mai mari, deci...

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 7 luni
Maya: 10 ani, 7 luni

02.09.2005 1:14     citat 

Si la noi functioneaza frecatul si pupatul temeinic in locul cu "bubu".
Am avut o perioada cumplita cand numai la cap se lovea, parca era un facut! Era si la o inaltime cand ajungea perfect la marginea mesei cu fruntea rad
Rabdare ca trece!!
Noi acum suntem la faza descrisa de fish, pica in nas si isi sparge buzita cu dintii........si nu e dintos deloc rad rad

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 16 ani
Natalia: 13 ani, 11 luni

02.09.2005 1:43     citat 

Stai linistita, si noi am trecut prin asta, a luat la lovituri la cap... Cred ca grave sunt doar cand isi pierde constiina, Doamne fereste, in rest ni s-a intamplat tuturor. sarut

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 10 luni

02.09.2005 2:11     citat 

Noi am patit o cadere serioasa la mare, seara in timp ce fugea in fata hotelului. Dupa cazatura, cu capul de bordura, singele tisnea pur si simplu din frunte iar Luli a inceput sa vomite aruncid jeturi la distanta de 1.5-2 metri. Nu si-a pierdut cunostinta dar nu se putea opri din voma. I-am facut pansament din tricoul meu, mi-am pus tricoul sotului si am urcat in taxi si ne-am dus la spitalul de urgenta din Mangalia (eram la Saturn). Acolo i s-a facut toaleta ranii (nu a fost nevoie de copci dar era cit pe ce), consult neurologic, chirurgical, fond de ochi. Luli are semn si acuma pe frunte. La trei luni dupa cazatura am facut encefalograma din nou si fond de ochi din nou. Nu a mai avut alte manifestari secundare ulterioare cazaturii (voma, lesin din senin). Daca aceste semne apar la cca doua saptamini dupa cazatura atunci mergeti de urgenta la medic. Pentru cucuie si alte julituri...aveti rabdare sa creasca ca-s copii. Nu va faceti probleme decit daca apare voma, lesinul, greata, ameteli.

sus

Denunta
ddadriana

02.09.2005 3:09   Re: lovituri la cap  citat 

----------
razvik a scris:
dragele mele, sunt tare stresata in ultima perioada pentru ca puiutul meu s-a cam lovit la capsor, si asta pentru ca alearga de colo colo, inceraca sa ajunga in diverse locuri si se tot loveste. pana acum nu i-au ramas urme (cucuie!!!), nici nu-mi doresc (doamne fereste de ele), dar sunt din ce in ce mai ingrijorata. voi cum treceti peste aceasta problema? eu sunt dupa el tot timpul, nu-l las nesupravegheat, dar se mai atinge cu capsorul de diverse mobile... sper sa nu fie probleme, dar mi-ar fi de folos parerile voastre
pupici
----------

Eu nu am inteles care este problema ta: ce sa faci sa nu mai cada? sau ce sa faci dupa o cazatura..
Este mai periculos sa nu-i dai voie copilului sa se miste,sa experimenteze mediul inconjurator, ca sa nu cada, decit ori ce cucui sau vinataie. In momentul in care i-i atragi intruna atentia sa aibe de grije ca e periculos, ori ce miscare o face, o sa faci din copilul tau un fricos. Binenteles ca trebuie luate masurile necesare de-a nu lasa lucruri sau obiecte periculoase landemina copilului.
Loviturilie la cap sint periculoase daca copulul vomita in urma acesteia.

sus

Denunta
razvik

Copii
Razvan Valeriu: 15 ani, 9 luni

05.09.2005 3:13     citat 

multumesc mult pentru raspunsurile voastre. am revenit dupa un weekend la bunici, iar bb continua sa colectioneze mici "amintiri", zgarieturi, cucuie, dar incerc sa fiu cat mai calma si pupand "bubutza", trecem mai usor peste.
problema mea era (si mai este inca) ce efect ar putea sa aiba aceste lovituri si cand e cazul sa ma ingrijorez intr-adevar. stiu ca pierderea cunostintei este foarte grava in cazul unei lovituri serioase, dar ma intrebam cat de grave sunt si aceste mici lovituri (mai ales in cazul in care ele se tot aduna).
multa sanatate si sa auzim numai de bine

sus

Denunta
Inny

05.09.2005 8:10     citat 

ia uitati ce a patit si moaca mea azi... plang sau sunt foarte trist
http://www.parinti.com/modules.php?name...990#163990

sus

Denunta
ramy

Copii
Darius Nikolas: 15 ani, 3 luni

04.10.2005 11:37     citat 

A ,sa va spun eu ce am patit duminica trecuta..Si eu eram putin speriata..
De obicei puiul meu dupa ce papa diminiata mai doarme cite 30minute 1 ora..si binenteles cu mamai linga el (in pat la noi)ei si in acea zi eram obosita rau am atipit si eu linga el ..dar asta pentru o clipita..cind am deschis ochii el era de partea cea lanta de pat in picioare se tinea de dulapiorul care il avem linga pat si se juca cu ceasul.presupun ca a cazut din pat dupa care s-a ridicat singur ,dar nu am auzit nimic si nici sotul nu a auzit nici o miscare..Cum va explicati ca ajuns jos?Fara sa plinga.. surprins ?

sus

Denunta
ramy

Copii
Darius Nikolas: 15 ani, 3 luni

04.10.2005 11:38     citat 

Oare o fi cazut in cap?????? surprins

sus

Denunta
getuleana

Copii
Petean Sara: 15 ani, 8 luni

05.10.2005 10:50     citat 

Mie Sara mica la cateva luni(4-8 )mi-a cazut si din carucior cu mine langa ea nu stiu cum reusea ...acum suntem la faza asta in care cade zilnic ,de 3 zile a cazut alunecase pe gresie si s-a lovit(in coltul bibliotecii) exact la ploapa, suficient de tare ii curgea putin sange daca era mai jos era la ochi desi langa ea aproape afost intr-o clipa ...saracuta vroia sa-mi aduca mingea... trist numai bine si fara accidente! zambet

sus

Denunta
nikolus

26.05.2008 12:40     citat 

DAVID AL MEU NU STIU CUM FACE CA SE LOVESTE TOT TIMPUL NUMAI LA CAP ,SI ASTA DE CU MINE LANGA EL.MA SUPAR ATAT DE TARE CA MI-E TEAMA SA NU-I DAUNEZE MAI TARZIU DAR PUR SI SIMPLU NU AM CE FACE

sus

Denunta
nikolus

26.05.2008 12:41     citat 

DAVID AL MEU NU STIU CUM FACE CA SE LOVESTE TOT TIMPUL NUMAI LA CAP ,SI ASTA CU MINE LANGA EL.MA SUPAR ATAT DE TARE CA MI-E TEAMA SA NU-I DAUNEZE MAI TARZIU DAR PUR SI SIMPLU NU AM CE FACE

sus

Denunta
Violletta

Copii
Sofia Clara: 13 ani, 6 luni

26.05.2008 3:40   Re: lovituri la cap  citat 

----------
razvik a scris:
...dar se mai atinge cu capsorul de diverse mobile... sper sa nu fie probleme, dar mi-ar fi de folos parerile voastre
pupici
----------

Dupa statistici si nu numai, majoritatea accidentelor se petrec in casa.
Ne simtim la fel de vinovate cand astfel de accidente se intampla chiar in momentul supravegherii copilului.

Cred ca, mai intai trebuie sa indepartam ceea ce consideram ca face rau copilului si ma refer la acele mobile ce sunt inevitabil in calea lor.
Sa adaptam interiorul locuintelor in functie de varsta copilului. Pana ajung la varsta cand pot sa foloseasca spatiul de joaca eficient trebuie sa le cream acest spatiu fara obstacole.

Ca sugestie, poti sa muti pentru o perioada o parte din mobilier intr-un depozit sau la rude zambet

sus

Denunta
puimihai

26.05.2008 7:40     citat 

banuiesc ca sfaturile sunt pentru mamicile care au acum copii mici, pt. ca probabil n-ai observat, dar subiectul este din urma cu 3 ani...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: