· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > Gazda de bebei...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Gazda de bebei...     
daniluca

18.03.2003 9:25   Gazda de bebei...  citat 

Citeam ieri revista AS si am dat din intamplare peste un anunt care ma uimeste de cate ori il aud...o familie disperata cauta o femeie care sa accepte sa poarte bebelicul lor 9 luni...
Fenomenul acesta cred ca pana nu demult era o ciudatenie pentru toata lumea iar acum este din ce in ce mai folosit.
Am sentimente atat de confuze, cat de caritabil e un suflet care poate sa faca asta...cat de mult simte femeia respectiva vizavi de bebel...
Nici acum n-am uitat cum a fost cand a miscat prima oara bebica mea, cand comunicam cu ea in felul meu...ma gandesc ca ceva trebuie sa existe...nu?
Ce i se spune copilului despre acea femeie? Cine e ea in viata lui?
Voi ce parere aveti?

sus

Denunta
Alec

Copii
RARES - CRISTIAN: 17 ani, 5 luni

18.03.2003 12:08     citat 

Se pare ca este o noua metoda care poate inlocui infierea,
Acceptarea ideii depinde de "malul" pe care te aflii.
Daca esti una din persoanele care nu pot avea copii si iti doresti, te asigur ca accepti varianta mai repede decat iti inchipui acum.
Daca esti in situatia de a fi purtatoare de sarcina in folosul altei familii, vei accepta numai daca modul tau de viata si conceptiile asimilate iti permit.

Uman vorbind, mie mi se pare ceva normal pentru ca poti sa-ti alegi (daca exista o oferta) mama purtatore dupa "chipul si asemanarea ta".
Daca sunt familii care infiaza copii din alti parinti, de ce sa nu vrei sa ai copilul tau cu asemanarile tale dar creat intr-un alt organ?

Din pacate pentru mama purtatoare sentimentul matern este la fel de bine dezvoltat ca si cand creerea ar fi fost pentru ea. Asta se datoreaza starii de spirit de pe parcursul sarcinii.

Cred ca am vorbit prea mult. Daca citeste cineva ce am scris, sper sa nu se plictiseasca prea tare. Daca s-a plictisit mai jos am scris un banc.

Un lepros si un drogat intr-o celula
Leprosului ii cade o mana si o arunca printre gratii. Drogatul trece cu vedere ramanand indiferent.
Dupa 5 minute ii cade si un picior pe care-l arunca printre gratii. Drogatul se uita in scarba si nu spune nimic.
Dupa 10 minute ii cade si cel de al doilea picior care urmeaza aceeasi cale. Drogatul nervos nu se mai poate abtine si cheama gardianul.
- Bai nene, nu e corect. Leprosul asta peste 10 minute e afara iar eu tot aici raman.

acelasi Alec

Daca nu va amuzat inseamna ca aveti o problema. rad rad rad

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

18.03.2003 2:08     citat 

rad rad rad Super bancul!

sus

Denunta
Carmella

18.03.2003 2:32     citat 

Eu am o problema ... de ce trebuia al doilea detinut sa fie drogat ? prostit prostit prostit

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

18.03.2003 3:14     citat 

Daniluca, eu tot nu inteleg, de ce trebuie sa nasca alta femeie pentru ei cand pot infia un copil de la un orfelinat?surprins Poate doar faptul ca pot alege ei mama care sa le poarte copilul ii indeamna la acest pas. Oricum mie mi se pare aiurea chestia.
Iar femeia care accepta sa poarte un copil pentru altul ori e atat de saraca incat asa mai castiga si ea un ban "cinstit", ori nu are pic de sentimente, ca nu pot sa cred pentru nimic in lume ca dupa ce porti in pantec noua luni de zile un bebelus, dupa ce il simti cum misca in burtica ta, esti in stare sa il dai la altul.

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

18.03.2003 3:28     citat 

Cred ca este vorba de copilul familiei care... vrea sa aiba copii zambet , dar din anumite motive nu pot : ori mama nu poate sa tina sarcina...ori e prea batrana...habar n-am...sau copilul este doar al sotului ( prostit ) daca sotia nu poate avea copii...
Deci cred ca se implanteaza ovulul fecundat in uterul altei femei, care se numeste "gazda"( socat oribil nume) si aceasta poarta copilul si il hraneste timp de 9 luni iar apoi este dat parintilor lui biologici...
ochi peste cap ochi peste cap

Hm...

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

18.03.2003 3:36     citat 

Da ma Adi, hai ca ai dreptate, cred ca m-am senilizat si nu mai gandesc "profund" cool
Dar partea a doua cu simtamintele mi-o pastrez. zambet

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

18.03.2003 5:47     citat 

----------
muztu a scris:

Dar partea a doua cu simtamintele mi-o pastrez. zambet

----------

pai da, mutzu da... si io-s cam de acord cu tine zambet

sus

Denunta
Cora

18.03.2003 7:33     citat 

Eu una nu as putea fi mama surogat nici macar de mi-ar cere sora mea acest lucru. Mi se pare teribil sa porti in pintec un prunc, sa-l simti cum misca, sa-i auzi inimioara, sa-l vezi la ecograf, sa-l aduci pe lume prin ce dureri si apoi fara sa te uiti la el, sa-l dai altora. Efectiv nu pot concepe asa ceva. Chiar daca parintii biologici sint altii. plang sau sunt foarte trist
Mai bine cum spune Muztu: de ce nu se infiaza un copil, caci sint atitia amariti prin orfelinate? Cind iti doresti atit de mult un copil, ma intreb mereu: de ce conteaza atit de mult sa fie neaparat singe din singele tau? Nu mai zic nimic, Slava Domnului! ca nu-s pusa intr-o astfel de situatie, caci eu una nici macar sa adoptez nu as fi putut. Nu va luati de mine pt. asta, mi-am mai spus o data parerea la un articol-sondaj legat de adoptie. jenat

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

18.03.2003 10:00     citat 

Parererile si motivele sunt impartite, si cred ca-i normal sa fie asa.
Nu toata lumea vrea sa adopte copii (a adopta cred ca este cel mai nobil gest si facere de bine) si din cauza aceasta recurg la si metoda de surogata mother. A fi surogata, din nou spun ca este un gest la fel de nobil de-a darui un copil unui cuplu (care din mai multe motive nu pot avea copii). Pot si surogate platite (aici in USA preturile sunt cam de 30-35.000 $ plus costurile medicale). Pe langa aceste costuri se implica si actele legale care difera de la stat la stat.(in California de exemplu daca surogata a primit numai de la tata (inotatorii) atunci ea are drepturi de vizitare a copilului dupa nastere. Daca surogatei i se implanteaza ovulul fecundat atunci ea nu are nici un drept asupra copilului. Sunt surogate care fac acest lucru fara bani, pur si simplu vor sa ajute cuplurile ce-si doresc copii. Situatia se poate complica in cazul in care surogata are familie, sot, copii samd, toti trebuie sa cada de acord si sa aiba aceesi decizie a surogatei.
Referitor la adoptare. Procesul de adoptare poate fi la fel de scump ca cel de surogare. Ca sa nu mai adaug ca daca incerci sa infiezi un copil din Ro, pentru o persoana din afara tarii este f. greu, daca nu practic imposibil de vreo 4 ani. De ce? Pentru ca s-a ajuns sa se infieze copii numai pentru a folosi organele lor. Dureros, dar aceasta a fost explicatia celor de la cateva centre de infiere a copiilor din Ro.
O pereche de prieteni de familie, au adoptat un baietel din Ro, mai mult de 4 ani, au platit peste $ 40.000, plus teancuri de maculatura si acte, plus ca au trebuit sa se mute in Ro pentru 6 luni. Pacat ca s-a ajuns la acest lucru. Cunosc destule persoane ce-ar dori sa infieze copii din Ro, dar legile si birocratia de acolo, nu permite sa se faca acest bine atator copii ce au nevoie de parinti.

sus

Denunta
SMOKY

18.03.2003 11:22     citat 

..parerea mea e ca parintii vor copii din singele lor cum se spune...sint multi care incearca orice-i omenesc sa-l aiba pe al lor..apoi trec la partea a doua..infierea...am vazut si la sefa mea ce mult isi dorea un copil si plingea de fiecare data cind una dintre noi avea unul si ea nu..si a facut teste peste teste ...si nici nu vroia sa auda de orfelinat....depinde si de femeie...sincera sa fiu...nu stiu cum mi-ar fi cu un copil de la orfelinat..iubesc copii si imi plac....dar cind ma gindesc la varianta asta incep sa fifiie beculetele....si eu am avut probleme si noi am discutat despre infiere si nu am fost foarte decisa....dar eu cred ca as fi cautat o mama care sa poate duce sarcina ...in fond e copilul tau..ea nu participa decit cu"caratul" noua luni.....creierul lucreaza si cred ca te avertizeaza cind o iei razna...beculetele care pilpiie...cam atit de la mine....

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani, 1 luna

18.03.2003 11:30     citat 

Ma gandesc ca cea care ia decizia sa fie mama surogat nu simte fata de copil acelasi lucru pe care il simte o mama care isi doreste copilul... intr-un fel e ca si cu o mama sociala... are grija de copil, este si platita pentru chestia asta si stie ca acel copil poate fi oricand adoptat... iar daca ai bani, nu poti avea copil si ti-e frica de "genele" altuia e cea mai buna solutie...

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 18 ani
Richard: 16 ani, 6 luni

19.03.2003 8:05     citat 

he he he.... usor este sa "judeci la rece".... eu am trecut prin posibilitatea de a nu putea avea un copil . Si cum sunt majoritatea doctorilor in Ro. m-au purtat prin tot felul de spitale si teste care mai de care mai durerease... dar cel mai tare ma durea sufletul cand mai trecea o luna si ... nimic... inca o luna si nimic....Vorbiti de adoptie de parca ar fi un lucru foarte usor...Nestiind din ce fel de parinti sa nascut un copil nu stii ce te asteapta pe viitor si ce ise poate intampla acelui copil ... ma refer de la problemele copiilor nascuti din parinti alcoolici si atat la genele care se transmit copilului...si sunt multe si multe chitibusuri care asa cum spunea si Smoki :"creierul lucreaza si cred ca te avertizeaza cind o iei razna...beculetele care pilpiie..".
Sunt absolut de acord cu ideea de "MAMA SUROGAT" cred ca asta ar fi cadoul cel mai de pret care pe care il poti oferi unei familii.
Uita-ti la copilasii vostri si puneti-va aceasta intrebare : A-ti fi angajat o mama surogat ca sa aveti aceste sufletele in vietile voastre???? EU DA!

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 22 ani, 11 luni
Teodora-Paula: 18 ani, 6 luni

19.03.2003 8:39     citat 

chestia cu infiatul e infipta in creierul meu de cand eram mica, asa de mult imi doream un fratior sau o surioara (si mama nu mai putea sa faca copii) si ma rugam de ei sa infieze un copil. nu au vrut, asa ca sunt singura la parinti si mi se pare groaznic.
e adevarat, e usor sa judeci "la rece", cum a spus Cornelia, nu am fost pusa in situatia sa-mi doresc un copil si sa nu pot sa-l am, dar daca s-ar fi intamplat asa ceva, sigur as fi adoptat un copil. stiu ca sunt riscuri, stiu si multe cazuri concrete in care copiii au fost cu probleme,dar stiu si cazzuri cu copii superbi, inteligenti, iubitori. judecand "la rece", cred ca as risca si as infia un copil, dar chestia cu "mama surogat" am indoieli ca as face-o.

sus

Denunta
Carmella

19.03.2003 2:25     citat 

In acelasi context, sau pe-aproape macar. Ce credeti despre cei care doneaza sperma sau ovule ? Ati putea trai cu ideea ca aveti pe undeva un copil de care nu stiti ?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: