· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > laptele dupa nastere si cat ai alaptat?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor laptele dupa nastere si cat ai alaptat?     
muztu

Copii
Eca
Peter

15.09.2005 6:41   laptele dupa nastere si cat ai alaptat?  citat 

La prima sarcina am alaptat exclusiv la san doua saptamani, iar cu completare pana la trei luni. Motivul? Nu aveam suficient lapte si Ecaterina a scazut in greutate destul de mult. Si totusi dupa cinci ani de zile ma intreb daca nu am fost cumva prea grabita, daca nu am avut suficienta rabdare si daca nu cumva am gresit.
Mie laptele mi-a venit dupa patru zile, parca. Aveam canalele infundate si bineinteles ca am facut furia laptelui. Dupa o experienta traumatizanta cu mulsul, (puteti sa credeti ca nu aveam bani sa cumparam o pompa?), canalele s-au desfundat si micuta putea sa bea lapte linistita. La trei zile dupa ce am ajuns acasa, pur si simplu am pierdut laptele, cel putin asa cred, ca nici dupa o noapte de somn nu mi se umpleau sanii. M-am chinuit asa vreo trei zile dupa care am trecut pe lapte praf. Pana la trei luni m-am muls sau o mai puneam pe cea mica la san, dar nu reuseam sa scot mai mult de 75-100 de ml pe zi.
As vrea sa stiu cum a fost la voi. As vrea sa aud povestile voastre. Ma gandesc ca poate sunt persoane care le-a venit laptele si la doua saptamani dupa ce au nascut si totusi au rezistat tentatiei de a trece pe lapte praf.
Nu de alta, dar de data asta vreau sa alaptz cat mai mult si am nevoie sa aud asemenea povesti.
sarut

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 15 ani, 8 luni

15.09.2005 7:20     citat 

Hello,

Fata mea are 10 luni si inca o mai alaptez; de pe la 7 luni am inceput sa iau Galactogil si Trigonella - Fenugreek ca sa am mai mult laptic; imediat dupa nastere am avut probleme cu sfarcurile....care erau mici si am utilizat vreo saptamana mameloane de silicon, apoi fata s-a invatat si a fost ok; ca pozitii de alaptare preferam :intinsa in pat intr-o parte..asa si adoarme - inca prostit -; din cauza cusaturii imediat dupa nastere imi era greu sa stau in fund trist ....... ; lapticul a venit imediat dupa ce am nascut; in spital am fost si m-au ajutat la muls asistentele; am scos laptic si cu pompa manuala.......pentru perioadele cand lipseam si mergeam la medic.

Trei iezi cucuieti,
Mamei usa descuieti,
Ca mama v-aduce voua:
Frunze-n buze,
Lapte-n tate,
Drob de sare
In spinare,
Malaies
In calcaies,
Smoc de flori
Pe subsuori.

sus

Denunta
Merlin

15.09.2005 8:08     citat 

Citeste sau reciteste cu atentie si sfaturile incluse in articolele despre alaptare publicate pe site:
ALAPTAREA NATURALA. Ce trebuie sa cunoasteti despre ea.
ALAPTAREA. Sfaturi pentru proaspete mamici.
Pozitii de alaptare
Ce contine laptele de mama?
Alaptarea in cazuri speciale
Alaptarea naturala salveaza Timp si Bani
ALAPTAREA - probleme ce pot aparea
Alaptarea. Cele 5 tipuri de copii

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

16.09.2005 12:17     citat 

Lorena, multumesc mult de raspuns.
Merlin, multumesc de linkuri. Le-am scos la imprimanta si am sa le citesc inainte de culcare. trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: