· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > A folosit cineva Bebelac Nutricia?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor A folosit cineva Bebelac Nutricia?     
Almi

Copii
Mihnea Rares: 14 ani, 2 luni
am nascut deja!

22.09.2005 2:03   A folosit cineva Bebelac Nutricia?  citat 

Dragele mele, Mihnea are aproape 6saptamani si in general suge bine, am si lapte destul, insa de vreo doua seri nu se satura. Asta se intampla mai ales la masa de seara, cand pe langa san mai vrea si lapte praf. I-am dat Bebelac si l-a acceptat imediat. Stiti ceva de laptele asta, a mai folosit cineva? L-am cumparat la indicatiile farmacistei.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

22.09.2005 3:52     citat 

eu personal nu am folosit dar stiu mamici care au folosit. depinde mult de copil: unii au fost multumiti si au ajuns la 1 an cu acest lapte, altii au fost nevoiti sa-l schimbe ca la un momend dar copii au refuzat sa-l mai bea.
nu trebuie sa-l cumperi pt ca acest lapte, BEBELAC, se da gratuit pana la un an (3 cutii pe luna). iti trebuie reteta de la medicul de familie al copilului.intreaba pediatra ta daca este si medic de familie (adica daca poate emite retete gratuite) si atunci poti obtine de la ea reteta. daca nu este medic de familie inscrie copilul la orice medic de familie si iti va da el reteta de lapte. e pacat sa-l cumperi daca il poti lua gratuit.
pofta buna!

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 14 ani, 4 luni
Radu Mihai: 12 ani, 2 luni

22.09.2005 7:19     citat 

Eu am folosit Bebelac de la nastere, in completare, caci nu am avut lapte suficient. In prima luna, cand manca combinat, a luat 1 kg, dupa care eu nu am mai avut lapte deloc si a mers din ce in ce mai prost; adica 650g a doua luna si in a treia doar 350g. Concluzia mea: l-am schimbat cu Humana si vreau sa zic ca am vazut diferenta pe sticla de la biberon si pe tetine. Cred ca Bebelacul este foarte slab, dar asta este parerea mea. Am cunoscut si eu persoane care ziceau ca le-a priit bebelusilor. Eu am mers pe Bebelac pt ca in maternitate medicul mi-a zis ca e cel mai apropiat de gustul laptelui de mama, dar acum nu as renunta la Humana.

sus

Denunta
seb

Copii
EUSEBIU MARIUS: 18 ani, 9 luni
BRIANA GABRIELA: 14 ani, 11 luni
DELIA MIHAELA: 14 ani, 11 luni
am nascut deja!

22.09.2005 10:33     citat 

De la nastere si pina acum le-am dat fetelor Bebelac.La inceput a fost completare , darde la 6 luni nu le-am mai dat sin.Fetele mele aveau la 10 luni greutate unui copil de un an.Eu zic ca e bun.

sus

Denunta
Aeerdna

Copii
Filip: 14 ani, 5 luni
Georgia: 12 ani, 5 luni

23.09.2005 8:52     citat 

Si eu tot bebelac dau in completare.
Eu cred ca depinde de fiecare copil in parte, daca ii place si ii merge bine cu un anumit fel de lapte.
Sfatul meu ar fi insa altul. Incearca sa nu apelezi inca la completare. Incearca ceai de chimen, fenicul, anason sau mai exista niste comprimate naturiste numite trigonella pentru cresterea secretiei lactate. Astea se gasesc pe calea Floreasca, vis-a vis de Diagnosis, la un magazin naturist - NATURALIA se numeste. Nu am remarcat de unde esti... confuz Eu am incercat pastilele astea si sunt ferm convinsa ca fara ele Filip ar fi mancat de multa vreme numai lapte praf.
In afara de asta ar mai fi ceva: in evolutia bebelusului exista niste praguri: apetitul lui creste, cere sa manance mai des, da impresia mamei ca nu s-a saturat. In realitate el cere mai des pentru a stimula sanii mamei ca sa produca mai mult, iar aceste manifestari dureaza cateva zile. Daca tu ii dai completare in loc sa-l pui la san el nu are ce sa stimuleze, drept pentru care productia ta nu creste in raport cu nevoile lui, de aceea mai devreme sau mai tarziu ajungi sa pierzi lapticul. De aceea te sfatuiesc sa mai ai putina rabdare, sa-l pui la san de cate ori iti cere (imi aduc aminte ca pe la varsta asta Filip a avut cateva nopti in care fie dormea toata noaptea fie se trezea de foame, iar eu eram disperata ca nu stiam ce-i cu el prostit ) si ai sa vezi ca in cateva zile reveniti la programul obisnuit.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: