· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > este cineva din UK pe aici?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor este cineva din UK pe aici?     
as

21.09.2005 9:52   este cineva din UK pe aici?  citat 

Urmeaza sa ma mut in Londra curand. Mai este vreuna dintre voi pe acolo, sau prin preajma?

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 23 ani, 8 luni

17.11.2005 9:46     citat 

foarte fericit sarut Aici sunt ,As-ishor,prezent la datorie!Pe cand te-ai hotarat sa vii sper ca nu pe frigurile astea,sambata si duminica vom avea -4 grade Celsius,se muta frate Siberia la noi ,nu-i destul ca avem mereu toamna bacoviana. plang sau sunt foarte trist
In ce zona tragi,vii cu contract sau viza de afaceri,ti-ai aranjat cazarea sau o ai asigurata?Sper ca tu sa imi raspunzi ca biche a am ramas in aer....nik,bre!Sa auzim virtual cu bine! sarut

sus

Denunta
as

17.11.2005 8:08     citat 

de venit trebuia sa vin pe 24, dar am o intarziere la permisul de munca. Asa ca acum stau si astept. trist . Dar o sa se rezolve.
Vin sa lucrez la Greenwich Council ca asistent social. Timp de o luna voi avea asigurat accomodation, dupa care trebuie sa ma descurc.

Eu o sa o aduc si pe fetitza mea, Bia,4 ani. Cum sunt gradinitele acolo? Am inteles ca sunt scumpe, dar cum sunt? ce program au copiii? La anul am inteles ca trebuie s-o dau pe Bia la scoala. ea nu prea stie engleza.

Sorry pt experienta ta cu biche. Nici eu nu am mereu timp sa consult forumul, dar macar din cand in cand...

ma bucur ca mi-ai raspuns. S-auzim de bine.

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

18.11.2005 12:35     citat 

Bun venit!E super fain acolo,mergem vara in parc ,e bestial cel putin pentru copii,depinde in ce zona vei locui.Fetita va merge la gradinita de la 9:00 la 11:30 sau de la 13:00 la 15:30,avand in vedere ca vei lucra full-time este posibil sa-ti faciliteze gradinita de la 8:00 la 18:00 si avand in vedere ca vei fi social worker pentru council ,ei au reduceri pentru copii angajatilor,cel putin asa stiu.Stai fara griji se va acomoda foarte usor.O sa ma uit da caut niste link-uri cu agentii,sa ai habar cam despre ce e vorba.Oricum tine-te de ei sa iti asigure undeva de locuit chiar daca e din buzunarul tau,pentru ca o agentie iti cere:recomandare de la munca,pasaport,cont in banca si bill-uri de la adresa anterioara deci pe cont propriu din prima e mai greu.
Daca vei locui in zona Cutty Shark e superba zona,favorita noastra mai ales vara . trag cu ochiul In zona este Docklands Light (trenuletul electric)sau daca vei locui in Woolwich tren normal,si ferry peste Tamisapentru SilverLink

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

18.11.2005 12:40     citat 

sarut Di are in clasa un baietel venit de un an de zile si o rupe chiar bine in englezeshte acum asa ca si Bia o sa se descurce de minune sarut .Daca mai ai nelamuriri sau vrei alte informatii intreaba si iti raspund cu placere! trag cu ochiul
Link http://www.greenwich.gov.uk/Greenwich

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

18.11.2005 1:03     citat 

Preturile la chirie pe luna variaza intre 550 si 750 lire pentru un apartament cu un dormitor,banui ca fiind incepatori va veti limita cat mai mult ca aici bill-urile si impozitul pe casa te cam rup,chiriasul le plateste pe toate de obicei,doar daca ai bafta sa-ti ofere sefii tai un aprtament prin sistemul lor de "housing".Ai Metro langa tine in zona,supermarket-uri cu papica bunicica si convenabila printre care si Lidl bani sa fie,daca vei conduce te vei deplasa mai usor.Poate iei legatura cu cineva din orasul tau care are rude aici,ca vin tiruri si pe la voi eventual poti lasa o geanta doua cu ce crezi ca-ti mai trebuie pe aici si nu poti lua pe avion,cam asa au procedat multi din zona mea,noi pe cate un tirist mai trimitem pachete la parinti si primim de acasa ce ne mai trebuie,avem si doua restaurante romanesti,noi nu le frecventam ca e mai buna mancarea acasain rest magazine de bulgari,rusi,chiar si un roman dar cam piparat si departe iar serveala made in Ro-oribila chiar si un pic de fraiereala daca se poate....asta ca sa te familiriarizez cu situatia de pe aici. trag cu ochiul Hai ca mai bobim la mine e 23:03 si maine am o zi incarcata,pana atunci numai bine!

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

19.11.2005 10:23     citat 

Adrese Utile

Ambasada Romaniei

Address:
Arundel House
4 Palace Green
London W8 4QD, UK

Opening Hours:
Monday-Friday 9am - 5pm

Tel 020-7937.9666
Fax 020-7937.8069
E-mail: [email protected]

The Visa Section office hours are
Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday
from 10.00 AM to 1.00 PM.

Tel: 020-7376.0683; 020-7937.9667
Fax: 020-7937.8069
E-mail:[email protected]

Pentru harta click aici

Biserica ortodoxa romana din Londra

Adresa:
St.Dunstan in the West
186 Fleet Street
London
EC4A 2HR

Tel. 020 7735 9515

Biserica este deschisa:
Vineri, 16.30 - 21.00 (spovedanii de la 16.30 - 18.30 si 19.45 - 21.00)
Sambata, 13.00 - 18.00
Duminica, 8.00 - 16.00 (Sfanta Liturghie de la 11.00 - 13.00)

sus

Denunta
as

20.11.2005 3:01     citat 

THANK YOU!!!!!!!!!! ESTI de MILIOANE!
Chiar ma gandeam unde o duc pe Bia la biserica (noi suntem ortodoxe).
Mii de multumiri!
DAU O CAFEA CAND NE VEDEM!

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

20.11.2005 10:49     citat 

rad rad Esti nostima,cu placere cu cafeau pe aici e cam nemteste deci daca avem ocazia sa ne intalnim desigur vom bea o cafea ca pe aici sunt bune de mori dar nu-i nevoie sa dai o cafea si mie mi-a tare-i bine cand e cineva sa-ti dea o informatie utila, mai vorbim,bafta cu viza! sarut trag cu ochiul

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

21.11.2005 4:40     citat 

Am uitat de gradinite,daca merge de la 9 la 11:30 sau de la 13 la 15:30 dupa 3 ani nu platesti nimic,daca vrei program de la 8 la 6 in jur de £25-30 lire pe zi sunt care te taxeaza pe saptamana si ajungi cam la £100 sau £125 depinde de situatie.de la 41/2 va incepe scoala de la 9 la 15:20(variaza) si nu platesti nimic,daca vrei scoala private acolo variaza intre £6000 si £12000 pe semestru.de la 8 dimineata poti da £1-1.5/zi pentru"breakfast club" si pentru "after school club" 15:30 pana la 17:30 intre£35- £55/saptamana.

sus

Denunta
as

21.11.2005 7:26     citat 

merci mult.
cand incepe anul scolar in Anglia? si ce vacante mari au?
eu voi fi doar eu si Bia, in conditiile in care eu voi lucra in fiecare zi pana la 5 pm, cred ca imi trebuie o femeie de ajutor.

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

22.11.2005 2:27     citat 

Anul scolar incepe de 1 sau 2 Septembrie,are "half term holiday"in Octombrie intre 1-2 saptamani,vacanta de iarna intre 20 Dec-2 Ian,13-17Feb"half term holiday",05-19 April"Easter holiday"29May-05 June"half term holiday" si vacanta de vara de pe 24 Iulie 2006.

Copii sunt acceptati la scoala sau gradinita in Septembrie sau Ianuarie. Mai sunt si "Bank Holiday" vechile Srl-uri cand vei fi si tu libera si sunt doar lunea.
Aici sunt "Childminders" duci copilul la ei acasa si platesti,ii duc la scoala ,papica in fine totul,sau nanny-vine si sta acasa la tine cu copilulpoate fi live in ori out,poate ai bafta sa gasesti o romanca in zona cu vreun bb care sa stea cu fetita contra cost,sau pe cineva mai in varsta.Noi avem ziarul Diaspora Romaneasca si poti da anunturi in el,e extrem de util. Tocmai am depistat si un site pentru romanii de aici,si o sa-ti dau linkul. trag cu ochiul Succes si s ne vedem cu bine la o cafeluta aburinda!

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

22.11.2005 3:19     citat 

Asta e link-ul http://www.mareaunire.com/uk/ sper sa-ti fie de folos!

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii

30.11.2005 1:59     citat 

Cum a in Londra, in rest un frig de nu-mi mai este dor de Romania,mi-l ingheata de tot?!! rad sarut sarut

sus

Denunta
as

30.11.2005 11:22     citat 

Ajung acolo abia in ianuarie. trist . Asta e. Se pare ca birocratia de acolo e mai ceva ca-n Romania prostit Partea buna din asta e ca sunt cu Bia de sarbatori. Partea proasta e ca eu am demisionat de la fostul loc de munca si a raspunsuri.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: