· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Furia laptelui
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Furia laptelui     
nane76

16.09.2005 1:46   Furia laptelui  citat 

Nu stiu daca s-a mai discutat despre acest subiect, dar as ruga mamicile care au trecut prin asa ceva sa ne spuna ce inseamna si ce trebuie facut astfel incat sa nu sufere nici copilul nici mama.

sus

Denunta
Gawain

16.09.2005 2:27     citat 

Uite doua discutii interesante unde s-a vorbit si despre furia laptelui:
http://www.parinti.com/modules.php?name...ight=furia
http://www.parinti.com/modules.php?name...a+laptelui

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 14 ani, 2 luni
Edina: 12 ani, 1 luna

17.09.2005 6:01     citat 

nane eu nu am facut furia laptelui pentru ca in primele zile cand bebe nu suge tot m-am muls cu pompita ,nu de tot,dar suficient cat sa elimin mare parte din surplusul de lapte

sus

Denunta
bulina_K

am nascut deja!

19.09.2005 6:58     citat 

eu am facut-o in spital, dupa 4 zile de la nastere, cand m-am intors acolo deoarece Karina a facut icter si-a avut nivelul de bilirubina dublu si ne-au internat de urgenta ...3 zile m-a tinut, timp in care am avut sanii beton, mariti cu vreo 3-4 numere fata de cat i-am avut la nastere (mariti deja cu vreo 2)...ziceai ca sunt siliconati la maxim, ca explodeaza si, de tari ce se facusera cand erau plini, ma dureau...am ajuns sa fac furia laptelui pt ca mi-au dat o pompa electrica sa ma pompez sa fac mult lapte sa pape Karina sa elimine surplusul de bilirubina ca l-a avut dublu...si ajunsesem sa ma pompez si inainte sa pape ea, ca altfel nu putea, si dupa ce termina, incat colectam 70-80ml, asa ca popa, la un alaptat...surplusul de lapte l-am pus la frigider si l-am luat acasa apoi...cand intram la dus ma masam si mi se inmuiau si ma simteam mai bine, dar doar momentan ca la scurt timp dupa dus isi reveneau la "forma" initiala...parerea mea e ca bebe nu are de suferit daca mama se mulge sau se pompeaza inainte de a-i da sa pape; astfel sanul se inmoaie si bebe poate sa suga fara probleme....eu asa am facut si Karina a supt bine, a luat si-n greutate in alea 3 zile, iar eu mi-am revenit repede.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: