· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > bicicleta fara pedale
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor bicicleta fara pedale     
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 5 luni
D: 13 ani, 4 luni

18.03.2011 3:33     citat 

In cazul nostru a functionat perfect cea fara pedale prima data (cam 1 an) ca dupa aia sa o pun direct pe bici normala si sa reuseasca sa pedaleze fara nici un fel de ajutor in 10 min. Nu a avut nevoie deloc de roti ajutatoare. Acesta e cazul fiicei mele si al altor copilasi din anturajul nostru.
Acum e junioru' de un an si un pic pe cea fara roti si in primvara asta o sa incepem cu bicileta cu pedale. O sa va tzin la curent de cum o sa se prezinte situatia:)

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

19.03.2011 6:37     citat 

Las' ca azi a invatat si Mona singura sa mearga pe bicicleta fara roti ajutatoare. scot limba Ieri o vazuse, a vrut sa mearga cu ea, dar am spus ca e prea tarziu, si nu mai aveam chef sa ma fugareasca pe strada la ora aia. Azi cand si-a amintit tocmai aveam niste treaba in casa, asa ca a zis ca sa-i dau deja bicicleta, ca se plimba ea prin curte. La un moment dat urla dupa mine ca poate sa mearga. rad Desigur a trebuit sa ne plimbam apoi prin sat, ca sa vada toata lumea ca ea stie sa mearga pe bicicleta. scot limba

Voica, dupa cum ziceam mai inainte, Mona mai bine de un an s-a plimbat cu bicicleta aia, si acum de cand s-a mai incalzit afara a fost cu ea, dar cu bicicleta normala n-a mers de nicio culoare. Problema ei nu a fost echilibrul, ci pedalele. Adica ea a mers cu bicicleta aia fara pedale foarte repede, si mergea si distante lungi (atunci cand avea viteza) cu ambele picioare in aer), dar degeaba, cand era vorba sa mearga cu bicicleta normala, sa calce pe pedale si sa tina si ghidonul drept, nu mergea.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 5 luni
D: 13 ani, 4 luni

19.03.2011 6:54     citat 

Felicitari Monei pentru performantza de a fi invatzat singura sa mearga pe bici:)

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 3 luni
Paul: 8 ani, 2 luni

20.03.2011 9:41     citat 

----------
citat:
Christa
La un moment dat urla dupa mine ca poate sa mearga.
----------

ce scumpa.... sarut

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 5 luni
Radu Stefan: 8 ani, 1 luna

20.03.2011 8:28     citat 

eu vreau sa ii cumpar si ma intrebam daca are cineva de vanzare de pe aici?

sus

Denunta
alioana

Copii
dan: 12 ani, 1 luna

06.04.2011 1:04     citat 

[quote="Christa"]----------
alioana a scris:
este foarte buna pt echilibru. copiii care merg pe asa ceva nu mai au nevoie de cele 2 roti mici ajutatoare atunci cand trec la bicicleta cu lant si pedale.
----------

Asta zice cine?

toate popoarele germanice plus cei doi prichindei ai mei

sus

Denunta
Christa

Copii

06.04.2011 4:27     citat 

----------
alioana a scris:
toate popoarele germanice plus cei doi prichindei ai mei
----------

Ei uite ca fiica-mii nu i-a spus nimeni asta, si n-a interesat-o nici asa de fel, cum ziceam mai inainte ...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

06.04.2011 5:14     citat 

felicitari Monei pentru biciclit!

sus

Denunta
Christa

Copii

06.04.2011 6:22     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
felicitari Monei pentru biciclit!
----------

Multam. zambet A trecut in cateva zile de la 12 la 16", dar aia ma gandesc ca va ramane ceva vreme, nu stiu exact cat se poate ridica saua, dar sper sa treaca de la 16 la 20" cand va fi sa fie rost de bicicleta mai mare, ca acu' nu am chef sa ii tot iau din 2 in 2. ochi peste cap

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

06.04.2011 7:33     citat 

la noi anul trecut a fost in mare voga trotineta.... in zona unde am stat inainte, toti copiii de la 2 la 16 ani se dadeau cu trotinetele.. poate pe aici or fi si biciclisti, sa se inspire si fiu-meu... dar el e cu sporturile de iarna, astea il pasioneaza prostit

sus

Denunta
Christa

Copii

06.04.2011 8:24     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
la noi anul trecut a fost in mare voga trotineta.... in zona unde am stat inainte, toti copiii de la 2 la 16 ani se dadeau cu trotinetele.. poate pe aici or fi si biciclisti, sa se inspire si fiu-meu... dar el e cu sporturile de iarna, astea il pasioneaza prostit
----------

Apoi trotineta mai nou nu mai e interesanta, de cand poate merge cu "bicicleta mare". foarte fericit
Noi avem una mini de la micro, am avut-o si cu noi in Romania anul trecut foarte fericit, dar e pana la 20 kg, si ea cantareste vreo 18, asa ca sa vedem cat o mai tine (cand va avea iar chef de ea). Iaca si dovada:P

Urmatoarea ar fi Micro Light, care cica-i tot pentru copii, dar pana la 100 kg foarte fericit, numai ca te usuca la buzunar. prostit Si inca nu-s convinsa ca o va mai interesa, mai ales cu rotile alea relativ mici (ca si la trotineta actuala, daca nu chiar mai mici) pe strada noastra pavata. ochi peste cap

Cat despre sporturi de iarna ... la noi merge caloriferul din septembrie pana in iunie, da' daca e frig nu inseamna ca e si zapada, ploile sunt la moda nervos, la voi e altceva. zambet

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

06.04.2011 9:41     citat 

hehe, si noi tot trotineta din asta.... si habar nu aveam ca e pe kg, ca nu m-am deranjat sa citesc prospectul.. si eu era cat pe aci sa o bag in valiza cand am fost in romania, da' pan la urma am renuntat si bine am facut...

fie-ta are sandale cu ciorapi... sa stii ca salvez poza si cand mai zice cineva ca numa norvegienii poarta asa le-o arat foarte fericit

sus

Denunta
pui1

Copii
irina maria
alexandru matei

06.04.2011 9:47     citat 

furnicutza26 daca ii plac sporturile de iarna si stie sa patineze, i-ai role caci o sa se descurce fff usor. Ai mei asta ziarna au invatat sa patineze singuri si acum se descurca singuri si cu rolele.

sus

Denunta
Christa

Copii

06.04.2011 9:49     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
fie-ta are sandale cu ciorapi... sa stii ca salvez poza si cand mai zice cineva ca numa norvegienii poarta asa le-o arat foarte fericit
----------

Bai, cand am fost noi in Romania, in iulie, da? Se vede pe poza! 2 saptamani ploaie si maxim 19-20 grade, cred, dimineata 10 (in cuvinte: ZECE). Nemtii se perpeleau la 38 grade acasa. nervos

Am avut din cand in cand si PUTINA caldura, sa nu mint: prostit

(si am reusit sa o conving sa isi pastreze macar chilotii pe ea!) dar dupa cum se vede, madama se imbraca pe dos: cand era frig cu sandale, cand era cald cu pantofi. rad

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

06.04.2011 9:52     citat 

pai da, ca pantofii sint fara ciorapi, deci mai racorosi...
ai avut mare bafta cu vremea in romania, daca te loveau vreo +45 grade zilnic, nu iti mai trebuia perpeleala la caldura...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: