· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > tipa/urla daca nu-i convine ceva!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor tipa/urla daca nu-i convine ceva!!!     
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

14.11.2005 8:31     citat 

evident ca nu o baga nimeni in seama....de obicei, incep sa cant in asemenea momente...ptr ca altfel simt ca iau foc nervos nervos nervos

oricum faza cu imbracatul, dezbracatul , skimbatul scutecelor dureaza cam de pe la 6 luni ochi peste cap ochi peste cap ..........deja m-am obisnuit....... scot limba scot limba

acum avem o pb cu medicamentele........da din cap, inkide gura, urla si daca reusesti cumva sa il strecori.....isi face scarba si vomita tot..........si este vb de medicamente de copii cu gust dulce ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap ........nici aici nu reactionez dar nu stiu cum sa fac sa le ia ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 10 luni
Hanna: 15 ani, 5 luni

26.11.2005 2:19     citat 

cat timp te joci numai tu cu copilul?

sus

Denunta
ddadriana

26.11.2005 9:00     citat 

hai ca-ti raspund eu la intrebare: Regula, timpului de joaca a mamei cu copilul e: numai cit are mama chef de joaca, nu mai mult !! Tot ce trece peste, este frust ptr mama si copilul. Nu lungimea timpului conteaza ci calitatea.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

26.11.2005 10:11     citat 

sigur, sa reformulez: cat timp te joci tu cu copilul calitativ bine sau foarte bine?

sus

Denunta
ddadriana

26.11.2005 10:17     citat 

Draga mea nu stiu cui adresezi intrebarea dar i-ti raspunda la fel de exact ca data anterioare: am perioade cind m-a joc, si ma jucam f mult, chiar si ore in sir, si am perioade in care ma ocup timp de minute, pe zi, depinde de dispozitia mea.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

26.11.2005 12:06     citat 

evident ca nu tie iti e adresata intrebarea, ci celor care cauta o rezolvare... ioanaP, ioanalex

si daca tot ne conversam noi 2, atunci sa-ti spun parerea mea: copilul cu care nu te joci calitativ _pt. el_ cele minim 20 de minute pe zi "se razvrateste". si asta cu tipatul urlatul refuzul poate fi una din manifestari.

sus

Denunta
aduta_scoobiduta

Copii
Ruxandra: 18 ani, 1 luna

26.11.2005 12:26     citat 

20 de minute pe zi????? Asta e considerat timpul minim de petrecut cu copilul? Cred ca orice parinte petrece acest timp cu copilul. As zice ca noi petrecem un minim de 2 ore pe zi numai impreuna si tot are izbucniri violente. Mai ales ca taica-sau este mai mult plecat in delegatii in timpul saptamanii asa ca de luni pana vineri in general suntem singure plang sau sunt foarte trist . Si ne intelegem f. bine, dar cand vine wek-endul incep si crizele fiica-mii. In primul rand ca eu sunt indezirabila pentru ea ma goneste, ma bate cand nu sunt atenta(ba mi-a dat si cu un scaun un cap) si pentru moment nu reusesc sa rezolv problema asta.
Nu cred ca ajung 20 min si chiar as fi curioasa cat timp petreceti voi cu copiii. Si poate imi dati si-un sfat la problema mea.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

26.11.2005 6:11     citat 

am "evoluat" si noi: nu mai tusim cand ne supara ceva ci tipam, cumva ca un fel de raget (nici nu stiu cum sa-i spun).
si nu cred ca e legat de timpul de joaca. pt ca normal, petrec aproape toata ziua cu el, iar reprize efectiv de joaca avem mai multe. stam cateodata la el in camera pe jos si ne jucam cu cuburi, cu masinute. cand se plictiseste de asta ne plimbam un pic prin casa ( nu merge inca singur ci doar sprijinit de un deget de-al meu), apoi papam, ne schimbam sau alte de-astea. mai tarziu ne jucam cu animalute (plus sau plastic), ne uitam si "citim" o carte, facem gimnastica, ne uitam la diapozitive cu diverse si tot asa. mai dormim. iesim la plimbare cat de mult ne lasa vremea. nu facem toate astea in fiecare zi, le combinam, le mai repetam, depinde si de dispozitia lui. si totusi are si accese de nervi din cand in cand.

sus

Denunta
doruta

Copii
Vlad Gabriel: 15 ani, 8 luni
Cezar Stefan: 9 ani, 1 luna

26.11.2005 7:51     citat 

Aceste "crize "ale copiilor nostrii ,nu apar datorita timpului acordat lor, este un fel de a se manifesta , cum ne enervam si noi adultii , injuram si uneori chiar tipam. Ei deocamdata asa isi manifesta neplacerea asupra lucrurilor care nu le plac.
Eu sunt de parere , ca noi ar trebui sa ii facem intr-un fel sau altul sa renunte la crizele acestea, insa deocamdata ei sunt prea micuti pt a intelege ce e rau si ce e bine, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i lasam sa se urce pe pereti.
Daca nu-i bagam in seama , multi dintre copii se linistesc , iar daca le tinem tonul parca de-a naibii urla si mai tare.
Eu una incerc sa ma fac , ca nu vad ce face, chiar daca cu coada ochilui sunt pe el.
trag cu ochiul

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

26.11.2005 9:16     citat 

e un articol interesant pe tema asta in rev Copilul meu pe decembrie.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

27.11.2005 12:27     citat 

nu stiu exact cat ne jucam....evident ca ma joc cu copilul meu....ma joc pana cand o vad ca nu mai e interesata de respectivul joc zambet ...o las apoi o perioada ca sa nu intru in sufletul ei cu bocancii, timp in care mergem la bucatarie, de ex. , unde si eu ma joc cu ce am treaba, apoi iar reluam jocul fie cantam fie dansam.... zambet zambet
de cele mai multe ori imi aduce ea cartzile sa le citim scot limba
insa cand am ceva de facut nu ii intru in joc, ii explic ca eu in acel moment fac anume lucru...si atunci incepe tzipatul, tavalitul pe jos sau muscatul
nu stiu daca pot fi condamnata ca nu intru in acest joc al ei, de a fi mereu dreptzi in fatza ei trist trist trist .............pentru ca daca cedez vom deveni cu toztii sclavii ei.... ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

27.11.2005 12:29     citat 

am uitat sa mai precizez...in momentul in care ea se joaca singura sau e concentrata la ceva anume, nici eu nu o deranjez, o las sa isi vada de treaba....ptr ca in contrapartida sa faca si ea acelasi lucru cu noi zambet

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

27.11.2005 8:25     citat 

Ioanap a scris: "in momentul in care ea se joaca singura sau e concentrata la ceva anume, nici eu nu o deranjez, o las sa isi vada de treaba....ptr ca in contrapartida sa faca si ea acelasi lucru cu noi"

corect. si eu fac la fel.

sus

Denunta
ddadriana

28.11.2005 12:04     citat 

----------
IoanaP a scris:
nu stiu exact cat ne jucam....evident ca ma joc cu copilul meu....ma joc pana cand o vad ca nu mai e interesata de respectivul joc :) ...o las apoi o perioada ca sa nu intru in sufletul ei cu bocancii, timp in care mergem la bucatarie, de ex. , unde si eu ma joc cu ce am treaba, apoi iar reluam jocul fie cantam fie dansam.... :) :)
de cele mai multe ori imi aduce ea cartzile sa le citim :P
insa cand am ceva de facut nu ii intru in joc, ii explic ca eu in acel moment fac anume lucru...si atunci incepe tzipatul, tavalitul pe jos sau muscatul
nu stiu daca pot fi condamnata ca nu intru in acest joc al ei, de a fi mereu dreptzi in fatza ei :( :( :( .............pentru ca daca cedez vom deveni cu toztii sclavii ei.... :roll: :roll: :roll:
----------

ioanaP eu gasesc ok, ceea ce descrii tu mai sus. I-ti trebuie un pic rabdare, daca observa ca urla degeaba, se va plictisi repede de urlat.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

30.11.2005 3:46     citat 

da, ioana, si mie mi se pare ok ce ai zis, dar nu cred ca un copil de 2 ani intelege deja toata contrapartida asta. undeva pe la 3-3,5 ani poti sa incepi sa ai pretentia.

aduta, calitatea jocului e importanta.
poti sa-ti iei si tu putin liber in weekend. asa iti vei reface fortele pt. copil pt. saptamana ce urmeaza si va petrece si copilul ceva timp exclusiv cu tatal.

doruta, copiii sunt mult mai inteligenti decat ii credem. li se pot explica mult mai multe lucruri decat o facem deobicei. copilul poate fi ajutat sa nu aiba nevoie sa faca aceste crize (de ex. nu intelege adultul ce vrea sa spuna copilul).

sunt cateva articole pe site, la repezeala am dat peste De ce copiii se poarta urat? si poate Ce nu trebuie sa tolereze un parinte si sigur Ajuta-i pe copii sa faca fata maniei

multumesc pt. subiect, asa am ajuns si eu sa-mi reimprospatez memoria.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: