· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > tipa/urla daca nu-i convine ceva!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor tipa/urla daca nu-i convine ceva!!!     
laucos

Copii
B
A

20.10.2006 6:02     citat 

Inuca0212 mama , scrie toate astea intr-un jurnal si cand o veni Yvonne sa se planga de nepotii tai sa i le servesti subtil una cate una rad sarut sarut
Toate ca toate dar sa stii ca eu prefer un copil mai zgubilitic decat unul docil care face tot ce-i spui si nu misca in front sarut
Asa incat simt ca o ador pe fiiica ta si tu esti un exemplu de rabdare si iubire materna sarut

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 3 luni

20.10.2006 7:19     citat 

si mie imi plac copiii astia mai zgubilitici. cand mai face si Trompetzicul cate una nici nu stiu ce sa fac...sa rad sau sa plang. de cele mai multe ori rad de ma prapadesc. cand il vad cum se uita cu ochisorii aia inocenti dar plini de ghidusii ma topesc toata.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani, 2 luni

20.10.2006 11:07     citat 

laucos, pe bune, am zis c-o sa salvez povestile de aici (nu doar ale mele) si o sa le pun bine undeva! rad poate iese d-o carte odata sh-odata.

cat despre exemplu...aici n-ai nimerit-o decat cu iubirea materna. cu rabdarea-s deficitara rau. da am alte calitati. zambet

sus

Denunta
Delia40

21.10.2006 3:49     citat 

Am o solutie dintr-un filmulet primit candva: mama cu copilul in supermarket, la cumparaturi. Copilul ia o punga de pe raft, mama ii spune frumos ca nu au nevoie de respectivul produs si sa-l puna inapoi. In momentul ala copilul incepe sa racneasca , sa tipe si sa planga. Ma-sa , calma, pune tot in cos, se tranteste pe jos si incepe sa faca la fel cu el...Copilul asista mut de uimire la scena, pune punga la loc , mama termina si totul revine in limite firesti...
Nu mai am filmuletul din pacate, dar a fost tare de tot.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 16 ani
D: 13 ani

21.10.2006 8:54     citat 

Asta era o reclama la nu mai stiu ce pe care am vazut-o pe canalele televiziunii italiene:) M-am distrat si eu enorm cand am vazut-o prima data. zambet

sus

Denunta
iuliuta

Copii
soarele meu: 14 ani, 8 luni

23.10.2006 9:14     citat 

----------
nane a scris:
sunny am o prietene care e monument de rabdare iuliuta , e si ea aici pe forum , poate ne explica ea cum reuseste. Eu , in parc , de multe ori ma uit la ea si o admir , si ma potolec imediat zambet , sau acasa imi amintesc cata rabdare are cu fiica ei si aplic si eu .... mama mai zice sa trag aer si sa numar pana la 10 rad sa stiti ca tine faza .
----------

vai nane,multumesc de complimente.ei,si eu mai imi pierd rabdarea,dar ma gindesc repede ca sunt prea mici sa ne inteleaga,sa isi dea seama ca ne scot din sarite si mai ales prea mici sa inteleaga de ce ii certam.
mai avem putin si trecem si de asta(cel putin eu asa sper jenat )

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

23.10.2006 5:58     citat 

la un an or fi prea mici. da la 2 ani jumate sigur nu-s! ieri am crezut c-o bat pana o fac sarmale, noroc ca eram pe strada si mi-a fost ca ma baga astia la balamuc si-mi iau copilu de sub tutela.

faza: mergem toata gasca lu papuc in frankfurt la plimbare. soare, cald, duminica, totu perfect. copilu zice clar, de acasa, ca nu vrea sa mearga in fafult decat cu trenul. bun, lasam masina acasa, si incarcati ca hamalii, plecam la drum. copilu sfant, cu niste ochi cat cepele, nu comenta nimic, nu a plans, nu a avut de obiectat, totul perfect. eu fericita, ia uite ce a crescut fata mea, pot si io sa savurez o plimbare altaturi de ea, fara sa imi curga sange din urechi de la urlete si din nas de la nervi. wow! si la un momentdat, se trezeste fata sa ma roage frumos s-o dau jos din carut ca "vovolica e fetitza mae, mege cu mama de mana". eu, topita total, zic "da iubita lu mama, cum nu, ca cine-i cumintea, si frumoasa si blablabla a lu mama?" dau copilu jos din carut si o luam agale pe trotuar. in fatza era taxo cu carutzu gol, in spate babysittera, mancand oareshce kebab. bon. si mergem, mergem, pret de cam 5-10 minute. eu tot mai uimita de cat de cuminte-i copilu. e, intr-o fractiune de secunda mi se smulge din mana (si astia mici au reactii din astea din senin, de te iau pe nepregatite), o vad cum se strecoara printre masinile parcate pe marginea trotuarului, si se opreste fix in mijlocul shoselei. da cum sa zic, asta in max. 3 secunde. eu sar dupa ea, da cu intarziere, normal, pana mi-am venit in fire, o apuc de guler, si reusesc s-o trag inapoi, fix din fata unei masini, care noroc ca mergea incet, ca a oprit la 2 palme de Yvonne. mi s-au taiat genunchii, nu mai stiam ce sa fac! i-am multumit amaratei aleia de la volan, care si aia era varza de sperietura, mi-am luat dracu gol din strada, si cand am ajuns pe trotuar i-am carpit doua perechi de palme de nu s-a vazut (evident cu urletele [mele] de rigoare). pe asta mica a durut-o fix in fund, macar sa zici ca s-a speriat, sau ca i-a pasat c-am certat-o...nici vorba! s-a dus la taxo (care era inca shocat...) sa-i zica ca "otzile de la auto mioseau a pute" normal ca putzeau, ca a pus aia frana de a innegrit asfaltu...

concluzie: am pus-o in carutz, si o mai merge ea cu mine de mana ori pe camp, unde nu trec masini, ori cand i-o veni mintea la cap. ca ea de obicei merge frumos de mana...da ieri nu stiu ce-a avut. pfuu.

sus

Denunta
motrunica

Copii
Motrun Florin Cristian: 18 ani, 2 luni
am nascut deja!

26.10.2006 12:10     citat 

Inuca,esti mortala sarut Si Vovolica ta la fel sarut sarut Azi nu stiu ce-am confuz Ma incearca asa o depresie...de toamna...Da' am citit postarile tale(si nu numai aici) si mi-a trecut subit... sarut sarut sarut Si Floricica-al meu e tot cam in genul Vovolicai ,dar eu n-as putea sa povestesc cum o faci tu.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

26.10.2006 1:43     citat 

e, ce ma bucur ca ti-a mai trecut din depresie! la ce sa te deprimi? eu deja am inceput sa urezesc planuri pt Craciun, ca mai e un pic si vine! si taaare-i frumoasa perioada aia. sa faci bradul cu cupilu, sa miroasa in casa a cozonac si friptane, sa impachetezi cadouri... e frumos frumos! hai, capu sus, privirea-nainte si zambeste pana la urechi, cine stie, poate-ntr-o zi ajungi si presedinte. rad

sus

Denunta
motrunica

Copii
am nascut deja!

26.10.2006 1:46     citat 

M-as multumi sa fiu si (doar)sotie de presedinte trag cu ochiul

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani
Julia: 10 ani, 10 luni

02.11.2006 4:53     citat 

inuca, esti totala, am ras cu lacrimi de-am trezit cupilu' din somn rad
da' nu-i nimica ca-l adorm la loc si mai citesc odata rad rad

mai scrie d-astea, ca sigur mai ai pe tzeava rad

sarut

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani, 5 luni
Marcus: 16 ani, 2 luni

02.11.2006 5:36     citat 

mma ...eu nu stiu sa povestesc asa fain ca Inuca dar am si eu ceva povesti...fiu-meu e expert in a scoate untul din mine si acum profita din plin ca-s burtoasa si abia il mai manevrez scot limba
...si ca s-o scurtez, azi stateam pe ganduri cum sa fac sa impac vremea cumplita de afara cu dorinta de plimbari a printisorului....si imi vine ideea sa-l iau cu bunica-sa si cu masina si sa mergem sa vedem si noi Realul nou deschis de vreo saptamana...ma gandeam ca asa impusc 2 iepuri deodata, il scot la plimbare si imi fac cumparaturile...
dupa urletele de rigoare ( ca nu-i plac papucii, ca geaca nu e destul de faina... scot limba ) reusim sa ajungem la magazin...fac rost de un carucior cu masinuta dar dupa 3 minute de incantare incepe marcus al meu sa stearga cu mainile pe jos..."stai mami sa cobol"...OK opresc caruciorul si il dau jos si cand s-o iau din loc :"stai mami sa ulc" si tot asa pana a descoperit raionul de jucarii si tusti la cutiile cu bilute...binenteles ca l-am atras la masinute dar el tragea tot la papusi...in sfarsit mare scandal la masinute...voia neaparat sa-i cumpar o jucalie si am acceptat dar cum alegea una , se ducea si-o ducea la loc c-o vrea pe aialalta...pana la urma mi-am pierdut cumpatul de-a binelea ,i-am pus o masina in brate si am inceput sa-l trag spre casa de marcat...atunci incepe sa urle :"mama nu bate pe Machus ca pange" si tot asa de se uita lumea la mine ca la felul trei prostit ...ajungem cumva la casa si cand sa -i dau vanzatoarei masina , fiu-meu calm si senin imi spune: "mama pune masina la loc"...si incepe sa urle sa n-o cumpar ca el n-o vrea surprins ...si am lasat masina la casa si am plecat cu cel mai cuminte copil din lume zambet

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

03.11.2006 10:46     citat 

rad

la noi s-a produs cumva MINUNEA. de vreo cateva zile e iar in parametrii optimi de functionare. nu mai urla, zice clar si raspicat ce vrea si ce nu vrea (cum ar fi: lasa-ma-ma in pace, nu vezi ca enervezi vovolica?!), daca-i zic de 4 ori NU a 5a oara pricepe (asta e o performanta, pt ca pana acum din ce-i ziceam NU dintr-atata urla mai rau)...ma rog, sa nu-i fie de deochi. aproape ca-i plicticoasa cand e asa cuminte. zambet nu mai sterge cu caca pe jos, nu-si mai sufla mucii-n fata de masa, nu mai baga mana in pamanul de flori sa-l puna pe covor, NU MAI FACE PIPI CACA IN PANTALONI (Doamne, ce greu a fost! si problema e ca am 8 [opt] cutii de pampershi in pivnita cu care nu mai am ce face...), de dezbracat in fundul gol tot se mai dezbraca prin casa, si nu se lasa imbracata nici cu vorba buna nici cu aia rea, dar acuma ce sa fac? perfecta nu-mi doresc sa fie! zambet

parerea mea e ca s-a cumintit cand a vazut ca am facut bagajele si s-a prins ca-i chiar pe bune plecatul in concediu. si-a facut si ea o valiza (din aia colarata de copii), si azi dimineata la 5 a fost direct in camera noastra (in stilul personal, deschis usa cu piciorul, aprins lumina-n ochi, etc) urland maaaamaaa pedem avionnuuuu ade la opoooot epede! e nu zau, acu sa merg la aeroport, la 5 dimineata? dupa ce am terminat de facut bagajele cu tacto pana la 2 noaptea?! (aiurea, azi e ziua lui, la 12 noaptea ne-am apucat de bagaje si dupa aia am dat-o pe beuturica, da nu tre sa stie cupilu tot!). acuma stie: daca Vovolica e cuminte, vovolica are voie sa mearga de maine desculta prin curte, fara caciula in cap, merge la apa mare cu pesti multi sa inoate, si mananca "peste als cu iute-iute si cu maliga" (peste la gratar cu mujdei si mamaliga, ca de fiecare data cand mergem in concediu la mare, taxo e de serviciu la grilat peste in curte! rad) ).

asa ca Doamnelor, la mine momentan e armistitiu. SI DE AZI LA ORA 1 AM E CONCEDIUUUUUUUU

sus

Denunta
cricket

Copii
Codrin: 15 ani, 2 luni

03.11.2006 11:19     citat 

Inuca, La multi ani sotului!
Si Concediu fain cu familia, sa inregistrezi toate nazbatiile vovolicai in memorie, sa vii apoi sa ni le povestesti si noua! Acuma, pe bune, de ce nu te apuci tu sa scrii o carticica asa nitel autobiografica? Ca talent ai cu carul, iar eu jur sa fiu prima care o cumpara. (numai sa n-o scrii in nemteasca ca nu stiu o iota din lb lu' dante (cum zice barbatu-miu la orice lb. straina!) Voi parca sunteti personaje scoase din poveste si transplantate in lumea asta. gata ca-s cu totul off-topic si sa nu ma amendeze careva!

sus

Denunta
motrunica

Copii
am nascut deja!

03.11.2006 12:50     citat 

Concediu superb va doresc,ca-l meritati! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore