· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > tipa/urla daca nu-i convine ceva!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor tipa/urla daca nu-i convine ceva!!!     
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani

03.11.2006 1:50     citat 

pai io am inceput sa scriu o carte, cand eram "mai mica" (adica sa tot fie 6 ani de atunci), dar am lasat-o balta dupa ce m-am facut mai mare, si m-am maritat, copilat, etc... s-au dus vremile cand pierdeam ore-n sir cu laptop-ul in brate. acu tin alternativ oala, copilul, sotul, babysittera epuizata sau fieru de calcat in brate. nu mai e loc si de altele rad)) astept sa ies la pensie, sa-mi iau o coliba pe plaja, cu vedere la surferi, si sa ma apuc sa scriu autobiografia. zambet

vin cu povesti proaspete peste 10 zile! abia astept!

sus

Denunta
70cristina

Copii
Claudiu: 15 ani, 1 luna

10.11.2006 10:29     citat 

ufff mult mai e pana pe 13....

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

13.11.2006 12:33     citat 

iaca ne-am intors! bronzati, grasi si bine dispusi. si cu un chef de munca...iesit din comun. am de citit "doar" 180 de e-Mailuri, dupa care ma pun pe povestit. trag cu ochiul

sus

Denunta
marypoppins_2

13.11.2006 12:52     citat 

----------
Inuca0212 a scris:
iaca ne-am intors! bronzati, grasi si bine dispusi. si cu un chef de munca...iesit din comun. am de citit "doar" 180 de e-Mailuri, dupa care ma pun pe povestit. trag cu ochiul
----------

Iac-asa, bine-ati revenit!
Eu, personal, abia astept sa citesc despre aventurile voastre. trag cu ochiul

sus

Denunta
70cristina

Copii
Claudiu: 15 ani, 1 luna

14.11.2006 2:24     citat 

cand incepe povestea? plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

14.11.2006 4:59     citat 

incepe cand o sa ma prind eu unde ar trebui s-o scriu sa nu fie off topic. rad ca aici cu siguranta e!

sus

Denunta
cricket

Copii
Codrin: 15 ani, 1 luna

14.11.2006 5:27     citat 

La Toate varstele "Povestile Inucai". doar o sugestie... ca nu mai avem rabdare... zambet

sus

Denunta
marypoppins_2

14.12.2006 11:52     citat 

Am ajuns si pe-aci. Problema treneaza de ceva vreme, nu-i de-acum de cand fu bolnava.
Dar, pot sa spun ca amandoi, adica eu si colegu' de recamier, avem creierii facuti bucati si lipiti cu scoci (asa s-o scrie?).
Am ajuns la stadiul in care rabdarea s-a dus pe apa sambetei si urlam tustrei, care mai de care mai vioi.
La noi pedeapsa cu trimisul in alta camera nu merge, pentru ca are un stil de-a se arunca la pamant sau sa se tavaleasca, incat intr-un final da si cu capul de pereti sau ce se nimereste in preajma si apoi tre' s-o calmam ca urla pana face apnee.
Par egzampla, acusi e 23,48 si ea sa doarma pace. Se freaca la ochi, casca, se tolaneste in pat, dar nu vrea nici fripta sa mearga la culcare. Si asta e un singur aspect.
O sa revin, daca nu cumva ajung la balamuc. Aaaaa, si mai e si parsiva, vede ca suntem ofticati si vine si ne pupa. Sa nu lesini, frate?

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 16 ani, 2 luni
Natalia: 14 ani, 1 luna

15.12.2006 12:11     citat 

Marry, ne vedem la aia veseli, ca acolo ma trimite si pe mine Alexia in curand.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

15.12.2006 1:05     citat 

deci, doamnelor. zambet daca eu n-am ajuns la nebuni, n-o sa ajungeti nici voi. ca nu scapati intrege la cap din afacerea asta, tre sa va fie clar, dar nu-i nimic rau in a fi putin nebun. ba e chiar bine, daca ai o nebunie pozitiva, in care, de atata stress, ajungi sa razi cu lacrimi daca-ti misca cineva un deget pe sub ochi. rad

faza asta super nasoala a fost la noi intre 2 ani si 2.5(6) luni. s-a terminat de curand, la fel de brusc cum a venit. nu vroia sa faca nimic din ce trebuia, si nu numai asta, dar facea si impotriva curentului, rau de tot. inchide-o-n camera, ca daca nu vomita de la plans, incepe sa dea cu masinutele-n geam, si intrii de frica sa nu sparga geamul. sau, inchide-o-n camera, si fii sigura ca peste 10 minute o sa speli covorul, patul sau/si fotoliul, pe care a facut pipi intentionat. pune-o la colt, si vezi sa nu stea mai mult de 3 secunde. ia-i jucariile si spune-i ca le dai la vecini, si vezi sa n-o doara prea rau in cot. scoate TV din priza si fa-te ca arunci casetele video/dvd-urile Disney la gunoi, si o s-o intereseze cat ma intereseaza pe mine geometria plana. nimic, dar absolut nimic n-a functionat. ce o mai imblanzea putin era ca ma uitam asa cu mila la ea si ii ziceam "bai tata, tu te dai desteapta pamantului si zici ca esti copil mare, uite-te la tine ca esti de fapt un bebe mic si fraier". trag cu ochiul [astept ouale clocite in cap, cu psihologia copilului si cu distrusul increderii in sine, dar altceva mai bun n-am stiut sa fac]. atunci se mai calma.

ce-am invatat eu din afacerea asta:
1. nu am mai facut atac de cord de fiecare data cand copilu urla si se tavalea pe jos. ba chiar m-am facut d-o nesimtire rara, si ii aratam cat de tare ma doare fix in cot de isteriile ei. treceam calma pe langa ea, si-mi vedeam d-ale mele (evident cu ochii cat cepele sa nu-si faca rau). in mod bizar, daca n-are atentie/spectatori, se pare ca isteria isi pierde din farmec.
2. daca o data am zis nu, poti sa faci si gaura-n pamant de la dat cu fundul, e nu, si cu asta basta. a, si-s fata buna, si printre urlete, iti explic pe un ton absolut calm si incet de ce nu-ti permit sa faci porcarii. daca vrei sa auzi ce-ti zic, nu mai urli. daca nu, shpaga ta.
3. la varsta asta au impresia ca-s extraordinar de destepti si de independeti si ca nu mai au nevoie de parinti (daca acu va urcati pe pereti, si ajungeti la nebuni, ce-o sa faceti la pubertate, ca aia o sa fie si mai si...). eu am avut grija sa-i demonstrez de fiecare data ca totusi mai are nevoie de mine, si sa stea in banca ei ("mama, mi-e foame" "pai ia-ti si mananca" se ducea la frigider, vedea untul, branza, etc. da n-ajungea la ele "mama, vovolica n-ajunge" "eee, na! sigur ca poti, ca doar esti mare acuma, faci ce vrei tu, nu?" si uite asa o lasam juma de ora sa se milogeasca, pana ii ziceam "a, deci totusi nu esti asa mare sa n-ai nevoie de mine, nu? io-ti dau de mancare, da daca te prind ca esti obraznica, ai incurcat-o!") .
4. am o paleta de lemn (din aia de intors cartofii). am altoit-o (vorba vine) de cateva ori peste fund cu aia, si acu e de ajuns doar sa i-o arat ca e ca bagheta magica. mi-a rupt 3 pana acu, noroc ca gasesc la magazinele turcesti ac. model. nu intelege ea cum de azi o rupe si maine e iar intreaga, dar nu conteaza, asta ii confirma si mai mult ca e "lingura vrajita".
5. daca venea si ma pupa (ca si a mea facea la fel), ma stergeam si ziceam ca n-am nevoie de pupaturile ei, ca nu ma ajuta, imi face buba si dupa aia ma pupa, pt mine nu conteaza. asta durea.
6. daca o vad ca-i nervoasa, ii dau pace, incerc sa n-o enervez si mai rau, ca seamana rau cu mine, si eu ma cunosc f. bine. rad

ce nu trebuie facut e sa fie lasati sa se urce in cap. ca acu daca o fac, dupa aia e greu rau sa-i dezvatati. cu vorba buna si o paleta de lemn, trebuie totusi readusi la realitate. adica fata mea, nu ti-e somn la 8, nici la 9, dar la 10.30 zbori in pat, intr-un fel sau altul! din ciclu "cine-i shefu-n casa asta?"

succes si stati linistite, ca trece faza asta. urmeaza (in prezent la noi): "iesi afara camera vovolica, vovolica nevoie liniste" "nu pune mana pe mine ca ma enervezi" "sa vobeshti cu mine cand o sa invetzi cum" [citat din ma-sa] "mamica mea moasa si buna, eu te ubesc pe tine ca pe soae" etc. rad

sus

Denunta
ddadriana

15.12.2006 1:27     citat 

Inuca0212, mai amuzat, chiar trece la 2,5 ani? Nu draga cind se muta la casa lor, si va vedeti o data la luna. Asta m-a asigurat o colega care a crescut 3 fete.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

15.12.2006 1:35     citat 

mai, la noi a trecut...pt moment, cel putin

sus

Denunta
marypoppins_2

16.12.2006 12:41     citat 

Deci, doamnelor, scociul ala de care va vorbeam, s-a rupt, a plesnit.
Aseara va spuneam ca Selena nu vrea sa doarma. Daaaa, a atipit in sufra pe la orele 24,00, am basculat-o la ea in dormitor si fix la ora 01,00 s-a trezit in urlete. OK, o doare ceva, ca inca-i bolnavioara. Ii dau cele trebuincioase, adica Panadol, picaturi in urechi, apa ca-i era sete, etc. si zic sa o culc. Nooooooo, tavaleli, aruncari la pamant, racnete, imi cerea ceva, cand ii ofeream ceva-ul dadea cu el de pamant, iar tranteli, iar azvarlit de lucruri, toate pe acelasi "fond muzical".
O dau afara din dormitor, cu gandul ca poate adoarme iar in sufragerie. N-ai sa vezi. A luat un "snop" de pixuri si s-a jucat cu ele pana la ora 06,00. Va jur, sa-mi sara ochii. Sotul facea 13-14, eu 15-16, eram deja cu nervii prastie.
A adormit, la ora mentionata mai sus, dar va rog sa retineti ca si pixurile au dormit cu noi in pat; mai exact intre mine si ea, aliniate ca soldatii. ochi peste cap
La ora 08,00 iar urlete. De foame. Alerg nebuna sa-i incalzesc laptele, pe care-l bea in plansete. Iar calmante, iar tavaleli, etc. Adoarme. La ora 11,00 era calare pe mine, ma pupa si zicea: "Doame, Doame, ce-i aci". Adica devastare.
Mananca, o schimb, chestii-socoteli si se mai duc fro doo ore. Ma trece o idee s-o scot afara la plimbare (desi cam aveam interdictie de la medic), fara s-o mai culc de amiaza. Zis si facut. Ne gatim si plecam. Outside, alta belea, care si asta e de multisor pe tapet. Vrea numai carata-n brate. Or eu sunt vai steaua mea, cu coloana fleashca, plus ca am shalele terminate de cand am fost cu ea acum in spital. Deci, urla, se arunca fix in noroi, cu pantaloni roz evident, si geaca aidoma, se uita lumea la noi ca la circ si o duc inapoi in casa, ca nu facusem decat vreo 300 de metri de la bloc.
In casa, cere ciorbica, incalzesc, pregatesc si cand sa-i dau nu mai vrea sa bata falca. Da' vrea sa doarma. O duc la culcare. Aaaa, nuuu, vrea ciorbica. nervos
Iesim din dormitor, i-as fi tras un shut in dos, dar am trimis-o frumusel la ta-su, si ma duc sa bobinez o tigara, apoi pun sa-mi fac niste sandvisuri calde. Ei na, urla ca vrea salam. A doua oara cand cere. Da' vrea tot batonul. prostit Umbla cu el prin casa, musca din el, mai bine zis ciuguleste, il tavaleste nitel pe jos, sa fie mai gustos si-n final il abandoneaza. Acum vrea paine. Da' toata franzela. Pe care o scobeste de miez pana ajunge goala pusca pe dinauntru.
Intr-un final, pe la 19,00 se mai linisteste si se-apuca de "citit" o revista. Plec fuga la alimentara din coltz si cand ma-ntorc o gasesc rapusa de somn, pe canapea in sufra, TV-ul cu sonorul tare, bormasina sotului muncea cu spor (ca ne facem mobila de bucatarie) si ea visa.
Aulica, ce fac? Ca nu-i spalata, schimbata, pijamale, antibiotic, fieru', vitaminele, alea alea... Las' ca n-o fi foc, ma-ncurajez eu. O trezesc pe la 21,00 sa i le dau. Ei, fugi de-aci! A dormit un sfert de ora.
Si-ncepe: urlete, plonjari la podea, cap de tocu' usii, istericale. Vrea lapte. O iau din bucatarie ca e geamul deschis si-i explic frumos ca in 2 minute e gata laptele. In sufragerie face spasm, apnee, se invineteste de plans, eu mor pt. cateva secunde. Urla pana-i dau laptele. Ai de capu' meu.
Apoi, vrea iar paine. Ii dau. Nu mai vrea.
Facem toaleta de seara, ii dau tratamentul, pt. toate cele, ii dau si o lingurita de Peritol (pt. prima oara), mai stam nitel timp. Apoi ii zic rugaciunile si sper ca se culca. Ntz. Nu vrea sa faca nani. Iar scos din dormitor, iar urlete.
Adoarme, in fine, la ora 23,30 cu painea-n mana, pe marginea patului, cu capul sprijinit de cotiera. Da' mi-e frica de ora 01,00. foarte fericit daca se trezeste iar in urlete?
Intrebare: cat dureaza "vrajeala" asta? Eu stiu ca-i dau maselele (cand, Doamne?), stiu ca e bolnava, stiu. Dar nu ma lasa s-o calmez. La ea nu tine nici faza cu vorbit frumos, nici cu tipat la ea, nici cu palete in poponetz.
De ce nu spune de la inceput ce vrea? Ca noaptea trecuta, dupa ce-a urlat de m-a sfartecat in bucati, imi zice candida: "Vei latic?" Adica, vrea laptic. ochi peste cap
Nu pot s-o pedepsesc cu trimisul in alta camera, ca se da cu capul de pereti si cine stie ce mai face. O mai ignor cand e crizata, da' urla pana simti tu nevoia sa dai contre zidului cu capul. Si cand nu urla, miorlaie, maraie, se jeleste mai piano.
O iubesc ca pe ochii din cap si mi-as da si viata pt. ea, dar cand vad cum face, ma apuca cele mai grele pandalii.
Si-am incalecat pe sha si v-am zis... ca-s tra la la.
p.s. Scuzati romanu' de mai sus, dar sunt taaaaaaaaare confuzata, nu mai stiu ce sa-i fac.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

16.12.2006 10:49     citat 

Doamna cu umbrela , va compatimesc sincer sarut

Acu , sa iti spun ca incurajare : sigur trece trag cu ochiul

Selena e bolnavoioara si toata ''normalitatea'' e dusa de rapa din cauza asta sarut , e cumplit cand nu se simt bine deoarece nici ei nu stiu ce vor atunci si noi suntem cu nervii in pioneze in conditiile in care ii vedem ca sufera, ce mai : combinatia asta e letala jenat . Poti sa uiti de program de masa si somn ca nu vei putea obtine asta pana nu se vindeca complet. Plus ca si internarea a fost un stres enorm pentru ea si de aici alte crize existentiale.

La cele de mai sus mai adauga si o doza ''strong'' de alint si rasfat si ai tabloul complet.

O sa vezi ca intr-o saptamana - doua lucrurile vor incepe usor usor sa reintre in normal.

Cat despre tipat/ urlat/ tavalit astea incep sa dispara spre 3 ani mai ales daca intervine si gradinita.
Pana atunci tu trebuie sa ramai mereu consecventa in decizii ( nu-ul de azi sa nu se transforme maine in da ) sa ai muuuuulta rabdare si calm ( mai cumpara-ti tigari trag cu ochiul ).

Cele expuse de Inuca le-am aplicat si eu si au dat roade pe termen lung sarut
Sanatate multa fetei si tie sarut

sus

Denunta
Inuca0212

Copii

16.12.2006 10:23     citat 

au, au, au! ma dor ficatzii numa cand citesc ce a scris marry... ma gandesc io asa-n prostia mea ca e o combinatie intre kilul de alint (nu e bine, nu e biiiine) si treaba cu spitalul, care probabil ca a speriat-o rau... chestia cu jucatu pana la 6 dimineata...greu nenica! eu fac urat de tot daca mi-e somn si nu mi se da pace. adica urat, urat! de regula incuiam usa la dormitor, imi puneam perna-n cap si lasam copilu cu tatal care e muuult mai rabdator. zambet n-ai ce-i face doamna, o sa treaca, asta-i clar. cand o sa treaca nu se stie, depinde de voi f. mult, s-o mai struniti un pic. acu, ca-i bolnavioara, si dintzoasa...mai treceti si voi cu vederea, da dupa aia tre data militaria un pic jos din pod.

succes, si nervi & cafele tari...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: