· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > mananca in somn
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor mananca in somn     
karina18

Copii
maria diana: 13 ani, 11 luni

04.12.2006 2:29   mananca in somn  citat 

cum as putea sa o dezvat sa nu mai manance doar in somn? vi-i s+a intamplat si voua aa ceva?

sus

Denunta
miha_robu

Copii
Roberta Maria:2 ani

04.12.2006 2:37     citat 

Roberta mea maninca prin somn noaptea zambet dar pt mine nu e o problema ca nu sta treaza mult asa adorm si eu repede inapoi, la noi e problema ca adoarme cu tita in gura ziua si am citit prin carti ca nu e bine sa nu stie diferenta intre somn si papica. incearca sa nu ii mai dai mincare in momentul cind adoarme, ma gindesc ca ar trebui sa se trezeasca daca ii e foame, sau fa galagie incit somnul sa ii fuga, nu stiu ce sa spun........

sus

Denunta
magdutza

Copii
Ioana-Teodora: 18 ani, 5 luni

04.12.2006 2:53     citat 

Karina, nu inteleg, fetita ta mananca doar in somn? spui ca si ziua adoarme la san...
Ma/Te intreb, daca doarme, de ce ii dai sa pape?
Eu personal am procedat astfel atunci cand bebica mea nu voia sa-si bea lapticul cu nici un chip! avea doar 3..4 luni, nu incepusem diversificarea, iar ea deodata refuza biberonul cu lapte - treaza fiind. Asa ca i-l ofeream dupa ce adormea, momente in care sugea tot! A durat doar cateva zile

sus

Denunta
magdutza

Copii

04.12.2006 2:55     citat 

Scuze la faza cu somnul de zi, incurcasem mesajele jenat
Oricum, ideea era ca, mai ales noaptea, daca bb doarme nu vad de ce ar trebui hranit (la san sau altfel...)

sus

Denunta
karina18

Copii
maria diana: 13 ani, 11 luni

04.12.2006 8:53     citat 

ea mananca doar biberon acum. ni se intampla lucrul asta cu mancatul in somn de cand papa milupa hn 25 (problema cu diareea). nu-i place sau nu stiu. si decat sa o tin nemancata ii dau in somn. azi parca a inceput sa manance si treza. pana acu, nici la 5 ore nu vroia sa pape, treaza fiind. ma rog la dumnezeu sa isi revina cat mai repede. doctora a zis ca toata luna decembrie sa-i dau lapte fara lactoza. Ii dau si noaptea, desi ea nu se mai trezeste de la 2 luni, ca sa ajungem la cantitatea de lapte pt 24 ore. Fetita mea are 3 luni si o saptamana. II dau noaptea de cateva zile, dupa ce am iesit din spital ca nu vroia sa manance deloc.

sus

Denunta
magdutza

Copii

05.12.2006 8:54     citat 

Am inteles acum... am mai vazut mesajul tau postat si al o alta sectiune, parca...
Sortimentul acela de lapte de care spuneai este cumplit la gust - ai incercat si tu? poate bebicii chiar nu-i place! Asa i s-a recomandat si faftucii mele, dar ea l-a vomat de fiecare data cand i l-am oferit (2 situatii). In cele din urma s-a dovedit a fi o enterocolita, am tinut-o pe regim strict timp de 5 zile plus tratament, si-a revenit apoi.
Sanatate multa, rabdare si curaj!

sus

Denunta
Geranium

Copii
Sabina: 21 ani, 10 luni
Radu: 15 ani, 5 luni

05.12.2006 4:21     citat 

Karina 18,
si bebe Radu a baut Milupa HN 25 tot datorita diareei . Si multe , multe sapt. Sunt 2 tipuri de astfel de lapte . Cel original , nemtesc e mai bun la gust , mai aromat mai portocaliu , cu o granulatie mai mare , iar cel care e ambalat in RO e cu gust de mar ( si nu de morcov ) , mai albicios, si parca nu avea acelasi efect ca cel original.
Eu zic sa respecti ceea ce ti-au spus medicii ca regim . In timp se obisnuieste bebe cu gustul lui

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: