· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Nu vreau sa gresesc
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Nu vreau sa gresesc     
nails

Copii
Maya: 12 ani, 8 luni

19.01.2009 4:17   Nu vreau sa gresesc  citat 

Fetita noasta iubita trece prin perioada nasoala plang sau sunt foarte trist cand ii iasa dintii si are bineinteles un comportament irascibil.profita de aceasta perioada (chiar cred ca stie,deci intentionat) si stie ca ceea ce cere i se da etc.nu ma deranjeaza ca vrea in brate sau ca mai vrea noaptea la noi in pat lui tata chiar ii place jenat ...dar nu vreau sa ajungem la plimbari prin magazine,la supermarketuri si sa se tranteasca pe jos ca nu i se da ceea ce cere.va dau un exemplu: vrea crema sa i-o dau deschisa,sa se manjeasca toata;si ii dau putin pe manute,ea miroase bucuroasa ii place si cand sa o inchid sa o pun la loc ,plange,se enerveaza si uneori o tine... trist
Deci,nu stiu daca ar trebui sa ii dau si sa ii fac toate poftele sau sa ma tin tare ca ma gandesc ca e deja in formare a ceea ce va fi un copilas cuminte,sper.ce ma sfatuiti mamici cu experienta?

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 9 luni

19.01.2009 5:55     citat 

ca nu e in legatura cu dintii
nici cu alintarea...pur si simplu se construieste
se construieste , ia constiinta de sine si de puterile ei, se construieste prin opozitie zambet
o perioada dificila, depinde mult cum o vedem noi, ca parinti (eu mai am momente in care constat ca inca nu am iesit din aceasta perioada)
iar acceptarile sau refuzuriel...depinde enorm de la caz la caz, de la situatie la situatie
nu poti sa ii interzici ceva ce pina acum ai acceptat, nu ar avea sens
nu poti sa ii interzici fara sa ii dai o motivatie serioasa (chiar daca ti se pare ca nu asculta)
(adica...poti, dar nu cred ca ar fi ideal sa treci de la permisivitate la interdictie)

sus

Denunta
luura

20.01.2009 8:31   la fel  citat 

Salutare

Si Liana a inceput sa aiba opinii si preferinte pe la 1 an. Incepe sa-si dea seama ca nu e obligatoriu sa faca tot ce i se cere si incearca limitele parintilor. In timp, cu rabdare, poti stabili ce este permis si ce nu.
Eu si acum mai am parte de crize de plans, de implorat si de dat cu fundul de pamant pentru ca vrea ceva - de exemplu o crema zambet - insa ma tin tare si, fara sa tip la ea, ii explic ca nu poate sau ii zic sa vina la mine cand termina criza si ii dau alta jucarie sau facem altceva.
Evident, uneori mai cedez si eu nervos si mai tip la ea insa fara niciun rezultat... deci tot cu rabdare merge.
Uneori erau zile intregi in care nu facea nimic din ce i se cerea, de fapt nici ea nu stia ce vrea, spunea NU in permanenta si parca mergea dinadins acolo unde nu i se dadea voie: la soba, la sertare etc. Acum e mult mai bine, insa a trecut deja un an foarte fericit
Cred ca e important ca parintii sa deosebeasca o nevoie de afectiune de un test de rezistenta... si sa actioneze in consecinta.

Succes

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 12 ani, 8 luni

22.01.2009 6:22     citat 

nails, bucura-te! Fetita ta a crescut mare!

Si al meu face scandal.

Eu am un sistem ca sa zic asa. Sunt anumite lucruri pe care nu are voie sa le foloseasca si nu se fac exceptii. Cremele intra la categoria "asa nu"... la fel chibriturile, cutite, furculite, farfurii de portelan, tuburi cu medicamente, sapunuri si... lista e incredibil de lunga.
Dar are voie o multime de alte obiecte pe care noi le folosim zilnic: cratite, farfurii de plastic, poate sa caute in cateva sertare cu haine si sa le scoata si sa se joace cu ele, are tastatura lui, un mouse stricat, piepteni pt copii si diverse alte chestii pe care eu si tac'so le folosim zilnic.

In felul asta e un echilibru. "Nu ai voie sa-mi iei furculita, dar iti dau o lingura."

Pe de alta parte al meu s-a cam obisnuit ca daca am apucat sa-i zic nu, asa ramane. Tac'so zice "s-o intrebam pe mama" si eu la fel il intreb pe el cand e vorba sa-i dau un obiect de-al lui si mereu spunem acelasi lucru.

Pana la urma din toate obiectele pe care le vede zilnic sunt mai multe cele la care are voie sa umble decat cele la care nu are voie. Si asta cred eu ca ne ajuta pe toti. Nu i-am zis niciodata nu pune mana daca nu era ceva intr-adevar periculos.
De exemplu maica-mea moare cand il vede jucandu-se cu ceapa sau morcovi. Cum sa puna mana pe lucrurile alea murdare?
Din punctul meu de vedere e o joaca ok. El se joaca cu legumele, eu imi fac treaba la bucatarie si povestim despre cat de buni sunt morcovii si ce mare o sa se faca el daca ii mananca.
Si singura leguma pe care n-o mananca e telina - nici eu nu ma omor cu telina la drept vorbind.

Cand urla eu il iau in brate. Nu pot sa-l las sa urle, pur si simplu nu pot. Eventual incerc sa-l pun la san - daca vrea si el, bineinteles.
O singura data s-a tavalit pe jos si cred ca s-a invatat minte pentru ca noi avem gresie si s-a lovit la cap. De atunci urla, dar sta in picioare sau in fund si desi il vad ca se uita si se smuceste, nu s-a mai aruncat pe spate.

Mi se pare o chestie extraordinara sa-l vad cum creste si incearca sa se formeze el pe el ca persoana diferita de mine si tac'so. Si daca e musai sa si urle in procesul de creatie, atunci asta e.

sus

Denunta
nails

Copii

22.01.2009 10:17     citat 

Flish ma bucur mult ca a crescut si avanseaza dar nu vreau sa o ia pe cai gresite si daca suntem undeva in afara si vrea ceva sa se dea cu fundul de pamant ca nu e voie.
Asa ii spun si eu ca nu e voie si ii dau tot timpul altceva in loc si de multe ori nu se multumeste si plange si plange si plange ....si nu vreau o plangacioasa plang sau sunt foarte trist
Si in seara asta i-am dat cu dentinox la dinti si vroia ea tubul,bineinteles sa nu fie cu capac, inchis...si a inceput circul,tipete si plansul.. trist trist trist

sus

Denunta
flish

Copii

23.01.2009 1:57     citat 

nails, trebuie sa planga, nu are incotro. Ce ar putea sa faca saracii copii altceva decat sa planga?
Sa zicem ca el vrea furculita si eu ii dau o lingura. Cateodata e ok, cateodata tranteste lingura de pamant si urla.
Daca ar putea sa vorbeasca mi-ar spune ca vrea furculita si nu lingura. Eu i-as spune ca furculita nu are voie si sa ceara altceva. Si poate pana la urma s-ar multumi cu un polonic sau o strecuratoare.

Dar asta inseamna o chestie al naibii de sofisticata si e inutil sa vrei ca un copil asa de mic sa poata sa negocieze. Asta apare muuuult mai tarziu. Peste cativa ani.

Pana atunci eu ii dau lingura si el urla. Si daca as putea sa-i citesc gandurile poate mi-as da seama ca un alt obiect la fel de inofensiv l-ar face fericit, dar in nici un caz lingura pe care i-am oferit-o eu. Asa ca el urla si io il iau in brate.
Dar nu mi-a trecut prin cap sa-i zic plangacios. Eu zic ca e foarte hotarat si stie ce vrea si nu-l pacalesc repede. Mi se pare o trasatura de caracter foarte valoroasa.

Copiii nu inteleg conceptul de viitor, nu au rabdare. Daca vor ceva, atunci trebuie sa fie acum, mai tarziu nu mai conteaza.
Asa ca urla, dau din picioare, plang cu sughtituri etc.
E dreptul lor sa planga.

Nu te mai gandi asa de mult la ce zice lumea. Oricine are copii intelege cand vede un pui mic tavalindu-se prin magazin, iar cine n-are o sa afle in curand.
Iar despre aia care fac figuri si dau ochii peste cap... as spune dar nu-i frumos sa folosesc cuvinte d-astea si d-alea...

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 9 luni
Matei: 11 ani, 5 luni

23.01.2009 7:30     citat 

----------
nails a scris:
Flish ma bucur mult ca a crescut si avanseaza dar nu vreau sa o ia pe cai gresite (
----------

Nails ... si eu am avut aceeasi tendinta la inceput, sa consider ca odata ce o apuca pe calea asta va deveni cel mai alintat copil din lume, cu care nu se va mai intelege nimeni.
Dupa ce i-a iesit primul incisiv, timp in care era tare solicitanta (ca sa nu spun ca imi venea sa imi iau campii) s-a linistit si a redevenit copilul ascultator dinainte. Povestea s-a repetat identic la fiecare nou dintisor (canini si masele).
Daca esti convinsa ca e de la dintisori, trage aer in piept si incearca sa ii fii aproape.
Inchipuieti cum suntem noi, cei mari, cand avem un disconfort fizic, cum ne enerveaza tot ce e in jur si nu este % asa cum l-am dori noi ... asa patesc si ei, numai ca cei mici nu stiu sa isi exprime frustrarile sau sa si lei tina in frau.

sus

Denunta
nails

Copii

23.01.2009 9:56     citat 

Va multumesc mult pentru raspunsuri chiar ma intariti si ma ajutati.m-ai linistit putin Ruxi_mici candd ai zis ca trece dupa ce ii iasa dintii si redevine copilul ascultator de dinainte.... jenat speram sa fie asa....
ati discutat pe alt topic espre febra?...unde?indrumati-ma...puuuusssi zambet

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 9 luni
Matei: 11 ani, 5 luni

24.01.2009 11:01     citat 

Nails ... te poti folosi de motorul de cautare sub-google al parinti.com pentru a gasi exact ce subiect despre febra te intereseaza.
Google pentru parinti se gaseste in coltul stanga sus al paginii. Succes.

sus

Denunta
nails

Copii

24.01.2009 12:36     citat 

mersi mult am gasit!!! trag cu ochiul

sus

Denunta
edimar

25.01.2009 1:17     citat 

bravo FLISH esti super tare!Dar tineti-va bine fetelor ca va veni o perioada pe la 3 ani si jumatate cand nu mai tine faza cu schimbul: nu mai vrea nici lingura ,nici furculita si nici macar sita scot limba Vor incepe sa va dea replici:"dar eu te uibesc si tu nu daca nu-mi dai cheile de la masina"."merg si eu cu tine chiar si la dotor, stau si la injectie dar merg cu tine'. Nu esti de acord sa va vezi tipete nervos apoi rosu in gat si tot eu trag noptile cu antibiotice si antitermice.Ideea e sa le vorbim mereu ,sa le explicam ce e bine si ce nu ,ce au voie si ce nu chiar daca uneori vorbim cu peretii. rad va trece si ac perioada si vor veni altele. Va spun ac lucruri din experienta:am trei galuste si trec si eu ca si voi prin ele.Rabdare, rabdare si nervi de otel! Va veti aminti cu placere de aceste perioade peste cativa ani.Sa aveti puiuti sanatosi!

sus

Denunta
flish

Copii

25.01.2009 4:14     citat 

----------
edimar a scris:
"dar eu te uibesc si tu nu daca nu-mi dai cheile de la masina"."merg si eu cu tine chiar si la dotor, stau si la injectie dar merg cu tine'
----------

Uite pentru replicile astea merita sa cresti un copil! Pentru ca nu cred ca mai exista cineva pe lumea asta care sa ne spuna atat de direct in fata ce vrea, ce nu vrea si cat de mult ne iubeste!

edimar multe succese in continuare si nervi de otel zambet

sus

Denunta
edimar

25.01.2009 9:03     citat 

Sa cresti un copil ,doi ,trei cati te tin nervii. pe mine atat m-au tinut cred ca este suficient scot limba Copiii sunt singurii care ne iubesc neconditionat, cel putin cat sunt mici .Mai tarziu ramane sa- i invatam noi mai multe despre iubire jenat Va pup fetelor sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 11 luni
cea mica: 9 ani, 3 luni

26.01.2009 11:16     citat 

nails, si fiica-mea trece printr-o perioada f grea acum fiindca ii ies maselutele. de acord, face faza dinastea cu plans si urlat si in restul timpului, dar cand o dor tare gingiile e mult mai uracioasa si mai nerbadatoare, si mi se pare normal, nici noi nu suntem prea bine bine dispusi cand avem dureri.
si mie unii imi spun ca o rasfat...cand imi cere ceva, avem si noi niste reguli simple si clare pe care nu le incalcam, adica nu e voie ceea ce e periculos. nu e voie cu cutitul, a facut scandal de n ori pe faza asta, m-am mentinut pe pozitii, pana la urma a priceput. acum cand vede cutitul nu il mai cere, zice singura "titul copiii nu-i voie", adica copiii nu au voie sa se joace cu cutitul. cred ca e important sa existe destul de putine ocazii cand sa le spunem NU. cred ca e mai usor sa retina si sa accepte atunci cand sunt doar cateva lucruri care sunt interzise, decat daca la tot pasul aude "nu, nu-i voie". cand face scene, o iau in brate, o linistesc (fiindca in momentul in care urla si se zbate e clar ca nu se poate vorbi cu ea), iar dupa ce se linisteste, ii explic cat mai simplu si mai pe intelesul ei ca nu e voie cu cutare lucru, ca face buba, si incerc sa ii distrag atentia si sa ii dau alta ocupatie.ce observ eu la micuta mea ca functioneaza ca sa avem cat mai putine astfel de incidente: sa ii dau mereu ceva de facut, sa o implic f mult in tot ceea ce facem noi. ea vrea mereu sa faca totul singura, evident ca nu poate, dar evit sa ii spun "tu nu poti, esti mica", fiindca stiu ca astfel de replici ii vor face rau mai tarziu, o vor face sa se simta inutila, incapabila.de ex cand fac curatenie, o pun si pe ea sa adune hainele. le iau de pe uscator, le pun pe pat si o pun sa duca toate sosetele la noi in camera, ea le duce si e f fericita ca poate face ceva singura, apoi ii dau sa duca caciulitele, etc. le cunoaste si ii place sa le aleaga pe toate.pana duce ea sosetele si maruntisuriel eu impatur bluze, pantaloni. apoi mergem in dormitor, mami deschde sertarul cu sosete si Catalina le pune in sertar, etc.cand fac curatenie ii dau si ei un servetel sa "stearga praful", e tare incantata si astfel pot sa fac si eu cu aspiratorul.deci, ii dau mereu ceva de facut, sa se simta utila, e atat de fericita cand poate si ea sa faca ceva singurica. pe masina nu prea are rabdare sa stea, si atunci mereu ii arat pe geam copacii, casele, e veselie mare daca vedem vreun cal, urmarim daca trec camioane mari, numaram masinile care trec, cantam , etc. cand fac de mancare ii dau si ei niste legume sau ceva sa se joace, ii cer s aimi dea un morcov, un patrunje, astfel invata si ea legumele, si repet, simte ca e implicata, ca face ea ceva.multa rabdare, multa rabdare...incearca sa vezi lucrurile prin ochii copilului si sa il intelegi, si asa va fi mai usor.transforma totul in joc...si eu cand meregem la plimbare uneori se uita lumea la mine ca la urs...fiindca atunci cand fiica-mea cade in noroi nu o cert si nu strig la ea (sau mai rau, sa o bat-cum se intampla de multe ori... trist ..)fiindca atunci cand nu vrea sa vina gasesc fel si fel de modalitati sa o conving sa ma urmeze, ii spun hai sa cautam pisica, sau catelul, si ea le striga, (si intotdeauna gasim cate o pisica sau catel, la care sa se uite), daca nu functioneaza nici asta ii spun hai sa facem trenuletul, si uite asa pana urma se rezolva...vad multe mamici care isi smucesc copiii si striga la ei, nu au rabdare..la magazin evident vede multe dulciuri si minuni, ii explic ca alea nu sunt pt copii mici ca ea, ca face buba la burtica de la ele si noi nu papam asa ceva...o duc la fructe si o las sa isi aleaga singura cateva mere, (sau alte fructe) sa le puna in punga, sa duca ea punga prin magazin si apoi sa i-o dea la tanti casierita...si uite asa cumva reusim.

sus

Denunta
nails

Copii

26.01.2009 6:47     citat 

Mersi mult Kurai_Lucy acelasi sfat "sa-i dat tot timpul altceva cand nu are voie cu ceva" mi-l da si mama mea.
Felicitari pt noua sarcina!sanatate..

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: