· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > despre refluxul gastroesofagian
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor despre refluxul gastroesofagian     
ANYA

Copii
Amalia Catalina: 15 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 9 ani, 10 luni

29.09.2005 1:01   despre refluxul gastroesofagian  citat 

Nu am reusit sa gasesc printre subiecte aproape nimic despre aceasta afectiune (am cautat vreo doua zile). In afara de faptul ca exista si suntem diagnosticati cu ea poate cineva sa ne dea niste sfaturi (poate cineva cu aceeasi problema?). Amalia are trei luni si aproape de la nastere are aceasta "afectiune" dar am descoperit-o doar acum o luna deoarece plangea foarte mult si refuza laptele praf pe care il manca de la nastere (Nan); manca doar ceai. Dupa cateva zile de analize am descoperit cauza.
Acum luam Metoclopramid de trei ori pe zi si stam cat de mult se poate la verticala, dar de doua zile are accese de plans nervos si tuseste si ragaie asta timp de cateva minute 1/2 ora cred ca o doare tare undeva cred ca esofagul sau stomacelul. Am auzit ceva chiar si de esofagita de reflux... stie cineva ceva???
Daca stiti alte metode de a manca mai bine eventual alte retete de preparat cumva laptele praf ca sa il manance si ca sa nu verse. Nu vrea sa manance lapte decat cu scandal, cred ca atunci cand ii vine refluxul din stomac simte gustul de lapte. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 15 ani, 6 luni
R: 13 ani, 11 luni

29.09.2005 1:16     citat 

vezi aici sper sa-ti fie de ajutor..
http://www.reclama/site1/sana...nitie.html

sus

Denunta
Cora

29.09.2005 7:24     citat 

Reflux gastroesofagian

sus

Denunta
ANYA

Copii
Amalia Catalina: 15 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 9 ani, 10 luni

30.09.2005 8:16     citat 

Am citit ce era la adresa [b]http://www.reclama/site1/sanatate/html/reflux/definitie.html [/b]si erau destul de multe informatii, ma-m speriat si mai rau mai ales ca aseara am fost la urgente cu fetita si doctorita care era de garda :( nu avea chef de consultatii si m-a repezit spunand ca trebuie sa am rabdare si sa fac tratamentul.
Aproape au trecut 30 de zile de tratament (asa am avut prescris) si fetita in afara faptului ca a luat cat de cat bine in greutate este parca mai afectata de acidul asta :cry: :cry: :cry: Plange dupa fiecare masa rau si da si afara putin (sau mai mult).
Nu stiu ce ma fac daca face ceva complicatii :!: :!: :!:
Sunt disperata oare nu sunt o mama buna :?
Oricum va multumim pentru ajutor, nimeni nu stie cat de disperata sunt....

sus

Denunta
beji

Copii
luca-andrei: 17 ani, 1 luna

30.09.2005 1:58     citat 

am trecut si noi prin asta. parerea mea e ca acum este o boala la moda, in curand va fi alta in atentia medicilor. ai incredere, trebuie sa stii cateva lucruri (copilul meu are acum 1 an si 5 luni si de pe la 8 luni s-a remediat excelent)
1. refluxul e ceva obisnuit la sugari, ai rabdare ca trece cu varsta, crede-ma
2. pune-o la culcare pe patut usor inclinat-baga o perna mare sub salteluta si nu deasupra
3. fa-i orar de masa si scoate-i aerul usor ori de cate ori e nevoie
4. tratamentul este relativ nou si nu se cunosc in totalitate beneficiile si dezavantajele; medicamentele nu le recomand, al meu si cu si fara tot asa s-a comportat si vad ca si fetita ta; eu am renuntat pe proprie raspundere la el -luam Losec- si a fost OK, ti-am zis, de pe la 8 luni.; se pare ca instinctul meu de mama a fost bun, invata sa ai si tu incredere in acest instinct, cum am invatat si eu-cu greu, dar am invatat- crede-ma e cel mai bun instinct din lume.
5 mai lasa si tu medicii sa vorbeasca si gandeste-te ca toti sunt oameni ca si noi, pot gresi sau exagera ca si noi
6. se poate ca nan -ul sa-i faca probleme, noi am renuntat la el din aceleasi motive ca tine, pe la 3 luni jumatate , si am trecut pe Milumil 1 care e de o mie de ori mai gustos si mai bun, i-a placut copilului; poate si fetitei tale nu ii place- si noua cand nu ne place o mancare, ne da disconfort, nu-i asa? medicii spun sa nu schimbam laptele, dar eu am trecut peste politica asta , i-am dat copilului ce ii place si lucrurile au inceput usor usor sa intre in normal.

Ai incredere in tine ca mama si in copilul tau, va fi foarte bine ai sa vezi. cum sa nu fii o mama buna, draga mea?

sus

Denunta
beji

Copii

30.09.2005 2:14     citat 

inca ceva sa nu uit -eu sunt asa o mama patita ca nu pot sa nu impartasesc din experienta mea, cine vrea sa ia seama, cine nu nu, suntem liberi sa alegem;;
-sa nu confunzi varsatura cu regurgitarea; regurgitarea inseamna lapte proaspat pe care copilul il da afara in cantitate relativ mica, imediat dupa masa; varsatura inseamna ca a trecut ceva timp de la masa si arata ca laptele branzit, poate sa fie in cantitate mica sau mare-al meu varsa dupa fiecare masa, in cantitate f. mica , acest lapte branzit si nu prea regurgita; varsatura e un semn de intoleranta la laptele pe care il consuma copilul
- inspre 4 luni si copilul meu plangea de nu mai stiam ce sa fac in preajma si in timpul mesei, si cate o ora, un plans neconsolabil, credeam ca ma dau cu capul de pereti de suferinta si neputinta; a trecut de la sine si asta, pur si simplu am realizat ca e ceva dincolo de puterile sau explicatiile mele sau ale medicului. si stii cum i-a trecutt?! A fost incredibil de simplu si n-am vrut sa ascult la inceput pe cine mi-a dat pontul: amculact copilu pe o perna mai ridicata in pat si i-am dat biberonul, nu in bratele mele. copilul pur si simplu nu se mai voia sa manance in brate. a trecut totul ca prin minune!

sus

Denunta
eli05

02.10.2005 5:45     citat 

Si baietelul meu,care are acum 1 an si doua luni,are RGE.A fost depistat la 8 luni,dupa cateva luni de investigatii.La el se manifesta prin viroze repetate,bronsiolite,secretii si un harait ingrozitor.Nimeni nu a crezut ca refluxul ar fi cauza acestor probleme.Dupa ce am incercat toate tratamentele posibile,am incercat si tratamentul pt reflux cu metoclopramid si epicogel.In cateva zile,dupa luni de chin,copilul nu mai avea nimic.Am facut acest tratament 4 luni si dr a decis sa-i oprim tratamentul pt ca era deja mare si problema s-ar fi rezolvat.Insa dupa 10 zile refluxul a revenit.Am reinceput tratamentul cu motilium si maalox si copilul se simte din nou bine.Acum dr. a hotarat sa-i oprim din nou tratamentul,dar am mari emotii..
Pentru depistarea acestei boli se poate face PH-METRIE,insa copilul meu nu a suportat-o.
Ce pot sa-ti spun este ca starile de nervozitate si agitatie se datoreaza metoclopramidului.Eu i-i dau acum motilium pasile(cate un sfert),pt ca nu se gaseste in Romania sirop.Intre timp am facut rost de sirop,special de copii,din Anglia,dar este extrem de scump(500.000 un flacon/pt 4 zile).Tot din cauza acestui reflux a facut si o anemie puternica,pe care o tratam acum.
Avem mari probleme si cu pofta de mancare.Nu vrea sa manance mai mult nimic.
Sper ca in timp sa se rezolve toate aceste probleme care mi-au dat mari batai de cap.
Va doresc sanatate!

sus

Denunta
beji

Copii

03.10.2005 10:53     citat 

draga eli, spune-mi te rog i-a trecut si haraiala cu tratamentul pt. RGE?

sus

Denunta
eli05

03.10.2005 2:15     citat 

Da,i-a trecut si haraiala.De fapt asta era problem alui.Pt aceasta haraiala i-am facut toate investigatiile.Baietelul meu nu a varsat niciodata.
Dupa o saptamana nu a mai avut nimic.Si haraia de vreo 3 luni.
Nici dr.nu a banuit de la inceout ca refluxul este cauza.Am fost cu el si la ORL si la pneumologie si nimeni nu intelegea de ce nu-i trece cu nimic.
Pana la urma problema lui a fost descoperita tot de medicul lui pediatru(dr.Stanciu de la Budimex).Nu pot sa va spun ce a insemnat pt mine sa nu-l mai aud haraind,dupa atatea luni de chin.
Am uitat sa va spun ca tusea tot timpul,iar de cand am inceput tratamentul pt reflux nu l-am mai auzit niciodata tusind.
Iar in nas avea tot timpul secretii(i-auscos o data mediciul ORL-ist o seringa si jumatate).
Acum urmeaza sa-i intrerup tratamentul pt a doua oara.Sper sa nu mai apara complicatii.

sus

Denunta
beji

Copii

03.10.2005 3:42     citat 

multumesc eli! hai ca vreau sa te mai intreb ceva:
daca nu a suportat ph-metria copilul, atunci cum l-au diagnosticat?
sunt foarte interesata , pt ca si mie mi-au propus atunci ph-metria si am refuzat, nu voiam sa-mi supun copilul la asemenea chin in ruptul capului. au pus diagnosticul de posibil RGE pe baza datelor clinice, fara analiza asta.
si copilul meu haraie tot timpul cand nu doarme. chestia e ca la al meu e de la nastere, au spus ca e stridor congenital, care ar fi trebuit sa ii treaca pana la varsta asta.
eu cand il aud mi se face rau. nici al meu nu varsa sau regurgiteaza, dar o facea in cantitati mici pana la vreo 6-7luni, la fiecare masa.

sus

Denunta
eli05

03.10.2005 6:06     citat 

Beji,eu cred ca si copilul tau are acelasi lucru ca si Darius.Ai incercat tratamentul cu motilium si maalox?
Eu am incercat sa-i fac PH-metria ,dar el avea o viroza si era plin de secretii.I-au bagat totusi sonda in nas si m-au trimis acasa.Dupa 12 ore era sa se sufoce copilul si m-am dus de urgenta la spital sa i-l scoata.
Asa ca dupa ce i-am facut toate analizele de sange si am vazut ca nu are nimic si dupa ce am incercat toate medicamentele posibile,dr.Stanciu de la Budimex,care il urmarea a hotarat sa incerce si acest tratament,desi ceilalti medici(ORL si pneumologie) credeau ca e nebun.
Dupa cum ti-am zis,intr-o saptamana copilul era perfect sanatos.
Acea haraiala i-mi spuneau ca se cheama wheezing recurent,dar acesta poate fi cauzat de mai multi factori.
Eu te inteleg pt ca eu ma imbolnavisem pur si simplu si nu mai suportam sa-l aud haraind.Am avut mai multe subiecte deschise pe mai multe sit-uri de copii pt a cere ajutor.

sus

Denunta
beji

Copii

04.10.2005 9:43     citat 

multumesac eli pt. raspuns.
noi am fost la spitalul gr. alexandrscu si am primit doar tratament cu losec.
eu cunosc medicamentul si stiu cat de prost tolerat poate fi de adulti, daramite de copii. asa ca dupa vreo 4-5 zile nu i l*am mai dat-oricum nu s-au simtit ameliorari.
ce inteleg e ca losec se da in faza acuta a bolii, iar motilium si maalox sunt tratamente de intretinere. nu , nu i le-am dat pe astea si nici nu pot fara sfatul medicului. am sa ma intorc la grigore alexandrescu sa vad ce se paote face si daca e cazul.
si eu inclin sa cred ca haraiala lui este un simptom al RGE , ca altele nu are, in afara de faptul ca tolereaza cantitati mici de mancare ca si al tau si ca avem probleme dintotdeauna cu apetitul.

sus

Denunta
Mary_Dany

Copii
Andrei Valentin: 15 ani, 4 luni
Vlad Alexandru: 13 ani

04.10.2005 11:37     citat 

Beji,de ce nu vrei sa mergi si la dr. Stanciu,la Budimex.Eu am mare incredere in el.Daca vrei i-ti pot da nr. de la cab.particular.

sus

Denunta
beji

Copii

04.10.2005 4:11     citat 

bine mary da-mi nr. de la cabinet. poate ca e momentul sa cer alta parere!
multumesc astept sa-mi dai nr.

sus

Denunta
eli05

05.10.2005 11:58     citat 

Beji,Mary_Dany sunt de fapt eu,eli05,dar am scris de pe alt cont.Scuze.
Am sa-ti dau nr. de telefon cand ajung acasa .Acum sunt la birou.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: