· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > strategii de conduita fara circ in magazine
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor strategii de conduita fara circ in magazine     
grasanel

Copii
Darius: 16 ani
Daria: 13 ani, 10 luni

29.01.2007 4:28   strategii de conduita fara circ in magazine  citat 

Buna tuturor!
O problema universala in ceea ce priveste copiii mici,pana pe pe la 5-6 ani, cred eu e "spectacolul" pe care il fac in magazine, nevrand sa plece fara anumite lucruri care le-au vrajit ochisorii.
Dragi mamici, dati-mi idei cum procedati cu prichindeii vostri in aceste situatii.Chiar le cumparati tot ce vor?La ce metode de convingere recurgeti, pt ca eu o scot tare greu la cap cu al meu piticot de 3 ani incapatanat peste poate, indiferent ca e vorba de jucarii, alimente sau mai stiu eu ce produse.
Sa auzim de bine!!

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

29.01.2007 5:25     citat 

Recunosc, Andreea nu prea a facut "crize" prin magazine: se mai miriia, se mai miorlaia dar nu s-a tavalit pe jos niciodata; insa asta nu inseamna ca nu m-a santajat de multe ori si m-a facut sa cumpar inca o papusa sau inca o carte, sau un set de creioane de colorat!
La un moment dat mi-a venit o idee: am stabilit o suma saptaminala pe care am numit-o "alocatia" ei, la vremea aceea de 100.000 lei (vechi!) si i-am spus ca din acesti bani are vioe sa isi cumpere tot ce vrea, fara ca eu sa ii interzic sau sa o influentez; bineinteles ca lucrurile de baza (carti, haine, rechizite pentru gradi) i le cumparam noi, dar jucariile pe care eu nu as da bani sa si le ia din banii ei;
am avut surpriza sa constat ca fata mea, care nu dadea doi bani pe salariul neu (ex: daca nu mai avem scoatem de la bancomat!) a devenit brudc foarte responsabila cu bugetul propriu si de multe ori a spus: " mai bine tin banii in pusculita!"
repet, este vorba de un copil mai mare (avea 5,5ani prima data) si cu care te poti intelege; la virste mai mici nu stiu cum as face: incearca sa eviti magazinele "tentante" si nu crea un obicei: daca plingi, iti cumpar; nu conteaza ce spun ceilalti.
bafta!

sus

Denunta
ddadriana

29.01.2007 6:03     citat 

La noi la virsta de vreo 1,5 - 2 ani, nu mai retin bine cind, mi-a facut a mea o criza, ca vruia o minge, desi avea vreo 3 mingi acasa. M-i sa tavalit pe jos, a urlat s-a invinetit la fata. Pe mine m-a socat, comportamentul. Dar eram constienta ca exista doua posibilitati; ii cumpar si se termina circul, sau nu i cumpar, si intelege ca daca spun eu o data nu, ramine nu, si nu are nici un rost sa urle, ca tot nu primeste. Si intradevar nu am mai avut probleme. Copii nu cer, din cauza ca au nevoie de obiectul acela, ei cer, ca vor sa vada unde avem noi limitele, cit pot sa-si permita cu noi.
Cei mai rai copii, pe care i-am vazut eu, au fost copii al caror parinti, spun nu si dupa un urlet sau o criza de histerie, se transfeorma nuul in da. Acei copii sint desorientati si sint in cautarea limitelor, parintilor lor.

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 16 ani, 2 luni

29.01.2007 6:21     citat 

Ai mai multe variante de a proceda:
1) ii spui de acasa ce urmeaza sa cumparati si nu te abati de la lista(paine, fructe, carne si gata)
2) ii spui ca nu iti ajung banii
3) il lasi sa urle si iti vezi de ale tale, indiferent de ce spun altii
4)il iei pe sus si iesiti din magazinul cu pricina cand incep urlaturile
5) nu raspunzi niciodata la santaj, daca ii iei ceva fa-o la initiativa ta, nu la crizele copilului
6) nu il mai iei la cumparaturi si ii spui ca nu mai vine cu tine pana nu renunta la plansul in magazine

Cam astea imi vin acum in minte...Succes!!

sus

Denunta
dannig

Copii
RARES-MIHAI GRASU
: 18 ani, 4 luni

29.01.2007 8:19     citat 

Inainte de a pleca de acasa la cumparaturi faceti o lista impreuna in legatura cu ce aveti de achizitionat. Ii explici ca aveti bani doar pentru a cumpara ce e scris pe lista. Daca cere ceva, care nu e trecut pe lista, refuzi categoric si argumentezi cu faptul ca nu ai bani sa platesti. Nu cedezi la nici un fel de santaj, si nu ii cumperi ce vrea. De fiecare data trebuie sa fi consecventa si sa nu cedezi. In cele din urma nu vor intarzia rezultatele. Daca isi doreste f. mult un obiect anume, il cumperi dupa cateva zile, nu atunci imediat cand il cere si face crize. Noi am incercat si a tinut. Bafta!

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

29.01.2007 10:53     citat 

ma pregateam sa intru in locul de dat cu capul, dar v-am gasit!
In seara asta am mers la supermarket. Exact la intrare, incercau astia sa scape de niste hidosenii de ursuleti imbracati in mos craciun.cezara direct la ei. am lasat-o sa-i ia din cos,pentru ca frigiderul meu e gol, mort-copt trebuia sa fac cumparaturi, si stiam ca o sa faca ca trenul daca n-o las, nu-s numai la intrare, sa treci pe langa ei si gata, is la fiecare colt.
i-a mozolit bine cu o bucata de paine, am trecut totul in afara de hidoseniile alea prin banda, platit, dupa care i-am zis casierului:'Stiu ca nu-i jobul tau, dar ajuta-ma aici!' si cezarei 'Ii dai lui ursuletii?hai da-i lui nenea ursuletii!' Cand am vazut ca i se face fata ca o pruna uscata si-si mareste capacitatea plamanilor, am luat ursuletii, dat la casier si am alergat cu fata in cos pana afara, se zgaltaiau geamurile, toata lumea s-a oprit sa se uite la mine cum alergam ca nebuna cu fata facand crize de nervi. Fetele, dar nasol de tot!
Acuma, e prea mica sa-i arat lista de cumparaturi (dar ideea am bagat-o la cap, e jeniala) sau sa incerc si altceva decat 'si nenea vrea sa se joace cu ursuletii' (nu merge, ori zbiara, ori il duce pe nenea la cosul cu ursuleti sa-si ia el cati vrea).
Dar o nedumerire am si eu: de ce-i tenteaza?De ce-i pun la nivelul lor in magazin?de ce fiecare banda rulanta pt cumparaturi are agatata de ea bomboane si alte dracarii (baloane) la nivelul copiilor, ba mai au si doua nivele, unul daca cupilu e pe jos si un altul daca e in carut? Ei pe asta mizeaza, ca ai sa fii prea rusinata de ce-o sa zica lumea de educatia copilului tau, decat sa faca o scena, mizeaza ca ai sa le cumperi prostiile alea.Si asta m-a infuriat rau!

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 8 luni

31.01.2007 2:37     citat 

eu o rezolv altfel cu mersul in magazine. in primul rand ca inca n-am atins pragul de maturizare neurotic-psihologica in care sa merg cu vovolica de mana la cumparaturi. noi mergem cu caruciorul inca, pt ca e singurul obiect mobil in care pot s-o tin "legata" avand in felul asta certitudinea ca n-o rupe la fuga prin magazin. in al doilea rand, mie mi-e ingrozitor de urat sa merg la cumparaturi, nu-mi place de nici o culoare, si de aia asta intra in apanajul sotzului (bine, ca-l acompaniez, dar doar ca sa-l zoresc "haide, haide mai repede, haide, haide!"). asa ca de putinele ori cand sunt obligata sa ies la cumparaturi (ca ramanem fara paine, sau chestii din astea "de baza"), o iau mereu pe vovolica cu mine, sa-mi tina de urat. asa ca stie, daca merge cu mamina la cumparaturi, se alege cu ceva dulce, la libera alegere (de obicei, isi ia un ou kinder, sau un checulet din ala Kinder Pingui, sau m&m-uri), asta ca "shpaga" ca a mers cu mine.

daca mergem la Metro, Toom, sau alte magazine mai mari, unde pe langa alimente mai sunt si ditai rafturile cu jucarii, trecem la strategia nr. 2, respectiv, o las sa-si ia ce animale vrea, le zmotoceste pe durata "excursiei" (si de obicei, nu ajungem la casa cu ac. animal cu care am inceput cumparaturile, se plictiseste si le arunca, si cere altele, si tot asa). cand ajungem la casa, unde slava Domnului sunt zaharicalele, ii distrag urgent atentia cu "maaama, fii atenta ce bomboane meseriashe, cred ca astea-s de la omuletzu de pe luna!", sau ceva asemanator, si pana sa vada ea, taxo ia animalul si-l ascunde printre rafturi (altele decat cele corecte, evident), punem cumparaturile pe banda, io ies cu ea in fata casei, ca sa bagam cumparaturile in pungi, si daca intreaba de jucarie, ii zic ca e pe banda, si vine acush la noi. spectaculos, dar uita de jucaria aia in cateva minute, si nu zbiara.

avantajul de a merge cu copilul in carut la cumparaturi e, ca oricat ar urla, nu se poate tavali pe jos, si se pot evita momentele alea care-mi cresc mie tensiunea pana la cer si inapoi, cand copilu se zbate pe jos, urland ca din gura de sarpe, tu innebunita de rusine si oareshce nervi incerci sa-l ridici de pe jos, da nu poti, ca-ti aluneca geanta de pe umar, si copilul se zvarcoleste atat de tehnic, incat iti aluneca din maini, dupa care, dupa ce transpiri jumate din necesaru de minerale pe juma de luna, si reusesti sa imobilizezi diavolul tasmanian, mai avand putin pana sa-i bati pe cei care se holbeaza la tine cu ochi critici, mergi la casa, si abia reusesti sa platesti si sa iei cumparaturile, ca-ntr-un final sa te chinui ca hotii de cai sa cari intr-o mana pungile, in alta copilul nervos, si cu cealalta sa cauti cheile de masina... o data mi-a facut asta, in concediu in primavara, si de atunci nu mai pupa ea mers de mana. cand o intra la scoala (sau la liceu) atunci poate! rad

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

31.01.2007 2:53     citat 

si noi avem cateva reguli cand nu mergem in carutz sus (asta e valabil doar ptr cora si carrefour)

1/ inainte de a intra in magazin ii spun sa stea numai langa mine
2/ ii spun ca la final, daca a fost cuminte, are voie sa isi aleaga un singur produs pentru ea

dupa fiecare fraza, o pun sa isi de acordul

in magazin daca nu respecta regulile, i le aduc aminte si ii spun ca plecam fara sa mai cumparam acel produs pentru ea.....
foarte fericit
ultima data am reusit foarte bine amandoua sa ne descurcam
foarte fericit

Ultima modificare efectuata de catre IoanaP la 31.01.2007 2:53, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
magdutza

Copii
Ioana-Teodora: 17 ani, 11 luni

31.01.2007 2:53     citat 

Mey, Inuca, esti geniala! cum reusesti ca la fiecare postare, indiferent de subiect, sa ma zgudui de ras??? ce mai, UMOR scrie pe fruntea ta! intelesesem ca lucrezi la o banca... cred ca iti foloseste aceasta mare calitate, nu?
Revenind la tema, Ioanaalex a enuntat cele mai pertinente variante, fiecare dintre noi le-a pus in practica pe unele (sau toate). Mie mi s-a intamplat cam asa: pana pe la 2 ani nu intram cu mandra in magazinele mari, apoi era deja mai maricica si intelegea din ce in ce mai bine - stabileam dinainte ce am putea sa-i cumparam ei personal sau, daca isi dorea ea ceva anume si noi eram de acord cu acel lucru, i-l cumparam si gata!
In nici un caz nu-i cumparam tot ce vrea! pentru ca, asa cum spuneau si alte mamici, copilu` nu doreste neaparat un lucru, ci testeaza iconstient limitele (psihice, materiale etc. ) ale parintilor

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 8 luni

31.01.2007 3:06     citat 

magdutza, da, imi folosesc zilinic umoru la banca, ca sa nu ma spanzur in fiecare seara. zambet

mai fetelor, cand va citesc cu "ii explic ca..." "stabilim ca.." "ii arat lista de cumparaturi" "ii zic sa stea langa mine", etc. am impresia ca ori eu sunt ingrozitor de proasta, ca nu reusesc sa ma fac inteleasa de catre fii-mea, ori fii-mea vine de pe marte unde se vorbeste alta limba, si nu pricepe ce-i spun io, ori voi aveti niste copiii super intelepti, educati si civilizati si io nu. toate cele 3 variante sunt in defavoarea mea.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 17 ani, 2 luni
luca: 13 ani, 10 luni

31.01.2007 4:14     citat 

Stai linistita Inuco, io cred ca , cuvintele cu pricina sunt ,,licente poetice", ca altfel n-aveau fetele cum explica ce si cum. Adica eu nu va pot zice in cuvinte din nicio limba pamanteasca cum suna explicatiile si aranjamentele pre-cumparaturi, ca sunt mai mult gestuale sau urlatoare in cel mai bun caz. Da...in felul meu, reusesc sa ma fac inteleasa, cel putin in ultimele 6 luni. Ca i-am dat voie sa-si colectioneze diverse monede si i-am spus ca daca vrea ceva sa-si ia din banii lui. Si bineinteles ca din 30 de bani sau cati avea nu-si putea lua nici masini, nici roboti, nici macar ciocolata. Asa ca s-a invatat sa nu mai ceara ca stie ca am numai bani mici in buzunar. Mai nou asteapta sa ne mai cada pe jos, sa-i stranga el. Si tine chestia cu: daca vrei ciocolata atunci trebuie sa pun la loc fructele sau branza, sau ceva ce ii place. Si mai nou, castiga mancarea si nu dulciurile. La capitolul jucarii, inca mai avem de lucru, dar circ nu mai face. O fi crescut oare? confuz

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 8 luni
Hanna: 15 ani, 3 luni

31.01.2007 5:26     citat 

la noi se poarta "avem acasa". cu hanna tzine. dar si cand se termina orisice de acasa, este cand ar trebui imediat sa mergem la neni sa cumparam, ea spune.
cu eric stabilim de la inceput ca "nu luam nimic, numai ne uitam". el e deja "mare" si cand chiar isi gaseste ceva ce vrea, atunci aia si merita cumparat.

sus

Denunta
little_djini

31.01.2007 8:23     citat 

Mai fetelor eu sincer daca ii vine sa se dea cu fundu de pamant in mijlocu magazinului il las sa se dea si nu cumpar ce vrea el si cand vrea el pentru ca domnu Andy mic urla. Si ce se mai uita unii la mine mama mama. Da eu am pielea mai groasa si nu ma stresez ca doar nu imi dau ei bani. De obicei il iau in carut ca imi e firca sa nu aterizeze din cos daca il apuca . Da inainte de Craciun am plecat cu Andy liber la cumparaturi . Si ce credeti ca vroia sa ii cumpar : un calut mare de vre-o 2000 RON ( doaj' de bulioane ) si sa vezi ce frumos a inceput sa se dea cu fundu de pamant si sa urle si sa se tavaleasca de am facut loc in jurul nostru. Da daca a vazut ca nu merge s-a lasat de sporturi extreme. nervos nervos vvvvv

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani, 7 luni
D: 12 ani, 7 luni

31.01.2007 10:04     citat 

Noi, circ mare, nu pot sa spun ca am avut...pana acum si sper nici sa nu am. Cate o miorlaiala acolo si cate o nebagare in seama. Si eu ii citesc lista cu ce trebuie sa cumparam si ea imi aduce aminte ceea ce a bagat la cap. Daca imi cere ceva si eu nu vreau sa ii cumpar si, mai ales, nu a mai gustat , ii spun ca nu e bun ca dupa aceea o dor dintii sau o doare burta. De cele mai multe ori functioneaza explicatiile astea...alta data ii spun ca avem acasa si alta data ii dau voie sa isi aleaga ea ceva. Cand trebuie sa isi aleaga merge tot timpul pe oul kinder...mai mult pt surpriza, ca de mancat ciocolata musca o data din ea si gata e.

sus

Denunta
grasanel

Copii
Darius: 16 ani
Daria: 13 ani, 10 luni

01.02.2007 12:22   strategii de conduita fara circ in magazine  citat 

Multumesc mamicilor,
Mi-ati dat o gramada de idei.Mai trbuie doar sa le punem in aplicare. Prea usor nu o sa fie, de ex. cu lista de cumparaturi nu merge, am incercat, nu intelege "de ce doar astea?" iar cu "n-avem bani" nu tine, desi repeta foarte serios, "mami n-are bani decat pt...."De luat oricum nu-i iau decat un ceva pe care sa ni-l permitem.Chiar la trantit pe jos n-am ajuns, dar e suficient ca zbiara si ne privesc toti.
Mania lui fiu-meu e sa puna tot ce prinde in cos, eu pun inapoi pe raft, ii explic(a propo de explicatii) de ce nu se poate, el pune inapoi, mami iar pe raft si asa mai departe,. Apoi incepem smiorcaiala. Cel mai simplu e sa stea acasa, sau oricum departe de magazin, dar ce te faci cand n-ai alta solutie si trebuie sa-l iei cu tine?
Asteptam sa mai crestem, poate, poate...
Multumiri si sa auzim de bine!! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: