· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > cum e dupa cezariana?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor cum e dupa cezariana?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
dodosasha

Copii
S
P

31.10.2005 12:23     citat 

----------
danuta5 a scris:
fetelor am si eu o intrebare ? ce fel de anestezie a-ti folosit? si ti se face ceva de incurajare inainte de operatie? de cand ai voie sa te ridici din pat?
----------

eu am avut anestezie peridurala (am dorit sa-mi vad bebelul imediat), a fost super, fara dureri de cap sau spate dupa aceea si m-am ridicat din pat (cu ajutor bine-nteles) la 12 ore dupa operatie. Am nascut la 21:15, am iesit din sala la 21:45, dupa 2 ore am avut bb la san si la 10 dim a doua zi m-am dat jos din pat. unul din avantajele periduralei este ca iti ramane cateterul acolo si mai primesti anestezic. se scoate dupa 24-36 ore si deja durerile au disparut. despre "ceva de incurajare" nu am avut nevoie pt ca eram beata de fericire ca in sfarsit dupa o sarcina fara nici o problema eram sigura ca voi avea o nastere fara nici o problema (eu sunt fff optimista de felul meu) si abia asteptam sa-mi vad mandretea de baiat care statea ascuns acolo, la mine in burtica. si eu ma gandeam inaite ca s-ar putea sa-mi fie teama de ceva discutii intre medici despre bisturie si alte ustensile dar, atmosfera in sala a fost f degajata, s-au spus bancuri si vorbeam despre bb, de nume si alte chestii de genul asta.
fi curajoasa si nastere usoara!

sus

Denunta
Giana

Copii
Stefan-Daniel: 16 ani, 9 luni
Luca Serban: 14 ani, 10 luni

31.10.2005 12:44     citat 

Am facut rahi-anestezie si jur ca nu am simtit nimic!Am vrut sa-mi vad bebelul dar a decis doctora pt ca daca era dupa mine preferam totala ca-mi era o frica... jenat
Nu am simtit nimic si am ramas cu amintiri chiar placute din timpul operatiei.Chiar daca mi-am miscat capul la 5 minute dupa operatie ca venise bebelu la supt nu am ramas cu dureri de cap sau altceva.A doua zi m-a dat singura jos din pat si intr-adevar mergeam in prima zi foarte cocosata ca aveam impresia ca ma tin coastele.Dar dupa doua zile eram super bine.Urcam scari,ma plimbam si cand am iesit din spital am fost in Metro la cumparaturi.

SECRETU? Fa tot posibilul si miscate inca din prima zi in pat.Dupa ce trece anestezia incearca sa te intorci pe cat posibil in pat si a doua zi coboara,fa cativa pasi.Intr-adevar o sa doara putin dar crede-ma asa te refaci cel mai repede.

Eu dupa doua luni de la operatie nici nu simt ca asi fi facut-o.Si sincer?Dupa doua saptamani nu am mai avut nimik.

Succes si nu-ti fie frica!!!

Giana si bb Dany (17 august 2005)

sus

Denunta
Kara

Copii
Gabriela: 17 ani, 1 luna
Lucian: 11 ani, 7 luni

31.10.2005 12:50     citat 

----------
Giana a scris:

SECRETU? Fa tot posibilul si miscate inca din prima zi in pat.Dupa ce trece anestezia incearca sa te intorci pe cat posibil in pat si a doua zi coboara,fa cativa pasi.Intr-adevar o sa doara putin dar crede-ma asa te refaci cel mai repede.

----------

Giana, ai perfecta dreptate. Asa am facut si eu si mi-am revenit foarte repede comparativ cu mamicile operate in aceeasi zi cu mine.

sus

Denunta
danuta5

Copii
marco iannis: 16 ani, 5 luni

31.10.2005 6:27     citat 

onush la tratament medicamentos ma refeream in caz ca fac anestezie peridurala zambet

giana , kara multumesc mult , am nevoie de incurajari mai ales ca sunt o fricoasa , si voi a-ti trecut prin asa ceva scot limba , am auzit tot felul de povesti despre cezariana , deloc bune jenat

sus

Denunta
lauraco

Copii
Alexandru: 16 ani, 7 luni
Ionut: 13 ani, 6 luni

04.11.2005 12:11     citat 

Buna!
la cat timp dupa cezariana am voie sa fac baie in cada? Dar exercitii pt muschii abdominali trag cu ochiul ?
Din graba(sa nu se trezeasca bb) am pus aici intebarea. Sper sa fi nimerit bine subiectul
pupici sarut

sus

Denunta
Giovanella

Copii
Alex: 17 ani, 3 luni
Sofia: 8 ani, 8 luni

04.11.2005 1:25     citat 

Eu stiu de baie dupa 2 luni si abdomene dupa 6 luni...

sus

Denunta
Giana

Copii
Stefan-Daniel: 16 ani, 9 luni
Luca Serban: 14 ani, 10 luni

04.11.2005 2:17     citat 

Eu am facut prima baie in cada dupa aproape o luna.Dupa ce s-a terminat cu eliminarea lohiilor,iar de exercitii inca nu m-am apucat. jenat . Dar cred ca e bine sa mai asteptam cu ele

sus

Denunta
Onush

04.11.2005 5:17     citat 

Baie in cada imediat ce au cazu cojitele la operatie... ~2 sapt dupa externare ...
Abdomene in functie de ce iti zice medicul la controlul de 40 de zile.

sus

Denunta
ochisor

06.11.2005 10:13     citat 

eu am facut baie in cada dupa aproape o luna,dar am facut dus de cand am venit de la maternitate.

sus

Denunta
danuta5

Copii
marco iannis: 16 ani, 5 luni

06.11.2005 10:29     citat 

fetelor voi a-ti facut anestezie partiala la cezariana? iti da anestezicul o stare de indiferenta?

sus

Denunta
nicole-x

Copii
Bianca Teodora: 14 ani, 4 luni

26.11.2005 12:34     citat 

Fetelor, am si eu o rugaminte, puteti sa-mi spuneti ce pot duce la spital ptr.o mamica care a nascut prin cezariana, ceva de mancare ce pot cumpara din compert, fructe, orice stiti voi ca poate munca o mamica dupa cezariana?

Va rog mult sa-mi raspundeti, ptr. ca voi pleca in aprox.2 ore si nu am timp sa pregatesc ceva acasa. sarut

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 17 ani, 1 luna
Daria: 15 ani, 1 luna

26.11.2005 12:51     citat 

Eu in prima si a doua zi am mancat numai iaurt si compot!! Atreia zi supica!!! trag cu ochiul

sus

Denunta
nicole-x

Copii
Bianca Teodora: 14 ani, 4 luni

26.11.2005 4:57     citat 

Multumesc frumos, iuliana sarut Asa voi face.

sus

Denunta
danajan

Copii
RARES-CONSTANTIN: 16 ani, 7 luni

01.01.2006 2:56     citat 

Salutare fetelor!
Eu am facut cezariana acum trei luni si o saptamana si inca mai am dureri cand ating zona de deasupra operatiei .Zona taieturii e inca amortita si chiar ma intrebam pana cand o sa mai fie asa. confuz

sus

Denunta
ddadriana

01.01.2006 3:25     citat 

danajan, eu aproape un an de zile am avut senzatia de amortire a burtii dar nu numai la taietura, si citeodata am avut o senzatia neplacuta cind eram atinsa la cusatura, dar a trecut dupa un an. Eu am o taietura ( nu am masurat-o) dar nu e mai mare de 10 cm, stiu ca au folosit metoda de intindere a muschilor si taietura cit se poate de mica. Si din cauza asta pina si-au revenit muschi mei, a durat, dar a trecut. Prin actiunea anumitor hormoni in acele momente, devii foarte pasiva, cel putin la mine a functionat la fix, credeam ca sint intr-un vis, si asteptam sa ma trezesc la realitate, ptr mine a fost ok.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: