· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Arta culinara > Mancare traditionala romaneasca
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Mancare traditionala romaneasca     
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

26.03.2003 7:13   Mancare traditionala romaneasca  citat 

Nu stiu daca s-a cateva ori in decurs de un an.
Fiind invitata la diverse petreceri sau la masa am fost rugata (daca vreau desigur....si de cele mai multe ori eu intrebasem daca e cazul) sa aduc o mancare traditionala romaneasca. Nu va spun in ce incurcatura am fost!! surprins Pentru ca la sarmale, ardei umpluti, mamaliguta cu branza si alte mancarimi calde ma pricep....si chiar am facut furori cand am avut eu invitati! foarte fericit
Insa se cerea sa aduc ceva care se mananca rece, "in picioare" pe terasa uneori, la paharul de tarie de dinainte de masa!!!!
Am facut fata cu salata de vinete, cu salata de boeuf (am decretat-o varianta romaneasca rad ) si le-am servit-o pe bagheta frantuzeasca, pasta de peste cu maioneza .......si mai departe nu mai bat cu imaginatia. Deja ma repet!!! Astept sugestii.

Ina

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

26.03.2003 11:16     citat 

Mancareeeee, uraaa, mancareeee!

sus

Denunta
lumi12a

Copii

26.03.2003 11:16     citat 

Mancareeeee, uraaa, mancareeee!

Eu m-as fi gandit la caltabos, lebar, toba... bine, ca eu mor dupa aceste traditionalisme...

sus

Denunta
Alec

Copii
RARES - CRISTIAN: 18 ani, 10 luni

26.03.2003 12:44     citat 

Ce zici de babic, ghiudem, muschi tiganesc (pentru perioada de vara) in combinatie cu branzeturi de diferite sortimente si legume?
Sau de maionezele cu peste, ciuperci, hrean, usturoi (combinatia o alegi singura.

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

26.03.2003 1:18     citat 

Alec ....ce ai enumarat tu sunt printe putinele lucruri pe care le regret din Romania !!! de unde frate muschi tziganesc, babic, ghiudem in Noua Zeelanda cand eu dupa un an d'abia gasii niste chestii care sa semene cu Cabanosii ?
si unde mai pui ca trebuia ceva traditional romanesc gatit cu manushitzele mele!!!!! trist trist
Mama sa vezi ce aduc indienii!!! Mananci de nu-ti mai trebuie nimic in afara de aperitiv!!!

sus

Denunta
lumi12a

Copii

26.03.2003 2:01     citat 

Mentiune: ghiudemul este mancare traditionala turceasca (tatareasca mai precis). Asa ca vezi sa nu te descalifice. scot limba

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 19 ani, 6 luni

26.03.2003 2:09     citat 

Ina,
io am facut furori p-aici cu icre - exact! Ei nu au decat tarama - un fel de icre grecesti, dar care sunt necomestibile! si ca sa gasesc icre - ma duc la piata de peste vinerea, ca altfel - pas!!

si poti sa mai incerci branza de vaci cu ceapa verde, marar, smanatana si putin chimen - nu stiu cat e de traditionala, dar o merge super pusa pe sferturi de ardei gras!

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 21 ani, 1 luna

26.03.2003 4:45     citat 

Rosii umplute cu vinete, ardei grasi umpluti cu pasta de branza, oua umplute,
Iar pentru tarie sunca afumata, daca chiar le arde buza de mancare neaos romaneasca la palinca:))

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

26.03.2003 6:15     citat 

O salata orientala (se mananca rece). Cartofi, castraveti, ardei gras, ceapa verde, masline, ou fiert, marar, putin piper, sar si otet. Ce zici?

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

26.03.2003 6:21     citat 

Am uitat, daca stau bine sa ma gandesc cam nimic metionat si de mine si mai sus nu-i original 100% romanesc. Sarmale? mamaliga, icre,salata de vinete? grecii, turcii, samd, cam amestec de bucatarii.
Nici macar mititei nu-s originali din Ro. Ce ne facem? Ce-i autentic romanesc? Ca si eu am aceesi dilema. Uneori mai pregatesc pentru sot la diverse lunch-meeting-uri "ceva traditional" romanesc, dar acest traditional nu-i 100% romanesc. Idei?

sus

Denunta
Carmella

26.03.2003 8:25     citat 

cred ca din ce-ati zis pina acum numai sunca Cosminei e 100% românească rad rad rad Dar sa nu le ziceti ca "taria" se numeste palinca pentru ca se bat si ungurii cu pumnul in piept ca provine de la ei zambet Poate ca ei, prietenii vostri de alte nationalitati, nici nu au subtilitati de-astea ... ca mititeii si sarmalele sint la origine turcesti sau grecesti. Imi aduc aminte ca am fost invitati la masa de o prietena italianca si care ne-a iar i-am zis si eu de cozonacul nostru. de atunci nu ne-a spaghetti zambet (totusi pizza o "revendica" si americanii zambet )
La fel baclavalele, e un adevarat razboi intre greci si turci a pe asta o revendica careva?

sus

Denunta
Carmella

26.03.2003 9:07     citat 

E tot turceasca si asta, ca si ciorba de burta si ca multe altele zambet
Ar ramine mamaliga cit-de-cit mai romaneasca daca e combinata cu brinza si smintina, sau cu o pomana-porcului (mmmm, sper sa nu citeasca asta vreo fata de la cura-in-grup, ca ce pumni ne luam ... rad )
Dar iar... au si italienii "polenta" lor ... uite ca chiar m-ati pus pe ginduri ... chiar asa ?! N-avem si noi o mincare facuta de noi ? prostit

sus

Denunta
Sofie

26.03.2003 9:20     citat 

Mamaliga vine de la americani bre ... trist
Chiar, oare ce mincaruri sunt pur-romanesti?
Da' daca ne uitam la istorie si la citi au invadat Dacia&Romania trist .......

sus

Denunta
Carmella

26.03.2003 9:25     citat 

Asa e, mai, ca porumbul a