· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > varicella
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor varicella     
Cora

01.04.2003 8:24     citat 

----------
Cotty a scris:
Cat trebuie tinut in casa copilul daca are3 varicela??
La Marian a fost o forma usoara.Cred ca in jur de 25 bubite.Cum apareau se si uscau si nu toate s-au facut basici.
Turbeaza in casa copilul, si eu pe langa el.
Mai sunt 2 zile si face o saptamana.
Stie cineva daca e vreo problema sa-l scot afara??
----------

Cotty scrisesem eu mai sus cit este contagioasa: 1 zi inainte de eruptie si alte 5-6 zile dupa ea. Deci puiul tau cred ca aproape e gata de mers afara. trag cu ochiul

sus

Denunta
Cotty

Copii
Marian-Lucian: 19 ani, 8 luni
Thomas-Nikolas: 16 ani, 8 luni

02.04.2003 9:37     citat 

Merci frumos Cora.
Abia vineri il duc la control la medic, si nu stiam daca pot sa-l duc afara putin.
M-a inebunit zilele astea. La febra 39- 40 el alerga si facea ca Mowgli prin casa!!! Chiar nu-l inteleg!!

PS. Stie cineva ce sporturi poate practica de la 3 ani??Sa-si mai consume energia ..... confuz

sus

Denunta
Cora

02.04.2003 7:49     citat 

Cotty la 3 ani este inca mic sa asculte ordine, sau sa imite ce fac altii. Cum in sport trebuie oarece atentie, poate dupa 4 ani sa incerci ceva: inot, dans, sau din astea gen judo, karate, dar parca-s prea exagerate la acea virsta.
Singurele activitati ce le poate desfasura cu succes la 3 ani sint alergarea prin parc si prin casa si scoaterea "perilor albi" la parinti, sau sarituri de pe "te miri ce", catarat "naiba mai stie pe unde", si altele de acest gen. nervos rad rad rad rad

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 18 ani, 6 luni
Imara Romina Luona: 13 ani, 11 luni
Amylyn: 19 ani, 9 luni

02.04.2003 8:09     citat 

pe la virsta de 3 ani copii imita prin joc destul de bine adultii spun asta din cauza ca cunosc parinti care tatal e antrenor de arte martiale ,baietelul il lua dupa el citeodata si nui spunea nimic sa faca ceva anume il lasa acolo prin sala iar micutul avea doi ani juma atunci si ce frumos era ca imita pe noi adultii si se prapadea de ris ................insa drept e ca cora are dreptate ca nu pot asculta la comanda ci numa prin joc .............sporturi cred ca si saritul pe o saltea umflata e un sport la fel ca si la un pretpark un fel de jungle home unde sa suie scari ceva de genul asta ,fotbal sau asa zis joaca cu mingia e un sport facut prin joaca ,la padure sau la plimbare prin park ...............nu zic insa sal dai la vreun club sau la vreo scoala de sport ca e prea micut pt. asa ceva foarte fericit

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 4 luni
Hanna: 14 ani, 11 luni

02.04.2003 8:14     citat 

la noi in sat se face dans de la 1,5 ani si inot... de la 8 saptamani sigur, nu stiu daca si inainte. acum am auzit de gimnastica de la 2-3 ani.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 11 luni

02.04.2003 11:22     citat 

cum adica "la voi in sat", noe confuz ochi peste cap rad

sus

Denunta
Cristina_

Copii
Eric: 18 ani, 2 luni
Lucas: 14 ani

05.04.2003 10:09     citat 

Si uite ca mi-a facut si Eric una!

Doctorul ii soune roseola si eu ma tot chinui sa-i gasesc traducerea in romana. Mama zice ca e rujeola sau pojar, care ar fi tot una.

Care e pana la urma ROSEOLA?

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

05.04.2003 10:46     citat 

"satul" este cartierul nostru care e prea linistit pt. mine, adica e ca la sat. dar nici centru nu as mai suporta...

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

05.04.2003 11:38     citat 

dupa ce am gasit eu, roseola ar fi chickenpox (varicela, varsat de vant). ca nu-i nici measles (rujeola, pojar), nici mumps (oreion) si nici rubella (rubeola, pojar german) si nici smallpox (variola - boala considerata eradicata, nu se mai face vaccin niciunde).
vaccinul contra varicelei in germa se face optional, dupa varsta de 1 an. acum citeam ca in 8-9 cazuri din 10 nu se mai face boala dupa vaccinare.
in USA se recomanda vaccinarea o singura data copiilor intre 12 si 18 luni. pt. copiii intre 19 luni si 13 ani care nu au avut varicela se recomanda 1 doza. pentru cei peste 13 ani, 2 doze, la intervale de 4-8 saptamani.
daca ai avut boala, nu mai e nevoie de vaccin.

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 18 ani, 6 luni
Imara Romina Luona: 13 ani, 11 luni
Amylyn: 19 ani, 9 luni

06.04.2003 9:14     citat 

am zis ca o sa va anunt nu mai stiu cui dar va anunt ca lu tyron iau trecut deja de tot adica nici bubite nu mai are...............chestia cu sal scoti afara sau nu ...............doctorul mia zis ca il pot scoate dar sa fiu atenta ca sar putea sa dau de mamici cu bebei si sa feresc ..........deci eu lam scos si pe afar ca el cerea si lam scos prin gradina ,lam plimbat pe aici prin preajma unde nu dau de nici un bebe,si baie iam facut fara sare dar cu ulei care contine eucaliptus ................in final a durat totul o saptamina dintre care 3 zile au fost cele mai critice nu prea minca deloc si slabise cam vreo 2 kg. cred eu .............dupa ce ia trecut lam cintarit si avea aproape 13 kg...................ce iam mai dat atunci cind nu minca sau bea prea mult dei era mai mult lesinat iam dat ceau cu zahar de struguri ca prinde bine .
noaptea incerca in somn sa se scarpine si lam dat continuu cu pudra mentolata si dadeam asa cu palma ca sa ii vina bine si sa nul mai manince ,de rest pt. temperatura supozitor paracetamol junior la amiaza si seara la culcare.

cam atit de rest lasi asa ca trece pin la urma .
sa nu uit ca tyron a avut si un gura chiar pina in ggit basici care se sparsesera si de aia nu prea putea bea sau minca ceva ...........ce minca?pai mai nimic numa un pic de supa ii ajuta de rest sucuri si apa ,ceai etc..........numa lichide.

sus

Denunta
Cora

07.04.2003 12:47     citat 

----------
mamaluieric a scris:
dupa ce am gasit eu, roseola ar fi chickenpox (varicela, varsat de vant). ca nu-i nici measles (rujeola, pojar), nici mumps (oreion) si nici rubella (rubeola, pojar german) si nici smallpox (variola - boala considerata eradicata, nu se mai face vaccin niciunde).
vaccinul contra varicelei in germa se face optional, dupa varsta de 1 an. acum citeam ca in 8-9 cazuri din 10 nu se mai face boala dupa vaccinare.
in USA se recomanda vaccinarea o singura data copiilor intre 12 si 18 luni. pt. copiii intre 19 luni si 13 ani care nu au avut varicela se recomanda 1 doza. pentru cei peste 13 ani, 2 doze, la intervale de 4-8 saptamani.
daca ai avut boala, nu mai e nevoie de vaccin.
----------

Roseola Infantum sau Eritem subit al sugarului este o o boala contagioasa, cea de a 6-a din rindul celor eruptive. Este de origine virotica, putin contagioasa si apare la copii sub 2 ani indeosebi primavara si toamna. Este rar intilnita, debuteaza cu febra mare 39-40C, uneori convulsii, dureri de burta, etc. Dupa 4-5 zile febra dispare brusc si apare eruptia sub forma unor pete asemanatoare cu cele de la Pojar, pe ceafa, git si trunchi. Trece repede boala, uneori este imperceptibila si diagnosticul rareori se poate pune cu usurinta.

In US se pune deja problema introducerii celui de al 2-lea rapel pt. Varicela (la 4-6 ani) deoarece mai bine de 25% dintre copiii vaccinati au facut totusi aceasta boala. exclamatie

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

07.04.2003 1:01     citat 

se pare ca am gresit cu roseola. sorry. restul ramane valabil trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore