· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Talcioc > Cu cat platiti bona?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
Cat platiti lunar pentru bona?
Maxim 3.5 milioane
52%
 52%  [ 18 ]
4 milioane
23%
 23%  [ 8 ]
5 milioane
8%
 8%  [ 3 ]
5.5 milioane
0%
 0%  [ 0 ]
6 milioane
8%
 8%  [ 3 ]
6.5 milioane
0%
 0%  [ 0 ]
Peste 6.5 milioane
5%
 5%  [ 2 ]
voturi totale : 34

autor Cu cat platiti bona?     
Michandro

Copii
Mara Ruxandra: 14 ani

14.10.2005 8:56   Cu cat platiti bona?  citat 

Sunt tare derutata! Stau si ma intreb care este pretul corect? Cat se plateste o bona in ziua de astazi?

Si pentru cate ore pe zi si ce servicii?

sus

Denunta
Onush

14.10.2005 9:11     citat 

Din ce am auzit pe la altii ... Intre 3 mil si 6 mil ... in functie de numarul de ore ... unde 3 mil sunt pentru 4 ore pe zi si 6 mil pentru 10 ore pe zi.

Conteaza daca mai face si altceva decat sa se ocupe de copil .. gatit, curatenie, lectii in cazul copiilor mai mari ... daca vine la tine sau duci copilul la ea ...

sus

Denunta
Michandro

Copii

14.10.2005 9:16     citat 

Onush, initial am vrut sa fac sondajul si pe nr. de ore (sub 8 si 10), dar erau prea multe optiuni.

Eu acum caut bona pentru Mara. Nu vreau menaj sau gatit. Sa aiba grija de fata si - evident- sa-i faca ei mancarea (sucletz, supa...). Programul: 10 ore.

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 13 ani, 5 luni
Paul Ravan, zis Pika: 11 ani, 1 luna

15.10.2005 6:45     citat 

Michandro, si eu voi fi in aceeasi situatie prin martie anul viitor...

Unde cauti bona??

Sunt ff curioasa cum se intelege bebica de 6 luni cu o persoana straina... si pentru atat de mult timp/zi...
Te rog sa imi povestesti si mie cum a decurs acomodarea si cat a durat.
Sper din tot sufletul sa gasesti o persoana de incredere sarut

sus

Denunta
Michandro

Copii

15.10.2005 9:45     citat 

Irinuca, inca nu am ce sa-ti povestesc pentru ca inca imi caut o bona. Dar dupa ce o sa-mi gasesc o sa-ti povestesc.

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 14 ani, 1 luna
alexandrina
am nascut deja!

17.10.2005 9:16     citat 

eu dau bonei 2 milioane de lei, pentru aproximativ 6-8 ore pe zi.
Locuieste la noi si e studenta, deci nu plateste chirie si masa zambet , il hraneste pe bebe cu mincarea pe care i-o las eu, il schimba cind e nevoie si il plimba prin parc, ma ajuta la curatenie.
Pe linga bani, are acces la tot ce e in casa (mincare, Tv, Internet...) In plus, i-am facut cadou o gramada de haine pe care le purtam inainte de sarcina dar nu-mi mai vin, o luam cu noi la restaurant uneori, face parte din familie, efectiv, iar fata e super incintata! Nu stiu ce vom face la anul, pentru ca fata e in ultimul an la faculta....

sus

Denunta
jelly

Copii
Lavinia: 20 ani, 6 luni
Vlad: 13 ani, 10 luni
am nascut deja!

25.10.2005 9:06     citat 

4 milioane pt 6 ore (deocamdata) pe zi.
Vine zilnic din Titan pana in 13 Septembrie.

sus

Denunta
Garfielda

Copii
Tudor: 13 ani, 11 luni

25.10.2005 12:30     citat 

Noi am gasit bona care urmeaza sa vina peste 2 saptamani si va fi interna. 7 milioane plus masa, casa.

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 14 ani, 1 luna
alexandrina
am nascut deja!

28.10.2005 8:40     citat 

----------
Garfielda a scris:
Noi am gasit bona care urmeaza sa vina peste 2 saptamani si va fi interna. 7 milioane plus masa, casa.
----------

surprins
Mi se pare enorm! A luat-o pirn agentie? Mai face si altceva decit sa stea cu bebe, adik mincare, ceva menaj?

sus

Denunta
IrinucaR

Copii

29.10.2005 6:29     citat 

Garfilda, subscriu si eu la ce a spus gabitza27 surprins surprins surprins surprins surprins surprins

Daca stai sa te gandesti cat de 'costa' serviciile ei ajungi la o suma colosala: intretinere, mancare, salariu...

Chiar asa: ce contine 'fisa postului' ei?!

sus

Denunta
Garfielda

Copii
Tudor: 13 ani, 11 luni

29.10.2005 8:49     citat 

Nu va face nimic altceva decat sa aiba grija de pitic, menajera se ocupa de restul (cu exceptia mancarii pe care o fac eu). Repet insa va fi interna ceea ce poate fi o constrangere, mai ales fiind in afara Bucurestiului (la Corbeanca). Eu voi reincepe serviciul si atat eu cat si partenerul meu ne intoarcem tarziu acasa (sigur ca acum voi face tot posibilul sa vin seara la o ora rezonabila ca sa ii fac baita si sa nu ajung mama de week-end trag cu ochiul ) asa ca orele bonei sunt multe... Nu in ultimul rand nu e usor sa gasesti o bona ok care sa fie de acord sa se duca acasa la 2 saptamani asa ca am vrut sa o motivez pe termen lung.

Si nu, n-am luat-o prin agentie ci mi-a fost recomandata de o ruda. Din pacate am avut niste experiente triste cu agentiile pe vremea cand cautam menajera si nu prea mai am incredere (una din cele de la agentie era nebuna, alta betiva etc. etc.... a neverending story pentru ca din pacate filtrarea nu se face intr-o maniera profesionista).
Cu toata aceasta experienta, plus a altora, am ajuns sa mi se para o bafta fenomenala sa gasesti pe cineva ok.

Toate bune.

sus

Denunta
IrinucaR

Copii

03.01.2006 7:21     citat 

----------
Michandro a scris:
Irinuca, inca nu am ce sa-ti povestesc pentru ca inca imi caut o bona. Dar dupa ce o sa-mi gasesc o sa-ti povestesc.
----------

Ai gasit bona??? cum se impaca cu puiul???

sus

Denunta
aduta_scoobiduta

Copii
Ruxandra: 17 ani, 2 luni

04.01.2006 2:32     citat 

Noi am luat bona la 1,5 ani ai Ruxandrei si pana pe la 2,5 ani n-am avut nici o problema in sensul ca ramanea fara urlete cu bona, manca, se juca cu ea. De pe la 2,5 - 3 ani lucrurile s-au schimbat foarte tare, in sensul ca abia acum au aparut urletele, nu mai vroia sa se duca la bunici nici macar pentru o zi, in general parca era mult mai legata de noi decat pana atunci. Parerea mea este ca la 6 luni chiar nu-ti simte lipsa daca e bine ingrijita. Dar asta e marea problema.. cum iti dai seama, la varsta asta daca este, ca bb-ele nu stie inca sa-ti spuna confuz.

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 14 ani, 1 luna
Carina-Patricia: 11 ani, 2 luni

04.01.2006 4:44     citat 

Si eu am lasat-o pe Andra cu bona de la 7 luni si nu au fost probleme. Intr-o dimineata cand sa plec la serviciu se trezise smechera si a ramas fara sa planga cu tanti. Sunt de acord ca la varsta asta (6-7 luni) e mult mai usor sa obisnuiesti copilul cu o alta persoana decat la o varsta mai mare. Totusi depinde si de firea copilului si de cum a fost obisnuit.

sus

Denunta
silviamures

Copii
Patrick Alexandru: 13 ani, 1 luna
Cristian: 9 ani, 1 luna
am nascut deja!

05.01.2006 12:44     citat 

Mi se pare f exagerat 7 mil pt o bona surprins surprins surprins surprins . Si astia sunt bani la negru?
Pai dupa noua lege daca mergem la serviciu primim 3 mil pt bona.
Mi se pare deplasat. Sunt deacord ca bebe-ul merita ce-i mai bun dar........
Eu as opta mai degraba de la 2 ani la gradinita, si pana la 2 ani la bunica.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: