· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > bebe de 3 saptamini - ceaiuri, ceai de musetel
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor bebe de 3 saptamini - ceaiuri, ceai de musetel     
mamina

Copii
Gabriella: 16 ani, 9 luni
am nascut deja!

14.10.2005 9:11   bebe de 3 saptamini - ceaiuri, ceai de musetel  citat 

Buna fetelor. Va multumesc pentru raspunsurile ptr. "botez la catolici". As avea o alta intrebare: fetita mea are 3 saptamini si 2 zile mama din Rominia imi spune ca dupa o luna pot sa incep sa ii dau sa mai bea si ceai de musetel ca cica e calmant si tot imi spune ca sunt ceaiuri ptr. colici dar eu aici in USA nu stiu care sunt mai bune si ce trebuie sa fac,adica cind pot sa incep sa ii dau ceai si de care?? poate cine este aici in US imi poate spune si cum se cheama.Multumesc frumos!!

sus

Denunta
Onush

14.10.2005 9:16     citat 

Despre ceaiurile de colici din state pot sa iti spune fetele de acolo ... ce pot sa zic eu e SA NU II DAI MUSETEL!

Daca tu crezi ca copila e deshidratara si are nevoie de supliment de lichide ... poti sa ii dai ceai... dar daca nu, cel putin in lunile reci laptele de mama este mai mult decat suficient.

sus

Denunta
mamina

Copii
am nascut deja!

14.10.2005 9:43     citat 

Multumesc ptr . raspuns Onush. Fetita nu e deshidratata dar o vad ca are crampe saracuta ca se tot indoaie de spate si are gaze , probabil e inceput de colici.

sus

Denunta
ramy

Copii
Darius Nikolas: 17 ani, 6 luni

14.10.2005 10:13     citat 

Sfatul meu este sa bei tu multa apa dar fara acid .. nu face bine la burticä la bebe..Bea mult ceai de fenicul(poate fetele din SUA te sfatuie unde gasesti si cum se spune pe engleza)Eu il luam de la farmacie sau din rafturile cu ceaiuri din market. Sau se gasesc amestecuri de anason, fenicul si chimen..asta este foarte bun .In cazul in care alaptezi..
Ceaiul de musetel il foloseam numai cind era constipat.Cieva pe net anul trecut mi-a musetel caci distruge flora intestinala.In rest ce sa-ti zic poti sa-i dai cite o lingurita de apa fiarta si racita..sau cere la farmacie un ceai pt colici si ii poti da cite o linguritza ..Dar consuma si tu acel ceai de care am zis .. te ajuta..in cazul colicilor la bebe.
Numai bine si sa auzim de bine..te pupik

sus

Denunta
Gatula

Copii
Sofia: 16 ani, 11 luni

14.10.2005 10:52     citat 

Eu ai dau fetitzei mele ceai din prima zi.Mi-a ceai ptr bebei,care contzine si anason(ptr colici) si ai dau si musetzel.Pediatrul mi-a musetzel cind are scaunul prea moale.In rest ceai granulat Kiderd.
In fiecare zi bea ceai.Cite 100ml.........in 24 de ore bea cam de 3 ori...deci 300ml pe zi.

Onush imi potzi spune,te rog, de ce sa nu-i dea ceai de musetel?

Pupici la mamici si bebei sarut sarut sarut

P.S. Lapte de la san a cind alaptam.

sus

Denunta
Onush

15.10.2005 1:17     citat 

Atat neonatologul cat si pediatrii mi-au recomandat sa ma feresc de musetel. Nu doar poate provoca probleme gastrice ci si le mascheaza fiind calmant ....desi problema exista este asimptomatica, deci greu de descoperit din timp si tratat. La fel oftalomologii atentioneaza sa NU se foloseasca compresel cu musetel in spalaturile oculare in caz de conjuctivita si alte iritatii oculare pentru ca efectul este invers.
Unii autori spun ca musetelul a fapt asa a el.

sus

Denunta
ramy

Copii
Darius Nikolas: 17 ani, 6 luni

15.10.2005 11:19     citat 

Gatula nu stiu ..dar eu stiu cä ceaiul de musetel se folosete cind bebe e constipat nici de cum cind e prea moale..Poate mai e cineva care sa ne spuna..Eu foloseam ceaiul de musetel cind era constipat si functiona..Iar cind scaunul e prea moale se foloseste mucilagiu de orez,la mine nu a ce vrei sa-i dai ceai de musetel? E deshidratata? Nu ia in greutate? Eu as zice ca daca nu e cald rau la tine si nu e deshidratata, las-o numai cu laptele de la san, ca e cel mai bun si are tot ce-i trebuie! Bea tu multa apa, dar in acelasi timp mananca si ceva grasime, ca sa fie lapticul mai gras. trag cu ochiul

daca are colici rau de tot, incearca "gripe water" (sper sa gasesti asa ceva pe acolo, intreaba la farmacie), sau mai e "colic relief" de la firma BRAUER, care e un produs natural (inca o data, sper ca se gaseste si in state). si eu stiam ca musetelul nu e bun pentru cei mici, nici pt uz extern sau intern.

Ai incercat sa-i pui ceva cald pe burtica? Poate se mai linisteste. bafta! foarte fericit

sus

Denunta
mamina

Copii
am nascut deja!

15.10.2005 10:28     citat 

Mamici din toate lumea va multumesc mult pentru raspunsuri. Multi pupici.

sus

Denunta
Gatula

Copii
Sofia: 16 ani, 11 luni

18.10.2005 9:36     citat 

Multzumesc de raspuns Onush
Am decis: gata cu ceaiul de musetzel. cool
Ramy......nu stiu ce sa zic.....e cam inversa parerea pediatrului nostru de ceea ce zici tu......dar a pe timp de vara doar lapte. Pentru colici beam eu ceai de chimen si anason. Poti sa-i dai si lui combinatia asta, daca chiar tii sa-i dai ceai.
Ca sa vezi daca-i deshidratat poti verifica fontanela.

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 27 ani, 1 luna
Denis-Ian: 17 ani, 4 luni

19.10.2005 10:27     citat 

Daca bebe e alaptat la san eu stiu ca nu are nevoie de ceaiuri, cu atat mai putin ceai de musetel care din cate am auzit in ultimul timp nu e prea bun. Nu stiu daca e adevarat, dar am o prietena medic pediatru si ea mi-a musetel, mi-a cand s-a acum si cand a pupici! sarut

sus

Denunta
adanita

Copii
Delia Stefania: 16 ani, 11 luni

19.10.2005 10:38     citat 

si inca ceva: laptele vine la inceput mai diluat, special pentru a sete, si pe masura ce copilul suge, vine mai concentrat, ca sa tina de foame.
parearea mea: doar lapte.

sus

Denunta
vyronis

26.04.2021 11:59     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

27.07.2021 2:57     citat 

Anfa768.9consBettMariRiveanimDonaMargJeweThesOrieInte
CosmElviIsisOrbiSkarAndrDekoManfAngeTescMileSambDrBr
VasuMicrCleaAdriGaryUriaMikaXVIINuvoPugnXVIISpiclive
AustCorbNokiLamaKnigSearDomaBrauZoneLeanMakiRobiWove
JackHenrElegHellCircElegCotoSelaLloyErictortSidnRoxy
BillThomHenrStouKurtJohnPALIDaviOffiJameDamnRondthat
SpliLAPIShreSelaArtsArtsMadeZoneXVIIMozaBailbrowMagi