· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > Impotriva matzelor din gradina... ce pot face????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Impotriva matzelor din gradina... ce pot face????     
Inny

24.10.2005 6:16   Impotriva matzelor din gradina... ce pot face????  citat 

Matzo... nu te tine ma iau!!! rad scot limba

Ajutati-ma fetelor pls... ca ma omoara matzele vecinilor!!!! Cit timp am avut petunii plantate in gradina din fata casei, a am pus bulbi (lalele, frezii, narcise si zambile) si uite ca am facut loc matzelor sa se kkk... socat
Mor de ciuda si de frustrare ca nu mai am nici o idee.... am incercat cu spray contra melcilor, am pus sticle de plastic de la lapte (ca cica se sperie de ele), aseara am pus crengi de brad si am acoperit tot pamintul... degeaba! Dimineata am gasit 2 surprize! nervos Stiu, crengile inca sint verzi, nu uscate, dar oare dupa ce se usuca nu vor mai veni???
O vecina a nu are flori... ci e doar pamint. Eu cred ca as strica florile cu asa ceva.....

HEEEEELP! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 16 ani, 4 luni

24.10.2005 7:47     citat 

Inny fata babei ... foarte fericit Noi doar din intamplare am aflat cum le sictirim din gradina. Pe vremea aia mai aveam un tufis de ilex, nu stiu cum ii zice in romana (denumirea in latina e tot cu ilex in nume), dar una din variante arata asa:
http://www.giftpflanzen.com/urheberrech...folium.jpg
L-am "tuns" si am pus crengile taiate claie peste gramada. Sotului nu i-a unde le pusesem si ... deodata am auzit o injuratura. rad Au niste spini lungi de vreo 2-3 cm, si sotul a a "condimente", si de atunci nu s-au mai tavalit pisicile in ele. Asa ca ... daca gasesti si pe la voi asa ceva, pune niste crengi in straturile de flori. Nu conteaza daca la un moment dat le cad frunzele, ca spinii raman!

sus

Denunta
SMOKY

24.10.2005 9:14     citat 

ia-ti un ciine...dar de kk tot nu scapi. rad .decit de mitze; vezi pe la petshop poate au aia idei....

sus

Denunta
Christa

Copii

24.10.2005 9:16     citat 

Alta solutie ar fi eventual pisica proprie. Ca cica in terenul propriu nu isi fac nevoile ... foarte fericit

sus

Denunta
Inny

24.10.2005 9:17     citat 

rideti voi rideti... da eu chiar ca mor de ciuda!!!! plang sau sunt foarte trist
si nu m-ar deranja asa de tare daca ar fi doar kk... da ma oftica ca scurma!!!!! si apoi mai sint si mustele, care roiesc la.... prostit nervos

sus

Denunta
Christa

Copii

24.10.2005 9:23     citat 

hai mai Inny, ca ti-am zis ca si eu stiu ce inseamna sa ai pisici straine in curte. nervos si ce-i aia "doar" kk, pai aia nu iti ajunge? Sfatul ala cu ilex n-a altfel. zambet Doar ca nu stiu daca se gaseste si la voi planta ... Aici creste sub forma de tufis, si se poate face destul de mare.

sus

Denunta
carmenci

24.10.2005 9:40     citat 

rad rad rad incerca sa-ti montezi un aspersor. si vezi tu pe urma cat de mult le-o place sa faca dush trag cu ochiul . Sau mai bine amenajeaza-le o ladita cu nisip intr-un colt mai ferit al gradinii. Poate ca functioneaza. rad rad

sus

Denunta
Inny

24.10.2005 10:43     citat 

mi-a multumiri again zambet )... si de acolo am ajuns mai departe si am aflat ca pot folosi: piper macinat, seminte de ardei iute (chile), zat de cafea, usturoi, razatura de portocala, bilute contra moliilor, furculite de plastic infipte in pamint cu virfurile in sus, sirma ghimpata (de genul ++++++++) ... o sa incep sa experimentez!!!! prostit

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 17 ani, 3 luni
Edina: 15 ani, 1 luna

24.10.2005 11:53     citat 

Inny la noi exista spray special pt asa ceva, sigur il gasesti si acolo

sus

Denunta
Inny

24.10.2005 11:54     citat 

----------
elmi a acolo
----------

si de-as putea sa le spreyez chiar in nas!!! nervos
am aflat si eu abia azi de asa ceva... habar n-aveam! prostit

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 20 ani, 6 luni

25.10.2005 7:24     citat 

Inny, ai vorbit cu stapinii matzelor??
Eu una sunt alergica la matze iar sotul meu are o chestie repulsiva cind vede o matza, se face pielea de gaina pe el si e ceva de necontrolat. Cred ca sa fi fost in vizita pe la tine si sa se fi impiedicat de un kkt de matza, acuma nu mai aveai nici o problema nervos foarte fericit .
Serios, ai vorbit cu stapinii lor? Sa le puna nisip in cureta proprie, sa le faca ceva ca ai copii mici si alea umple de kkt si microbi. Daca nu vor, stiu eu ce le-as da de mincare. Poate enervez pe careva, dar nu le pot suferi, dar-mite sa se kce in curtea mea. YAK!!![/u][/i]

sus

Denunta
x_tina

Copii
Maria Teodora: 17 ani, 5 luni

25.10.2005 7:37     citat 

Alicadu, m-ai suparat pe mine trist trag cu ochiul Eu sunt innebunita dupa matze sarut Zic eu, oricat te-ar enerva ceea ce fac ele este vina stapanilor. Of, saracutzele rad scot limba

sus

Denunta
Inny

25.10.2005 8:40     citat 

----------
alicadu a gaina pe el si e ceva de necontrolat. Cred ca sa fi fost in vizita pe la tine si sa se fi impiedicat de un kkt de matza, acuma nu mai aveai nici o problema nervos foarte fericit .
----------

alicadu.... chiar voiam sa te intreb... ce faceti in weekend? Nu veniti pe la noi????? foarte fericit trag cu ochiul

oofff.... mi-e greu sa vorbesc cu stapinii, mai ales ca tre sa argumentez intr-o limba straina. Am vorbit in schimb cu alte 2 vecine care sint si ele enervate de mitze.... daca ele nu vorbesc cu stapinii mitzelor, eu care abia m-am mutat de 2 luni, ce pot sa zic?
In fine, am cumparat azi spray contra mitzelor (e non toxic x-tina.... nu te speria! scot limba ) are miros de citrice... am dat in seara asta peste tot... si pe garduri si in spatele casei... sa vad ce va fi. daca nu merge, trec la cayenne pepper.... le vin eu de hac! nervos

Ultima modificare efectuata de catre Inny la 25.10.2005 8:47, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 20 ani, 6 luni

25.10.2005 8:44     citat 

x_tina, HAM HAM. rad
Nu te supara, e de gluma. sarut

sus

Denunta
ddadriana

25.10.2005 8:55     citat