· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > Intrebari despre mobilier, accesorii si decoratiuni casa
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Intrebari despre mobilier, accesorii si decoratiuni casa     
Loreena

Copii
Carla Maria: 18 ani

31.05.2005 1:41   Intrebari despre mobilier, accesorii si decoratiuni casa  citat 

Buna,

Avem in cap sa ne schimbam un pic prin casa:

As vrea sa-mi iau canapea noua extensibila care sa fie comoda pentru ca noi petrecem mult timp in sufragerie, eventual sa fie cu fotolii sau cu inca o canapea mica; vreau sa schimb si covorul, sa fie ceva chic, culori vesele (eu am mobila pe nuante de negru si albastru - de la mobexpert si o sa-mi pun si parchet); o perdea la fel vesela; as vrea sa-mi zugravesc intr-o nuanta de portocaliu pal, sa fie mai vesel; ideea de baza luminozitate si veselie;

daca voi ati trecut prin asemenea actiuni de redecorare poate ma ajutati cu un sfat, o parere, niste linkuri unde pot gasi ceea ce caut; eu am intrat pe la firmele mai cunoscute pe site.
ideea e ca nu vreau sa ma grabesc.........vreau sa fac ceva frumos de bun gust si la un pret acceptabil............ca nu o sa mai schimb prea curand.

Inca nu ma duc sa ma uit in magazine ca sunt in asteptarea aprobarii unui credit si sunt un pic superstitioasa, dar am zis ca macar sa fiu informata.............si cand voi avea banii sa nu ma arunc la primul lucru iesit in cale.
Inca ceva avand in vedere nuanta mobilei (negru cu albastru) ce culoare imi recomandati pentru pereti, parchet si canapea?
Mercic mult................ sarut sarut sarut

sus

Denunta
Dodutz

31.05.2005 6:05     citat 

Draga mea,

Eu ti-as recomanda sa citesti revista "Ideal Decor", acolo sint numai idei trasnite si tare atragatoare, dar e adevarat ca si preturile sint cam pe masura...

sus

Denunta
SMOKY

31.05.2005 9:18     citat 

www.hgtv.com

sus

Denunta
mxshk

Copii
Mariuk: 17 ani, 9 luni
VladOne: 14 ani, 8 luni
am nascut deja!

31.05.2005 9:45     citat 

incearca sa rasfoiesti DECO style. O sa gasesti o gramada de trucuri: mici secrete-mari efecte. cool

sus

Denunta
Almi

Copii
Mihnea Rares: 17 ani, 3 luni
am nascut deja!

01.06.2005 2:01     citat 

si eu trec prin aceleasi probleme ca si tine, numai ca eu am santier in toata regula acasa. Pentru mobila, depinde ce buget ai. Incearca www.canapele.ro, pt mobila de dormitor (dc vrei s-o schimbi) si ai camerele un pic mai mari decat cele de la bloc incearca SilvaRom (are si pagina pe net). Fa o vizita la Home&Design Mall (Bd. Ghencea), vis-a Tamilia (depozitul de mobila). Covoare gasesti cam peste tot (mag. Cocor, et 3 sau 4). Succes!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 16 ani, 1 luna
MICA: 11 ani, 9 luni

01.06.2005 2:19     citat 

uauuuu, ce topic misto.
imi place la nebunie sa merg in magazinele de mobila. mobexpert e preferatul meu. de asta am si cumparat majoritatea mobilelor din casa de la ei (mai putin bucataria). am avut noroc ca am prins promotiile si le-am luat cu preturi rezonabile. as fi luat si ceva covoare care imi faceau cu ochiul, dar mi s-au parut exagerate ca pret, asa ca am luat unele asemanatoare de la cocor, asa cum a Almi. noi am strans cateva luni si am cumparat de valoare mare, iar ca bonus ne-au dat un card cu care am primit gratis aplice/plafoniere in toata casa.
si acum au promotii la canapele. chiar am fost acum 2 sapt si am luat un scaun de birou de la ei si am vazut ofertele. chiar ai de unde alege.

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 11 luni
David: 9 ani

02.06.2005 3:57     citat 

si noi avem mobila din sufragerie de la Mobexpert si e de calitate. si a foarte ieftina. Acum cam 3 ani am dat 8 milioane pe ea. In rest, ne-am facut la comanda. Canapele nu avem. Avem un coltar extensibil cu fotoliu care este arhisuficient.
Urmeaza sa-i facem si fetei ceva in camera ca deocamdata e cam fara mobila. trag cu ochiul

Daca ai un mester bun merita sa-ti faci la comanda. Noi am avut un mester de kkt. Ne-au cazut usile de la dulapul de dormitor de pe sine. Am crezut ca-l omor! Dar nu mi-a intre timp cred ca a la mobexpert am :
asta e dormitorul si sufrageria am luat- acum vreo 6 ani; in principiu vreau doar canapea, ceva intr-o culoare vesela; extensibila, cu fotolii sau inca o canapea mica fixa; daca aveti de la mobexpert ce-mi puteti recomanda; asa cam la 30 mil in principiu ne-am gandit

http://www.mobexpert.ro/gallery/detaliu.php?id=1239

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

03.06.2005 1:56     citat 

canapelele mele arata asa:
http://www.mobexpert.ro/gallery/detaliu.php?id=703 si sunt multumita si de culoare si de calitate. problema canapelei este ca spatele (de fapt 2/3 din spate) este din material textil, asa ca daca vrei sa se vada si el in living... privelistea nu e f placuta. eu am asezat-o la perete si nu se vede trag cu ochiul iar fotoliile le plimb cand e cazul.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
19 ani, 3 luni
VLAD DARIUS - voinicel
14 ani

03.06.2005 2:22     citat 

kiki, ce ne potrivim noi la gusturi, mance-o mama...
io, din motive bugetare si spatiale, m-am axat tot pe coloarea asta camel, aaaa...si din motive albinistice, carevasazica, am canapele deschise la coloare, luate "eftin", pe care le-am acoperit cu grand foulard camel, e un fel de cuvertura maaaaaaaare mare din bumbac mai batzos, podeaua e acoperita de laminat culoarea mesteacanului, am scaunele de la masa de papat din piele, tot camel-mustar, iar restul mobliei: dressoir, masuta de cafea, comoda tv sunt din lemn natur, putin mai inchis la culoare...am ales culoarea pt ca da impresia de spatiu mai larg, si cum am o obsesie cu asta...deh.
pana si jaluzelele le-am ales culoarea asta...of of, mai mai...
depinde si de ce culoare "atarna" pe pereti...eu asa i-am "primit", un tapet alb cu niste dâre gri, si-asa l-am lasat...e neutru, o sa ne mutam curand, ce motive aveam sa ma leg la cap daca nu ma doare, huh?!
personal nu ma omor dupa combinatia albastru-portocaliu, imi da impresia ca e cam la fel cu "trend"-ul de acum cativa ani la barbati, cand toti purtau camasile alea albastre...no ofense, fete...
daca as avea casa mea ideala insa, as mobila-o tot in culori deschise, nu mobila de piele, categoric!! as aranja un perete mai casuchiu, ceva care sa "sara" la ocheane, gen rosu inchis sau verde sau ciocolata, iar restul in culori neutre...
eu sunt anti-perdele, dar daca m-as hotara sa agat perdele la geam, le-as lua vaporoase si albe, plus draperii care sa se "pupe" cu ceva prin casa...macar cu clanta de la usa...si-mi plac agatzate de stinghii de-alea cu niste gogolonatze la capete, cum sa le spui bre??
ei..cate-s de spus...asta e numai livingul...sa spui c-as vrea sa sparg bucataria, sa pui cuptorul in perete, la nivelul ochilor, sa nu ma tot aplec ca roaba, sa am un fel de tejghea la care sa luam micul-dejun, sa am cat mai putine hangarale la vedere, totul sa fie dupa usi, ascunse de vedere...sa...sa...??
can' om avea casutza nostra... zambet jenat scot limba

sus

Denunta
Loreena

Copii

03.06.2005 5:00     citat 

Fish eu nu vreau portocaliu aprins ci ceva cam in genul cum e background-ul site-ul asta..........asta daca si la voi se vede in culoarea asta........altceva ce as mai putea combina la albastru si negru???? confuz confuz confuz ......ma gandeam la rosu dar nu vreau sa tipe culorile pe mine prin casa...........mie imi place rosu.........depinde de nuanta..........sau galben.........oricum peretii sa fie pali.......la nuantele astea ma refer la canapea

Albastrul este ca la mobila asta........ http://www.mobexpert.ro/gallery/detaliu.php?id=867

cam asa e combinatia de culori
http://www.mobexpert.ro/gallery/detaliu.php?id=168

Apropo..........merita sa iau de piele...........cum e vara te incalzesti te lipesti de ea......????

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

04.06.2005 7:54     citat 

Loreena, arata fooooarte bine combinatia de culori a la nunta si cu salariul si trebuia sa ne incadram in buget pt tot ce putem amenaja cu strictul necesar macar in dormitor, bucatarie si bai. noi am schimbat totul in casa, inclusiv am reconstruit pereti, usi, instalatii sanitare, electrice, pt ca apartamentul nu fusese zugravit de cand se construise.
o sa pun pe yahoo cateva poze cu casa noastra trag cu ochiul

sus

Denunta
Loreena

Copii

04.06.2005 9:26     citat 

Aaaaaaa nu e bine sa fie totul albastru............asa am facut noi...........mobila albastra, mocheta pe gri petrol...........e prea inchis si pare locul mic.............de asta vreau eu acum culori vesele..........sa se mai anime atmosfera zambet

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

04.06.2005 12:40     citat 

pai nici eu nu ma gandeam ca trebuie sa fie chiar totul albastru, dar.... as fi vrut sa amenajam altfel...
lasa... poate la urmatoarea casa (care sper sa fie pe pamant!!! si nu la cucurigu' in bloc) o sa avem un buget mai mare si nu o sa ne grabim cu amenajarea trag cu ochiul

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

04.06.2005 2:44     citat 

am pus pe yahoo cateva poze din casa

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore