· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > sarcina oprita in evolutie
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor sarcina oprita in evolutie     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
hodos

02.11.2005 1:49   sarcina oprita in evolutie  citat 

Fetelor,vad ca sunt multe ca si mine care au trecut prin aceasta traumatizanta experienta.Eu am pierdut sarcina la 9 sapt,de fapt erau 7,am avut ovulatie tarzie,ciclu la 35 zile.Hemoragia care a declansat avortul spontan a aparut in urma unui contact sexual avut cu o zi inainte.Sa fie coincidenta sau chiar din cauza asta am pierdut sarcina?
medicul a zis ca e ok sa facem dragoste.
Am constiinta tare incarcata ,au trecut 2 luni de atunci si mai am atatea nelamuriri.......Dar la acea varsta a sarcinii nu trebuia sa se vada un embrion?Eu am avut ultimul ciclu pe 04.07 si la 07.09 (data chiuretajului) nu se vedea la ecograf (chiar si intravaginal) decat un sac gestational cu aspect ciudat ,turtit.....fara embrion.Iar prietenele mele care ramasesera gravide cam in aceeasi perioada auzeau deja si bataile inimii la bb.
ce pot sa fac sa nu se mai repete?
sunt asa deprimata.......

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 9 luni

02.11.2005 3:19     citat 

Pe 23.09 am facut si eu chiuretaj pt.o sarcina de 11 saptamini oprita din evolutie. Explicatiile medicilor au fost ca bebelul a avut defecte genetice majore si natura s-a protejat astfel. Si la mine sacul embrionar era gol, embrionul incepuse sa se resoarba.
Nu are nici o legatura cu faptul ca ai facut sex. Absolut nici una!
Ca sa nu se repete - nu stie nimeni asta. Nici medicii, nici alte femei. Astea sunt accidente genetice. Atit, doar accidente.

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani, 1 luna
Marcus: 15 ani, 9 luni

02.11.2005 10:03     citat 

Eu n-as fi asa de sigura de faptul ca , contactul sexual nu a avut nici un amestec in asta...si eu am avut un chiuretaj la 11 saptamani ...tot sarcina oprita in evolutie...tot in urma unui contact a inceput si la mine sangerarea...si eu m-am gandit ca a fost doar o coincidenta dar m-am razgandit cand s-a repetat episodul in timp ce eram insarcinata in 8 saptamani cu Marcus...dar de data asta m-am dus la medic imediat si , desi nu mai speram , dupa 30 de saptamani a aparut minunea...parerea mea este ca nu ai motive sa te simti vinovata...doar sa fii mai atenta data viitoare...si mie mi s-a spus ca nu are legatura contactul sexual si am crezut...dar nu am mai crezut dupa ce am vazut pe propria mea piele...

sus

Denunta
july_g

Copii
Liana: 12 ani, 6 luni

10.11.2005 12:24     citat 

Si eu ca si voi tocmai am trecut print-o sarcina oprita in evolutie. Eu sunt o optimista. Stiu ca pot fi cauze multiple si mai stiu ca e posibil sa nu fi fost decat soarta. A fost cumplit, pentru ca aveam 14 saptamani(aproappe), dar a trecut si sunt din nou cu fruntea sus. Abia astept sa treaca timpul, sa refac toate analizele si sa trec din nou la treaba.

sus

Denunta
alicadu

Copii

10.11.2005 12:27     citat 

Bravo July. Copiii sunt asa o mare minune ca merita orice lupta. sarut
PS Eu am trecut deja la treaba zambet

sus

Denunta
july_g

Copii
Liana: 12 ani, 6 luni

10.11.2005 12:31     citat 

Multumesc Alicadu. Sa dea Domnu sa fie cu ochisori. Am mai deschis un subiect, eu stiu, poate poti sa-mi raspunzi.
Si multumesc ca mi-ai raspuns asa repede.
Pup

sus

Denunta
alicadu

Copii

10.11.2005 12:56     citat 

Am raspuns si acolo.
Vino aici
http://www.parinti.com/modules.php?name...&start=135
si vei gasi suport din partea multor fete.

sus

Denunta
mimisor

23.11.2005 11:25   sarcina oprita in evolutie  citat 

Buna fetelor! Si eu am avut doua experiente neplacute, doua sarcini oprite in evolutie la 5,6 saptamani. Pentru a afla cauza mi s-a recomandat sa merg la Bucuresti, la clinica Medsana sa fac analize speciale pentru aflarea cauzei. Ati auzit de clinica aceasta? A fost cineva sa faca analize genetice acolo? Am vazut ca acest site are conexiune cu site-ul clinicii, dar ma intrebam daca este cineva dispusa sa imi povesteasca cum e acolo si ce analize se fac pentru determinarea cauzei opririi in evolutie a sarcinii.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 4 luni
MICA: 9 ani

23.11.2005 11:53     citat 

din cate stiu eu, medsana nu face analize genetice.
pt mai multe info, acceseaza www.medsana.ro.
daca ai fi pastrat rezultatul sarcinii, ar fi fost mai usor de aflat cauza opririi evolutiei. altfel, tu si sotul veti fi supusi acestor analize.
analize genetice pot fi facute la Genetic Lab.

sus

Denunta
mimisor

23.11.2005 12:03   Multumesc!  citat 

Iti multumesc KiKIlinis pentru raspuns! Imi cer scuze, dar nu am inteles la ce te-ai referit cand ai spus ca era mai usor daca pastram rezultatul sarcinii? Daca te-ai gandit ca embrionul extras a fost supus analizelor.... nu, la Braila nu se face asa ceva, nu sunt posibilitati.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 4 luni
MICA: 9 ani

23.11.2005 12:10     citat 

da, la asta ma refeream.
si eu am fost prea luata de val, nu stiam ce mi se intampla (la mine a fost avort spontan cu eliminare totala) si n-am pastrat.
sper sa nu mi se mai intample inca o data...
si nici tie... si nimanui!

sus

Denunta
scumpete

03.01.2006 7:11     citat 

buna!
si eu am trecut printr-o astfel de problema dar la 28 saptamani, eram deja preg pr nastere, o asteptAm pe NAOMI!sarcina a decurs super, numai ca dintr-o data a aparut o pata maronie pe slip, am plecat repede la medic si m-a internat ca cica as fi avut o iminnta de avort, dar de fapt dupA ECO SA AFLU CA ERA OPROITA DIN EVOLUTIE DE VREO 2-3 SAPT, MIE IMI EAR BINE, NUMAI CA NU AVEAM POFTA DE MANCARE .
MEdicii mi-au zis ca factorii de mediu, sau copilul ar fi avut ceva-asta sa fi fost cauza
acum am inceput niste investigatii si am descoperit ca citomegalovirusul mi-a iesit pozitiv! oare sa fi fost asta
aaaa. eu am si rh negativ dar mi-am tinut sub supraveghere acest lucru, mi-am facut dozarea de anticorpi lunar
ce analize tre sa mai fac oare ca sa elimin riscurile si sa pot face alt bebe?

sus

Denunta
tutidana

03.01.2006 7:27     citat 

scumpete imi pare sincer rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva ochi peste cap trist ,stiu ca este greu ,multe fete de aici am trecut prin asa ceva ,dar cel mai important este sa nu-ti pierzi speranta,capul sus si fi curajoasa cel mai in masura sa-ti spuna ce analize trebuie sa faci este dr tau,sanatate multa si putere sa poti trece peste toate astea ,sa ne ti la curent ,pupici si ai grija de tine sarut

sus

Denunta
scumpete

04.01.2006 6:36     citat 

merci pt incurajare !am auzit multe cazuri, oare de ce se intampla atatea?

sus

Denunta
tutidana

04.01.2006 6:43     citat 

scumpete din pacate nu stiu sa-ti raspund la intrebarea ta ,si nici dr-ii nu stiu uneori ,dar asta e trebuie sa trecem peste toate greutatile vieti,sper ca esti bine,pupici sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: